Smartfony

Co z tym AI w iOS 18? Wyciekła strategia Apple'a

przeczytasz w 2 min.

W temacie sztucznej inteligencji Apple’a po sieci krąży wiele wzajemnie wykluczających się przecieków. Które okażą się prawdziwe? Wygląda na to, że wszystkie po trochu.

W październiku ubiegłego roku media obiegła informacja, jakoby Apple pompował 3 miliony dolarów dziennie w budowę własnego dużego modelu językowego. Ajax miałby stanowić bezpośrednią konkurencję dla modeli GPT firmy OpenAI, Gemini Google’a czy Llama Mety. 

W marcu 2024 pojawiły się jednak wieści, że Apple negocjuje z Google’em "umowę, która wstrząsnęłaby całą branżą". Wynikało z nich, że funkcje generatywnej AI w iPhone’ach zostaną zbudowane w oparciu o technologię Gemini - tę samą, która jest już obecna w smartfonach Google Pixel 8 czy topowych telefonach Samsunga

W maju 2024 Bloomberg doniósł natomiast, że Apple finalizuje właśnie umowę z OpenAI. Według najnowszych informacji, system iOS 18 miałby mieć funkcje zbudowane wokół ChatGPT. 

Wiele dotychczasowych przecieków zdaje się wzajemnie wykluczać, ale w każdym może być duże ziarno prawdy. 

Generatywna sztuczna inteligencja w iOS 18. Wyciekły plany Apple’a

Zamieszanie związane z AI postanowił wyjaśnić Mark Gurman z Bloomberga, czyli dziennikarz wyjątkowo dobrze zaznajomiony z planami Apple’a. Według niego, firma planuje postawić swoją generatywną sztuczną inteligencję na trzech filarach:

  • część funkcji AI ma działać w oparciu o autorski duży model językowy działający natywnie na iPhonie;
  • część funkcji AI ma działać w oparciu o autorski duży model językowy działający w chmurze;
  • chatbot AI ma działać “na pewno” w oparciu o ChatGPT, a być może także Gemini. 

Zdaniem Gurmana, Apple nie jest zainteresowany zbudowaniem własnego chatbota AI, ale wie, że rynek go potrzebuje, dlatego chce kupić gotowe rozwiązanie. 

Wyciek planu Apple’a nie sprawił jednak, że wszystkie znaki zapytania zniknęły. Skoro chatbot iPhone’a ma działać na konkurencyjnym silniku, czy to oznacza, że LLM Apple’a jest mniej zaawansowany od GPT i Gemini? A jeśli jest mniej zaawansowany, czy to oznacza, że takie funkcje jak edycja zdjęć czy podsumowywanie stron internetowych będą działać na iPhone’ach gorzej niż na konkurencyjnych smartfonach? 

Pytań wciąż jest sporo, ale Apple potwierdził półoficjalnie, że temat AI zostanie poruszony już podczas pokazu iOS 18 na WWDC 2024. Odpowiedzi na przynajmniej część z nich powinniśmy poznać 10 czerwca. 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!