Procesory

Sprzedaż procesorów na początku roku - modele AMD nadal górą

przeczytasz w 1 min.

Sytuacja na rynku procesorów zaczęła wracać do normy, ale klienci detaliczni nadal dużo częściej sięgają po jednostki AMD. Które modele cieszą się największą popularnością, a które przynoszą największe przychody?

Ostatnie miesiące nie były łatwe ani dla Intela, ani dla klientów planujących zakup nowego procesora. Całe szczęście niedawno sytuacja uległa poprawie, co przełożyło się na wyczekiwany spadek cen układów. Jak to wpłynęło na sprzedaż procesorów?

Jeden z użytkowników serwisu Reddit opublikował raport ze sprzedaży procesorów w styczniu w sklepie Mindfactory. Co prawda przedstawione dane dotyczą tylko jednego dużego dystrybutora w Niemczech, ale możemy je traktować jako wyznacznik obecnej sytuacji na rynku detalicznym.

AMD vs Intel - statystyki sprzedaży w styczniu 2019 roku

Pomimo poprawy sytuacji z procesorami Intela, klienci nadal częściej sięgają po jednostki AMD. W ubiegłym miesiącu, prawie dwa na trzy ze sprzedanych procesorów pochodziły właśnie z oferty „czerwonych”.

Do najpopularniejszych modeli należał Ryzen 5 2600, Ryzen 7 2700X, Ryzen 5 2600X, Ryzen 5 2400G i Ryzen 3 2200G. Z konkurencyjnych modeli sporą popularnością cieszyły się układy Core i9-9900K, Core i5-9600K, Core i7-9700K, a także Core i7-8700K i Core i5-8400.

AMD vs Intel - statystyki sprzedaży w styczniu 2019 roku

AMD vs Intel - statystyki sprzedaży w styczniu 2019 roku

Co prawda Mindfactory sprzedaje dużo więcej modeli AMD, ale przychód ze sprzedaży jest już zbliżony. Widać zatem, że sklep czerpie dużo wyższą marżę z procesorów Intela, zwłaszcza modeli Core 9. generacji (chociaż zaobserwowaliśmy duży spadek ich cen).

AMD vs Intel - statystyki sprzedaży w styczniu 2019 roku

Statystyki pokazują jeszcze jedną istotną rzecz. Przeważająca większość sprzedawanych procesorów to mainstreamowe modele z generacji AMD Summit/Pinacle/Raven Ridge lub Intel Coffee Lake/Coffee Lake Refresh, natomiast high-endowe, drogie modele AMD Ryzen Threadripper i Intel Core X mają znikomy udział w sprzedaży detalicznej.

W najbliższych miesiącach sytuacja z procesorami Intela powinna ulec dalszej poprawie (na rynku pojawią się również modele Coffee Lake bez iGPU). Warto jednak zauważyć, że AMD nie zamierza tutaj odpuszczać i w połowie roku planuje wydać 3. generację układów Ryzen na bazie rdzeni Zen 2. Będzie się działo!

Źródło: Reddit

Komentarze

63
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ROSHFOR
  19
  R5 2600 bije wszystko inne ceną.
  • avatar
   rlistek
   0
   aLe PrZecIeŻ inTeL jEsT lEpsZy W gRaCh
   • avatar
    Legiu
    0
    Do usunięcia.
    • avatar
     Kuciem
     -13
     "ale przychód ze sprzedaży jest już zbliżony. Widać zatem, że sklep czerpie dużo wyższą marżę z procesorów Intela"
     Bzdura, marza to zaledwie jeden z wielu powodow ktore moga przyczynic sie do takich statystyk. Wiec, nie widac tylko bez powodow przypuszczacie/zakladacie choc to moze byc nie prawda. Wiecej, moze byc nawet, ze sklep ma dwa razy mniejsze marze na Intelu a i tak zobaczymy takie statystyki. Za malo danych zeby to ocenic.
     • avatar
      kitamo
      -24
      troche nie ma sie co dziwic jak intel nie nadąża z produkcją procesorów na rynek przemysłowy czy tez dla firm trzecich produkcujących sprzet. Tutaj proporcje są odwrotne.
      Rynek detaliczny jest dosc mały.
      • avatar
       rasiaknorris1
       0
       Ja czekam na ws299 pro od Asusa. Do tego będę szukać jakiegoś fajnego ram i cpu 8r/16w
       • avatar
        Eryk333
        0
        Jeśli chodzi o mnie o mnie nie innych żeby było jasne i to tylko mój wybór i nie jestem fanboyem ani Intela ani AMD bo obie firmy mają dobre procesory i każdy z nich sprawdza się w innych zastosowaniach bo nie tylko gry komputer ma wiele innych zastosowań jak projekty renderowanie tworzenie muzyki konvert i wiele innych to tylko Intel a dlaczego bo jakoś tak już się utarło może dlatego że nie próbowałem z AMD więc się nie wypowiadam ale jak na początku pisałem każda firma ma swój rodzynek.