Procesory

Intel odradza instalację swojej poprawki Meltdown/Spectre (ale pracuje nad kolejną)

przeczytasz w 1 min.

Stara poprawka okazała się problematyczna dla użytkowników starszych komputerów, więc rozpoczęto prace nad kolejną. Intel prosi jednak partnerów o pomoc w testach.

Początek roku nie należy do najłatwiejszych dla firmy Intel. Zaczęło się od wykrycia luk w zabezpieczeniach procesorów, co wywołało spore poruszenie w sieci i lawinę negatywnych opinii. Producent przygotował więc odpowiednią poprawkę, ale… ta okazała się problematyczna i zaleca wstrzymanie się z jej instalacją.

Wspomniany problem dotyczy komputerów na bazie starszych procesorów Haswell i Broadwell (Core 4. i 5. generacji) – po instalacji nowego mikrokodu, część użytkowników zgłaszała tutaj nieprzewidziane restartowanie komputera. W związku z tym producent zaleca wszystkim zainteresowanym (począwszy o partnerów OEM, przez dostawców oprogramowania, a skończywszy na użytkownikach końcowych) wstrzymanie się z wdrażaniem aktualizacji.

Intel deklaruje, że przyjrzał się usterce, zidentyfikował jej przyczynę i podobno poczynił spory postęp w opracowaniu rozwiązania. Przez weekend rozpoczął też przekazywanie wczesnej wersji kolejnej poprawki do swoich partnerów. Gdyby tego było mało, prosi ich również o pomoc w przeprowadzeniu testów (po dopracowaniu łatki, nowa wersja ma zostać udostępniona publicznie).

Co tu dużo mówić, problem luki w zabezpieczeniach przysparza producentowi więcej problemów, niż mogliśmy podejrzewać na początku. Miejmy jednak nadzieję, że tym razem uda mi się przygotować odpowiednią poprawkę i sprawa znajdzie pomyślne zakończenie, również dla użytkowników procesorów Intela.

Źródło: Intel

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  14
  ostatnio często Intel odradza..... ostatnio było nie podkręcajcie procesora z odblokowanym mnożnikiem.....
  • avatar
   mufasa
   13
   intel 'prosi'?
   piekło zamarzło :D
   • avatar
    AmigaPPC
    10
    A gdzie się ukryły przydupasy Intela typu mjwhite?
    Przecież jak usilnie wmawiali nam, że Intel jest przecudowny a jego łatki nie mają żadnych negatywnych efektów - a tu dupa.
    • avatar
     PrEzi
     8
     Linus Torvalds Rips Into Intel-->
     https://www.hardocp.com/news/2018/01/22/linus_torvalds_rips_into_intel

     "In a public email chain, the Linux inventor Linus Torvalds, and David Woodhouse, engineer at Amazon in the UK discuss Intel's "fix" for Meltdown/spectre. Never one to pull punches Torvalds exclaims "the patches are COMPLETE AND UTTER GARBAGE.""
     • avatar
      Konto usunięte
      6
      Intel ma rozwiązanie - kupcie bezproblemowego Coffee Lake :)
      • avatar
       chrisplbw
       6
       To już nie jest śmieszne, to jest żałosne. Najlepsze, że Intel prosi o testy. Nagle zabrakło mocy przerobowych, własnych laboratoriów, etc. ??? Intel tworzy program podobny do MS Insider? ;D
       • avatar
        Barubar24
        3
        Linus Torvalds powiedział, że te "łatki" Intela to zwykłe śmieci, no i miał rację.
        • avatar
         supervisor
         3
         Wszystkim zdarzają sie pomyłki, problemy i skopać coś. Za to intela nie winię. Ale "prośba" o beta testowanie łatki po ostatniej fuszerce jest trochę bezczelna. Jakby ich nie było stać na beta testerów (sypnąć trochę kieszonkowym, i w razie zepsucia sprzętu - refundować).
         • avatar
          Konto usunięte
          2
          Gdy pojawiły się problemy z łatką, Intel po cichu dawał info największym partnerom by anulowali instalację łatek, lecz na rynku konsumenckim wciąż się kłamliwie uśmiechali i zalecali instalacje łatek.

          Oficjalnie przyznali się do błędów łatki dopiero gdy napisała o tym prasa (Journal). A po drodze ile użytkowników miało bluescreen-y i okresowe restarty systemu z powodu kolejnych kłamstw?
          • avatar
           zdradus
           0
           A to z jeszcze starszymi generacjami, np. Ivy Bridge :P?
           • avatar
            AndreoKomp
            -1
            W Windows 7 jaki symbol ma łatka odpowiedzialna za Meltdown/Spectre?
            • avatar
             Konto usunięte
             -3
             W niektórych grach spadek wydajności jest jednak odczuwalny i użytkownik powinien mieć możliwość odblokowania pełnej mocy proca (za którą kiedyś zapłacił). Mogliby zrobić jakiś "game mode" w którym ta poprawka by się wyłączała bo w obecnej chwili nie wygląda to ciekawie.
             • avatar
              Gatts-25
              -4
              Ludzie każdy ma tutaj jakąś rolę do odegrania ale mieć nadzieję ,że większość tu piszących nie ma nic wspólnego z pieniędzmi otrzymywanymi z jakiejkolwiek korporacji.
              Patrząc na ilość wiadomości zaczyna to irytować i rodzić więcej pytań komu najbardziej na rękę jest dzisiejsza sytuacja na rynku CPU.Przecież INTEL jest jedną z najważniejszych firm w USA więc musiały się jakieś spore dane albo dogadania posypać między krajami bo nie koniecznie odpowiedzialność za ujawnienie tego spoczywa na GOOGLE.
              Brakuje mocnego gracza na rynek CPU i GPU ,który jest z po za Stanów Zjednoczonych i chodzi mi o rynek PC.
              INTEL w dalszym ciągu ma najwydajniejsze CPU do gier oczywiście chociaż zaczynają dopływać komunikaty od mikro-przycięciach w grach ,które nie powodują spadku FPS.
              Nie można tak po nim jechać bo wszyscy na tym ucierpimy i ludzie rzeczywiście zaczną się od niego odwracać.
              Rynek Polski jest mało znaczący bo jest Nas zbyt mało a jak tak dalej pójdzie to trzeba będzie uczyć się języka Chińskiego albo Koreańczyków z Południa.
              Jeżeli chociaż RYZEN 2xxx i chodzi mi o samo CPU bez zintegrowanego GPU będzie tak udane jak pierwsze przecieki nawet jeżeli na razie widzimy wzrost zegara taktującego o 200Mhz to pamiętajcie ,że z powodu braków magazynowych to nie producent będzie podwyższał swoje ceny a pośrednicy i zacznie się etap zawyżania cen jak na rynku GPU z powodu KOPACZY.