Procesory

Nowe procesory Intela osiągną 6 GHz? To może być nowa era CPU

przeczytasz w 2 min.

Jeszcze w tym roku spodziewamy się premiery nowych procesorów Intela, które mają przynieść znaczną poprawę wydajności. Nowe układy podobno zaoferują też wyższe taktowanie – nieoficjalnie mówi się o przekroczeniu granicy 6 GHz.

Mowa o układach Intel Raptor Lake, które zastąpią obecne modele Intel Alder Lake. Co prawda premiera procesorów została zaplanowana dopiero na koniec roku, ale producent zdradził już sporo szczegółów o jednostkach.

Nowe procesory będą korzystać z hybrydowej architektury, ale zaoferują jeszcze więcej rdzeni – topowe modele mają oferować nawet 24 rdzeni i 32 wątki (8 rdzeni/16 wątków wydajniejszych typu P-Core i 16 rdzeni/16 wątków słabszych typu E-Core). Układy nadal będą produkowane w technologii Intel 7.

Intel Raptor Lake

Producent zapowiada także znaczny wzrost wydajności (miałby to być dwucyfrowy wzrost wyrażany w procentach) i usprawnionymi funkcjami podkręcania.

Procesory Intel Raptor Lake osiągną wyższe taktowania

Wygląda na to, że Intel nastawia się na wyższe taktowania procesorów Raptor Lake, bo w nowej wersji aplikacji Intel XTU (Extreme Tuning Utility) wprowadzono nowe funkcje dotyczące przetaktowywania układów.

Intel XTU - nowe funkcje

Producent wprowadził możliwość regulacji technologii Thermal Velocity Boost (TVB) na rdzeń i całe jądro, a także wsparcie dla funkcji Efficient Thermal Velocity Boost. Można podejrzewać, że funkcje te będą obsługiwane właśnie przez nową generację procesorów Intel Raptor Lake.

To jednak nie wszystko! Użytkownik Raichu, którego możecie kojarzyć ze sprawdzających się przecieków o sprzęcie, twierdzi, że procesory Intel Raptor Lake mogą zapoczątkować nową erę w taktowaniu procesorów – topowe modele miałyby osiągać nawet 6 GHz.

Teoretycznie jest to możliwe, bo już Core i9-12900KS osiąga 5,5 GHz. W nowych modelach producent mógłby dopracować architekturę i zwiększyć limity mocy (wymagane do uzyskania wyższych zegarów), dzięki czemu udałoby się przekroczyć „magiczne” 6 GHz. Wyższe taktowanie pozwoliłoby lepiej konkurować z nadchodzącymi modelami AMD Ryzen 7000. Tyle tylko, że tak wysoka częstotliwość miałaby być dostępna w trybie E-TVB, dotyczyłaby pewnie tylko 1 lub 2 rdzeni i na pewno byłaby okupiona bardzo wysokim zapotrzebowaniem na energię.

Czekamy zatem na potwierdzenie (lub zaprzeczenie) przecieków.

Źródło: Intel, Twitter @ Raichu, VideoCardz

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PerfectDAY
  12
  "To może być nowa era CPU" a według mnie nowa era CPU\GPU będzie dopiero jak rozwiążą problem zbyt dużego zapotrzebowania na energię. W nieskończoność pompować watów też nie mogą, muszą znaleźć inny sposób na zwiększenie wydajności zarówno w procesorach jak i kartach graficznych.
  • avatar
   szymcio30
   7
   Przy 6 GHz to taka nowa i9 pochłonie leciutko 400W przy pełnym obciążeniu
   • avatar
    Gatts-25
    4
    Za chwilę Entuzjaści dostaną GPU nawet z TDP na poziomie 800W a TSMC nakreśliło nową wizję swojego nowego procesu produkcji i nazwało to N3E. Będzie to ta lepsza odmiana, która ma przynieść jeszcze wyższą wydajność kosztem znów zwiększonego poboru energii. Wiecie co to znaczy? GPU dla Entuzjastów o najwyższej wydajności wykonane w N3E HPC będą z całą pewnością osiągać TDP na poziomie 1400W. Ale każdy Entuzjasta ma u siebie panele fotowoltaiczne z magazynem energii o pojemności 100kWh.
    • avatar
     levusek1992
     4
     Dadzą jeden rdzeń 6GHz, reszta jakieś popierdółki i na papierze będzie się zgadzało
     • avatar
      DeviLevi
      1
      Ogólnie to mam nadzieję, że AMD zostawi swoje energooszczędne modele TDP 35W, bo te nowe procki z najwyższej półki to będą piekarniki...
      • avatar
       Tu_Szczecin
       0
       No to się gracze ucieszą a i producenci chłodzenia też. Kasy przybywa, licznik się kręci.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        nie podoba mi się te 7GHz. nie chodzi o to że nie lubię wysokich herców, ale jeśli to są puste herce, a tym bardziej jeśli przy tym ostro zjeżdża efektywność energetyczna, to nie ma sensu. tym bardziej w biznesie. bo jak ma być 10 procków dobitych do ściany, to w biznesie opłaca się dokupić 11 procek który rozłoży obciążenie, powodując radykalne zużycie mocy i wydzielanego ciepła, które jeszcze klimy muszą odprowadzić.
        jak ktoś się upiera że do 10 procesorowego serwera nie dołożymi 11tego procka, to niech sobie policzy 10 serwerów vs 11 serwerów.