Karty graficzne

Czekasz na karty GeForce RTX 5000? NVIDIA może zaskoczyć dwoma modelami

przeczytasz w 2 min.

Premiera kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 5000 zbliża się coraz większymi krokami, a w sieci pojawiają się nowe informacje dotyczące planów producenta. Jeśli wierzyć najnowszym przeciekom, w tym roku doczekamy się tylko dwóch nowych modeli: GeForce RTX 5090 i RTX 5080.

Karty graficzne GeForce RTX 4000 pojawiają się w rankingach polecanych modeli i często trafiają do nowych komputerów do grania. Od premiery sprzętu minęły już prawie dwa lata i czekamy na pojawienie się nowej generacji kart – GeForce RTX 5000.

Kiedy premiera kart GeForce RTX 5000?

Pytania o premierę kart graficznych GeForce RTX 5000 nie są przypadkowe. Niedawno producent zapowiedział profesjonalne akceleratory NVIDIA Blackwell, ale ciągle czekamy na premierę konsumenckich kart GeForce RTX 5000.

Nie jest tajemnicą, że NVIDIA przygotowuje się do premiery nowych kart GeForce RTX. Pytanie, kiedy ona nastąpi i które modele pojawią się jako pierwsze. W tym roku najpewniej doczekamy się tylko dwóch najwydajniejszych modeli. Tak przynajmniej sugerują wypowiedzi dwóch użytkowników X, którzy są znani z przecieków dotyczących sprzętu.

Użytkownik kopite7kimi zasugerował, jakoby jako pierwszy na rynku miał pojawić się model GeForce RTX 5080 (a nie wydajniejszy GeForce RTX 5090, jak początkowo podejrzewano).

Ciekawe informacje ma także użytkownik AGF – twierdzi on, że obydwie karty zostaną zapowiedziane jednocześnie, ale ich sklepowa premiera nastąpi w odstępie kilku tygodni.

Można zakładać, że plany producenta na tym się nie kończą, i że w późniejszym terminie pojawią się kolejne, słabsze konstrukcje pokroju GeForce RTX 5070 czy GeForce RTX 5060.

Dlaczego warto czekać na karty graficzne GeForce RTX 5000?

Nowa generacja kart graficznych ma bazować na nowej architekturze - Blackwell i będzie produkowana w niższym procesie technologicznym. Spodziewamy się nie tylko poprawy wydajności, ale też lepszej efektywności energetycznej.

Jeżeli wierzyć przeciekom, GeForce RTX 5080 ma bazować na układzie graficznym GB203 z 96 blokami SM i 256-bitowym interfejsem pamięci. GeForce RTX 5090 ma bazować na rdzeniu GB202, który de facto będzie dwoma połączonymi chipami GB203 i zaoferuje 2-krotnie lepszą specyfikację (tj. 192 bloków SM i 512-bitowy interfejs pamięci).

Według ostatnich pogłosek, NVIDIA podobno jest na etapie wyboru chłodzenia do kart graficznych - nowe modele mają cechować się mocą od 250 do 600 W (przy czym najprawdopodobniej chodzi tutaj o zdolności rozpraszania ciepła przez układy chłodzenia).

Czekamy zatem na oficjalną prezentację i premierę kart...

Źródło: X @ kopite7kimi, X @ AGF, BenchLife

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lostarien
  2
  5080 256 ścieżek, dziękuję postoję....
  • avatar
   pablo11
   1
   512bitowa szyna pamięci ? Brzmi drogo, ale 5090 pewnie i tak nie szykował sie tani, patrząc po specyfikacji, więc te dodatkowe 256 scieżek na płycie nie zmieni tego w drastyczny sposób.
   • avatar
    Premek1983
    1
    A cena 12 tyś hahahah
    • avatar
     vacotivus
     0
     > Dlaczego warto czekać na karty graficzne GeForce RTX 5000?

     A dlaczego NIE WARTO? I tak nie kupi się prędko, jak zobaczymy, ile będą kosztować...
     • avatar
      turbokrecik
      0
      5090 obstawiam cenę 20.000 plnów

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login