Procesory

Inicjatywa AMD 25x20 pomoże przerosnąć Prawo Moore'a?

przeczytasz w 2 min.

Inicjatywa 25x20 zakłada 25-krotny wzrost efektywności energetycznej do 2020 roku - wzrost jest spory, bo wcześniej osiągano "tylko" 10-krotny.

Rada Zielonej Elektroniki (GEC - Green Electronics Council) przyznała firmie AMD nagrodę Catalyst Award za inicjatywę 25x20, która ma na celu poprawę efektywności energetycznej elektroniki. Przy okazji producent ten potwierdził, że wyprzedza harmonogram w udoskonalaniu energooszczędności swoich mobilnych mikroprocesorów, który zakładał 25-krotną poprawę do 2020 roku z punktem wyjścia w 2014 roku – efekt tego działania może przerosnąć Prawo Moore'a.

GEC Catalyst Awards to nagrody dla tych, którzy inspirują innowacje w projektowaniu, produkcji i wykorzystaniu elektroniki, przyczyniające się do postępu w zakresie zrównoważonego rozwoju świata. Nagroda „Catalyzing Impact at Scale” przyznawana jest wiodącym firmom, gdy ich projekty, produkcja i projektowane zastosowania produktów mogą mieć wielki wpływ na branżę. Wśród komentarzy sędziów były takie: „Wierzę, że następuje właśnie zmiana w technologii [za sprawą inicjatywy 25x20], która może przerosnąć Prawo Moore’a i zadecydować o sukcesie w komputeryzacji.”

W ramach inicjatywy 25x20, firma AMD opracowuje nowe architektury procesorów, nowe technologie poprawiające energooszczędność oraz techniki służące zarządzaniu energią. Przykładowo 6. generacja procesorów AMD APU (kodowa nazwa Carrizo), która została wprowadzona w 2015 roku do laptopów, zapewniła 2,7-krotnie lepszą efektywność energetyczną w porównaniu do 5. generacji z 2014 roku. Ta znacząca poprawa już wówczas wyprzedzała harmonogram zakładany w inicjatywie 25x20. Ponadto na tle poprzedników, procesory AMD APU z 6. generacji uzyskały 46% poziom redukcji współczynnika emisji dwutlenku węgla wywołanej zużyciem energii w standardowym cyklu użytkowania procesora. Z kolei nowa rodzina kart graficznych Polaris (Radeon RX 400) może być nawet 2,8-krotnie bardziej efektywna energetycznie niż karty graficzne produkowane dwa lata temu.

AMD - inicjatywa 25x20

„Konkurencja na rynku komputerowym zawsze stymuluje do tego, żeby wprowadzać nowe procesory z jeszcze lepszą wydajnością ograniczając przy tym zużycie energii. — powiedział Mark Papermaster, starszy wiceprezes i dyrektor generalny ds. technologii w AMD. — Staje się to jednak coraz większym wyzwaniem w obliczu spowolnienia działania Prawa Moore’a. I choć poprawa energooszczędności była dotąd często efektem ubocznym ulepszeń w procesie produkcji to inżynierowie AMD wciąż tworzą nowe, innowacyjne projekty, które mają na celu optymalizację zużycia energii.”

Nagroda Catalyst Award została przyznana dzisiaj na konferencji Electronics Goes Green 2016 w Berlinie. Czy AMD rzeczywiście zdoła 25-krotnie zwiększyć efektywność energetyczną swoich układów do 2020 roku i w przyczynić się do przerośnięcia Prawa Moore'a? Tego jeszcze nie wiadomo, ale wszystko jest na dobrej drodze.

Źródło: AMD

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  musslik
  10
  Zapowiedzi huczne i obiecujące jak rządu w naszym kraju :P zobaczymy co z tego wyjdzie
  • avatar
   mjwhite
   6
   "Z kolei nowa rodzina kart graficznych Polaris (Radeon RX 400) może być nawet 2,8-krotnie bardziej efektywna energetycznie niż karty graficzne produkowane dwa lata temu."

   Tak i dzięki temu żadna z tych kart praktycznie nie osiąga deklarowanego taktowania w trybie turbo.
   • avatar
    kitamo
    4
    Gosci od PR powinni codziennie rano posypywać złotym pudrem, a inżynierów wysłać na Sybir.
    • avatar
     Kynareth
     4
     25x bardziej energooszczędne APU niż w 2014 jak ulał będzie pasować do nowego Xboxa lub PlayStation w 2020 albo do gogli VR. Bez tego rodzaju postępów, to VR nie ma szans upowszechnić się w najbliższych latach.
     • avatar
      patol1984
      4
      AMD stworzyło rade zielonej elektroniki żeby przyznać sobie nagrodę czy jak? ;d
      • avatar
       Kenjiro
       3
       Nagrody za slajdy... do czego to doszło, ech...

       Czekam na ZEN i liczę, że nie będzie takich niespodzianek jak podczas premiery Radeona 480.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        A w sklepach FX w 32 nm który po kilku latach zabija płytę główną na której działa .
        • avatar
         mutissj
         0
         Zapowiedzi jak cała seria procesorów FX do gier, miała konkurować z intelem
         • avatar
          maniuox
          -6
          heheheh AMD i eko friendly

          brzmi tak absurdalnie jak wyroznienie od lekarzy dla koncernow tytoniowych w walce z chorobami pluc


          przeciez od tysiącleci wszystkie produkty AMDead wzgledem konkurencji to potwory pozerajace energie wydzielajace cieplo i ogromny halas
          • avatar
           Niepiskoj
           -10
           No facepalm, jakieś lipne nagrody sobie przyznają, a do intela to im jeszcze daleko akurat pod tym względem, ale co poradzisz, jak nie masz produktów które ludzie chcą kupować to chociaż slajdy albo jakie inne nagrody byleby o tobie ludzie gadali i nie zapomnieli że jeszcze istnieją. Tak już od kilku lat obiecują jak nie taką to inna rewolucje i nawiązanie walki z konkurencją a tu panie dalej lipa i nawet jak coś tam nowego wprowadzą to ciężko to kupić bo już nawet pieniędzy na wprowadzenie tego na rynek nie mają.