Procesory

Zapomnijcie o obecnych procesorach. Intel zapowiada nowe generacje CPU

przeczytasz w 2 min.

Intel zaspał na rynku procesorów? Nic bardziej mylnego! Podczas konferencji Intel Innovation 2023 producent zdradził plany dotyczące nowych generacji procesorów, które pojawią się w 2024 i 2025 roku.

Tegoroczna konferencja Intel Innovation przyniosła sporo nowinek technologicznych. Najważniejsza zapowiedź dotyczyła procesorów Intel Core Ultra z generacji Meteor Lake, które pod koniec roku mają trafić do laptopów. Okazuje się, że sporo nowości czeka nas także w komputerach stacjonarnych.

Procesory Intel Meteor Lake także dla komputerów stacjonarnych

Oficjalna zapowiedź procesorów Intel Meteor Lake dotyczyła tylko urządzeń mobilnych, ale nowe jednostki mają pojawić się także w komputerach stacjonarnych. Potwierdził to serwis PC World, który miał okazję wypytać Michelle Johnston Holthaus wiceprezes wykonawczą i dyrektor generalną Client Computing Group.

Michelle Johnston Holthaus potwierdziła, że procesory Intel Meteor Lake będą dostępne dla komputerów stacjonarnych w 2024 roku (czyli trochę później niż mobilne odpowiedniki).

Intel Meteor Lake i Arrow Lake
Procesory Meteor Lake-S i Arrow Lake-S miałyby korzystać z tej samej platformy LGA 1851 (X @ Bionic_Squash)

Nieoficjalnie wiadomo, że desktopowe procesory Intel Meteor Lake wymagałyby nowych płyt głównych z podstawką LGA 1851. Układy miałyby reprezentować średni segment wydajnościowy Core i3 i Core i5 (byłyby to układy w wersjach o współczynniku TDP na poziomie 65 W). 

Aktualizacja

Doprecyzowano, że chodzi tutaj o komputery All-in-One i zestawy Mini PC, które będą korzystać z mobilnych wersji procesorów. Desktopowe wersje układów Meteor Lake pod gniazdo LGA 1851 najpewniej w ogóle się nie pojawią.

Intel zapowiada nowe generacje procesorów w 2024 i 2025 roku

To jednak dopiero początek ofensywy. Podczas konferencji potwierdzono kolejne generacje procesorów, które mają zadebiutować w 2024 i 2025 roku.

Intel - plany wydawnicze procesorów Arrow Lake, Lunar Lake i Panther Lake

W przyszłym roku na rynku powinny pojawić się modele o nazwie kodowej Arrow Lake, które będą produkowane z wykorzystaniem litografii Intel 20A (i innych procesów produkcyjnych - będzie to konstrukcja wykorzystująca zaawansowaną technologię pakowania Foveros 3D).

Intel Lunar Lake - demonstracja procesora

Dużo ciekawiej prezentuje się kolejna generacja procesorów – Lunar Lake (wcześniejsze informacje wskazywały na produkcję układów z wykorzystaniem litografii Intel 18A i technologii pakowania Foveros 3D, ale spekuluje się o aktualizacji planów na technologię Intel 20A). Producent jest w fazie dopracowywania sprzętu, ale już dysponuje działającymi egzemplarzami układów - podczas konferencji zademonstrowano inżynieryjną wersję procesora na przykładzie zastosowań wykorzystujących sztuczną inteligencje.

Później planowana jest premiera modeli Panther Lake, które też będą produkowane z wykorzystaniem litografii Intel 18A. Premiera takich modeli została zaplanowana na 2025 roku.

Intel chce przejąć pozycję lidera na rynku procesorów

Nie jest tajemnicą, że ostatnie lata nie były zbyt łatwe dla firmy Intel. Problemy z wdrażaniem nowych procesorów dały szansę konkurencji, która zaczęła coraz mocniej atakować na rynku komputerów stacjonarnych i laptopów.

Zapowiedź nowych generacji procesorów (i przy okazji prezentacja działającego egzemplarza modelu Lunar Lake) pokazuje, że Intel nie zamierza tak łatwo odpuszczać i w najbliższych latach będzie mocno atakować na rynku sprzętu. Oczywiście o ile dotrzyma terminów, bo narzucone tempo wydaje się zaskakujące.

Źródło: AnandTech, PC World, Intel

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  baertus11
  7
  nowy procesor to nowa podstawka .... co 2 lata wymiana sprzętu a dodatkowo blokowanie przez Windows wsparcia zbyt starych (ponad 4 lata) procesorów. No ekologia pełną gębą....
  • avatar
   FunkyKoval
   4
   Cytat: "Intel zaspał na rynku procesorów? Nic bardziej mylnego! "
   To w takim razie proszę porównać generacje procesorów INTEL-a z ostatnich 5-10 lat, jakie innowacje i rewolucje wprowadzili, bo z tego co widzę (a staram się być na bieżąco), to iNTEL nie tylko że zaspał ale i olał chyba rynek CPU i swoich klientów. Stąd AMD wypłynał na lidera rynku CPU, jedyne co INTEL robi przez ostatnie 5 lat to odgrzewanie przestarzałych technologii i żyłowanie zegarów, przez co ich procesory grzeją się jak nigdy wcześniej (no może tylko Prescott-y były gorsze i architektura NetBurst).
   W procesorach serwerowych jakoś AMD dogonić nie mogą ostatnio, w HEDT to samo, na rynku konsumenckim zdania podzielone ale korzystniej moim zdaniem CPU AMD wypadają, chociażby ze względu na ceny energii które przestały być już pomijalne.
   Newsy w stylu "INTEL odzyskał tytuł króla wydajnosći" gdzie porównuje się najnowszy CPU INTEL-a, przeganiajacy w niektórych aplikacjach (głównie w grach) CPU od AMD o 5% ale konsumujący 2,5 raza tyle nergii, w dodatku wymagający nowej płyty z nową podstawką, to na poważnie brać nie należy.
   • avatar
    user12345
    2
    wincej soketow od Intela pls
    • avatar
     vacotivus
     2
     Odgrzewane kotlety to raczej nie najlepszy sposób na przejęcie pozycji lidera rynku lmao.
     • avatar
      PaszkwilHoland
      -2
      Jebac holand i jej paszkwila!!! Zdradziecka kurwa pierdolona szmata zajebana!!!!

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login