Procesory

Intel: wideo HD dla gadżetów

przeczytasz w 1 min.

Intel zamierza opracować małe układy, które można by integrować w wielu przenośnych gadżetach. Układy te miałyby z kolei zapewnić płynne odtwarzanie filmów w jakości HD 1080p. Niestety, stanie się to nie wcześniej niż za 5 lat.

Jednym z głównych problemów, które mają przed sobą inżynierowie Intela, jest stosunkowo wysokie zużycie energii elektrycznej przez procesory. Intel chce, by urządzenia mobilne zyskały nowe właściwości, niemniej nie kosztem krótszej pracy na baterii. Poza tym, koncern chce skupić się przede wszystkim na zwiększeniu wydajności układów graficznych znajdujących się wewnątrz wielu gadżetów. Dzięki temu mogłyby one radzić sobie z bardziej wymagającymi multimediami.

Intel chce zwiększyć wydajność podsystemu graficznego poprzez dodanie dodatkowego chipu do wspomnianych już urządzeń przenośnych (m.in. smartphone'ów). Chip miałby zostać zainstalowany na układzie graficznym, zwiększając tym samym jego wydajność. Wówczas dane graficzne byłyby przetwarzane jednocześnie, wykorzystując do tego technologię SIMD (Single Instruction, Multiple Data). Shekhar Borkar, jeden z pracowników Intela, stwierdził, że do odtwarzania materiałów HD technika SIMD sprawdzi się w takich urządzeniach jak smartphone po prostu znakomicie.

Aby jednak uzyskać wyższą wydajność w małych gadżetach, Intel musi się skupić na tym, by rozwiązanie SIMD było przystosowane do niskich napięć i cechowało się równie niskim zużyciem prądu.

Źródło: PC World.com

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  wow, za 5 lat, nie mogę się doczekać:-)
  • avatar
   19arek93
   0
   Ale jaki jest sens odtwarzania FullHD np. na 10-cio calowym wyświetlaczu?!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    NVIDIA ION juz moze robic to TERAZ ;)

    ps... idea jest posiadanie "przenosnego gadzetu" ktory zapewne mozna podlaczyc do TV FULL HD i tam wlasnie ogladac filmy w pelnym wypasie :)