Procesory

Intel odradza instalację swojej poprawki Meltdown/Spectre (ale pracuje nad kolejną)

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
40 komentarzy Dyskutuj z nami

Stara poprawka okazała się problematyczna dla użytkowników starszych komputerów, więc rozpoczęto prace nad kolejną. Intel prosi jednak partnerów o pomoc w testach.

Początek roku nie należy do najłatwiejszych dla firmy Intel. Zaczęło się od wykrycia luk w zabezpieczeniach procesorów, co wywołało spore poruszenie w sieci i lawinę negatywnych opinii. Producent przygotował więc odpowiednią poprawkę, ale… ta okazała się problematyczna i zaleca wstrzymanie się z jej instalacją.

Wspomniany problem dotyczy komputerów na bazie starszych procesorów Haswell i Broadwell (Core 4. i 5. generacji) – po instalacji nowego mikrokodu, część użytkowników zgłaszała tutaj nieprzewidziane restartowanie komputera. W związku z tym producent zaleca wszystkim zainteresowanym (począwszy o partnerów OEM, przez dostawców oprogramowania, a skończywszy na użytkownikach końcowych) wstrzymanie się z wdrażaniem aktualizacji.

Intel deklaruje, że przyjrzał się usterce, zidentyfikował jej przyczynę i podobno poczynił spory postęp w opracowaniu rozwiązania. Przez weekend rozpoczął też przekazywanie wczesnej wersji kolejnej poprawki do swoich partnerów. Gdyby tego było mało, prosi ich również o pomoc w przeprowadzeniu testów (po dopracowaniu łatki, nowa wersja ma zostać udostępniona publicznie).

Co tu dużo mówić, problem luki w zabezpieczeniach przysparza producentowi więcej problemów, niż mogliśmy podejrzewać na początku. Miejmy jednak nadzieję, że tym razem uda mi się przygotować odpowiednią poprawkę i sprawa znajdzie pomyślne zakończenie, również dla użytkowników procesorów Intela.

Źródło: Intel

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  ostatnio często Intel odradza..... ostatnio było nie podkręcajcie procesora z odblokowanym mnożnikiem.....
  14
 • avatar
  mufasa
  intel 'prosi'?
  piekło zamarzło :D
  13
 • avatar
  AmigaPPC
  A gdzie się ukryły przydupasy Intela typu mjwhite?
  Przecież jak usilnie wmawiali nam, że Intel jest przecudowny a jego łatki nie mają żadnych negatywnych efektów - a tu dupa.
  10
 • avatar
  PrEzi
  Linus Torvalds Rips Into Intel-->
  https://www.hardocp.com/news/2018/01/22/linus_torvalds_rips_into_intel

  "In a public email chain, the Linux inventor Linus Torvalds, and David Woodhouse, engineer at Amazon in the UK discuss Intel's "fix" for Meltdown/spectre. Never one to pull punches Torvalds exclaims "the patches are COMPLETE AND UTTER GARBAGE.""
  8
 • avatar
  Konto usunięte
  Intel ma rozwiązanie - kupcie bezproblemowego Coffee Lake :)
  6
 • avatar
  chrisplbw
  To już nie jest śmieszne, to jest żałosne. Najlepsze, że Intel prosi o testy. Nagle zabrakło mocy przerobowych, własnych laboratoriów, etc. ??? Intel tworzy program podobny do MS Insider? ;D
  6
 • avatar
  Barubar24
  Linus Torvalds powiedział, że te "łatki" Intela to zwykłe śmieci, no i miał rację.
  3
 • avatar
  supervisor
  Wszystkim zdarzają sie pomyłki, problemy i skopać coś. Za to intela nie winię. Ale "prośba" o beta testowanie łatki po ostatniej fuszerce jest trochę bezczelna. Jakby ich nie było stać na beta testerów (sypnąć trochę kieszonkowym, i w razie zepsucia sprzętu - refundować).
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Gdy pojawiły się problemy z łatką, Intel po cichu dawał info największym partnerom by anulowali instalację łatek, lecz na rynku konsumenckim wciąż się kłamliwie uśmiechali i zalecali instalacje łatek.

  Oficjalnie przyznali się do błędów łatki dopiero gdy napisała o tym prasa (Journal). A po drodze ile użytkowników miało bluescreen-y i okresowe restarty systemu z powodu kolejnych kłamstw?
  2
 • avatar
  zdradus
  A to z jeszcze starszymi generacjami, np. Ivy Bridge :P?
 • avatar
  AndreoKomp
  W Windows 7 jaki symbol ma łatka odpowiedzialna za Meltdown/Spectre?
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  W niektórych grach spadek wydajności jest jednak odczuwalny i użytkownik powinien mieć możliwość odblokowania pełnej mocy proca (za którą kiedyś zapłacił). Mogliby zrobić jakiś "game mode" w którym ta poprawka by się wyłączała bo w obecnej chwili nie wygląda to ciekawie.
  -3
 • avatar
  Gatts-25
  Ludzie każdy ma tutaj jakąś rolę do odegrania ale mieć nadzieję ,że większość tu piszących nie ma nic wspólnego z pieniędzmi otrzymywanymi z jakiejkolwiek korporacji.
  Patrząc na ilość wiadomości zaczyna to irytować i rodzić więcej pytań komu najbardziej na rękę jest dzisiejsza sytuacja na rynku CPU.Przecież INTEL jest jedną z najważniejszych firm w USA więc musiały się jakieś spore dane albo dogadania posypać między krajami bo nie koniecznie odpowiedzialność za ujawnienie tego spoczywa na GOOGLE.
  Brakuje mocnego gracza na rynek CPU i GPU ,który jest z po za Stanów Zjednoczonych i chodzi mi o rynek PC.
  INTEL w dalszym ciągu ma najwydajniejsze CPU do gier oczywiście chociaż zaczynają dopływać komunikaty od mikro-przycięciach w grach ,które nie powodują spadku FPS.
  Nie można tak po nim jechać bo wszyscy na tym ucierpimy i ludzie rzeczywiście zaczną się od niego odwracać.
  Rynek Polski jest mało znaczący bo jest Nas zbyt mało a jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie uczyć się języka Chińskiego albo Koreańczyków z Południa.
  Jeżeli chociaż RYZEN 2xxx i chodzi mi o samo CPU bez zintegrowanego GPU będzie tak udane jak pierwsze przecieki nawet jeżeli na razie widzimy wzrost zegara taktującego o 200Mhz to pamiętajcie ,że z powodu braków magazynowych to nie producent będzie podwyższał swoje ceny a pośrednicy i zacznie się etap zawyżania cen jak na rynku GPU z powodu KOPACZY.
  -4