Procesory

Intel Core i3-6320 podkręcony o 20% - overclocker dhenzjhen obszedł ograniczenia

przeczytasz w 1 min.

Wyczyn overclockera otworzy furtkę do podkręcania teoretycznie niepodkręcalnych procesorów?

Intel Core i3-6320 - podkręcanie platforma testowa

Procesory Intel Skylake wprowadziły sporo nowości i udoskonaleń, ale z drugiej strony ograniczono przyspieszanie zablokowanych modeli. Jak się okazuje, niektóre z tych ograniczeń można obejść i podkręcić teoretycznie niepodkręcalny model.

Zmiana taktowania magistrali BCLK przy zablokowanych modelach jest możliwa tylko na płytach z chipsetem Intel Z170 i to w dodatku o 3-5% - zysk z wydajności jest więc prawie żaden, a trzeba wysupłać dodatkową gotówkę na droższą płytę główną. Cóż, nie można tego nazwać opłacalnym interesem.

Overclocker dhenzjhen zauważył jednak, że płyta Supermicro C7H170-M pozwala na zmianę taktowania magistrali BCLK w procesorze Intel Core i3-6320 – przy zastosowaniu chłodzenia ciekłym azotem udało mu się zwiększyć jej częstotliwość aż do 120 MHz, co z kolei pozwoliło zwiększyć taktowanie procesora do 4680 MHz. Jak przystało na prawdziwego overclockera, nie obyło się też bez „wbicia” rekordów wydajności w najpopularniejszych benchmarkach (wzrost wydajności sięgnął niemal 20%).

Intel Core i3-6320 - podkręcanie BCLK wydajność

Intel Core i3-6320 - podkręcanie BCLK

Podkręcanie podkręcaniem, ale najważniejszy jest sam fakt konkretnego podniesienia częstotliwości magistrali BCLK (i to na płycie z mostkiem Intel H170). Wychodzi więc na to, że niektóre ograniczenia Intela da się obejść, a to może otworzyć furtkę do podkręcania teoretycznie zablokowanych modeli i uzyskania darmowego wzrostu wydajności. Jak na razie sprawa jest rozwojowa i nie wiadomo czy podobnych „cudów” da się dokonać na innych płytach głównych.

Źródło: HWBot

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BluePandoraBox
  12
  już niebieska siła zadba aby to się nie powtórzyło :P
  • avatar
   gacek585
   10
   Za dawnych czasów podkręciłem Athlona64 3000+ Venice s939 o 1000mhz na powietrzu (z 1.8 na 2.8) na jakiejś zwykłej płycie głównej - to była frajda :)
   A teraz procesor z literką K albo ....azot :)
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Kiedyś to mogłeś wykręcić każdy procesor jeżeli posiadałeś odpowiednie chłodzenie. Nawet płyta główna nie stanowiła jakiejś bariery, a dziś? Intel i jego procesory z K, które oczywiście są najdroższym wariantem.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Ja celerona 478s nie pamiętam dokładnie jaki model na samej szynie z 2,0 do 2,8
     • avatar
      Zero-Cool
      1
      Eh nie rozumiem jak można pisać w artykułach o podkręcaniu zdania typu "uzyskania darmowego wzrostu wydajnośc". Czy ten "darmowy" wzrost wydajności obejmuje to że do płyty głównej na której da się osiągnąć jakiś dobry wynik OC trzeba dopłacić 200-300zł? Albo to że trzeba kupić procesor z literką "K" za którą trzeba dopłacić 100zł-200zł? No i oczywiście jakieś lepsze chłodzenie żeby nie było niespodzianek to conajmniej 100zł. Hmmm... i tak darmowy wzrost wydajności kosztuje 600zł może minus 300zł jeżeli mamy swoje chłodzenie i kupujemy jakieś najtańsze produkty.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       a ja swojego 486DX wykręciłem z 25MHz na 33MHz. wystarczyło dokleić kaloryferek :)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Łaaaał.
        • avatar
         Trekker666
         0
         Tiaa, ja miałem swojego czasu C2D E4300, przez 4 lata chodził na 2x3GHz pod Pentagramem QVC 100, na płycie od EVGA na chipsecie nForce 650i