• benchmark.pl
  • Foto
  • Kiedy powstał pierwszy cyfrowy bezlusterkowiec - oto odpowiedź
Foto

Kiedy powstał pierwszy cyfrowy bezlusterkowiec - oto odpowiedź

przeczytasz w 1 min.

Pierwszy bezlusterkowiec skonstruował, co nie zaskakuje, Kodak. Jednak bardziej interesująca jest odpowiedź na pytanie kiedy?

Kodak DCS-200 bezlusterkowiec

Cyfrowe bezlusterkowce to kategoria aparatów, której początek dał… No właśnie, kto? Czy był to Panasonic, który w 2008 roku zaprezentował system Mikro Cztery Trzecie? Pudło. To może Epson, który cztery lata wcześniej zaprezentował dalmierz cyfrowy RD1 z wymiennymi obiektywami. Cieplej, ale to jeszcze nie to. By poznać pierwszego bezlusterkowca musimy cofnąć się o ponad 20 lat. Do początków lat 90. XX wieku.

Fakt iż Kodak odpowiada za opracowanie pierwszej ścianki cyfrowej, która pozwoliła już w 1991 roku wykorzystać tradycyjny korpus aparatu analogowego, jako element cyfrówki, jest powszechnie znany. Wspominaliśmy o tym także na Benchmarku. Jednak o tym, że Kodak już niespełna dwa lata potem, zaprezentował ni mniej ni więcej, tylko bezlusterkowiec, dużo się nie mówi.

Aparat Kodak DCS-200 High Speed Target Camera nie był, podobnie jak Kodak DSC-100 czy DSC-200, na którego konstrukcji bazował, produktem przeznaczonym dla konsumenckiej klienteli. Niemniej spełnia wszelkie kryteria (rozmiar to już inna historia), które pozwalają go nazwać pierwszym (dopóki nie okaże się, że jesteśmy w błędzie) w historii cyfrowym bezlusterkowcem.

Kodak DCS-200 bezlusterkowiec sensor

W omawianej cyfrówce zastosowano sensor CCD o rozdzielczości 1,54 Mpix, a jako pamięć masową wykorzystano 80 MB dysk, który był w stanie przechować około 50 zdjęć. Aparat korzystał z tradycyjnego mocowania Nikon F, podobnie jak wszystkie wczesne wersje cyfrówek Kodaka.

Po co skonstruowano ten aparat? Jak się okazuje zapotrzebowanie na taką konstrukcję przyszło ze świata rozrywki. A dokładnie ze świata Disneya. Aparaty Kodak DCS-200 High Speed Target Camera wykorzystywano w parkach rozrywki Disneyworld około 22 lat temu. Między innymi w wodnych zjeżdżalniach, gdzie fotografowały (z błyskiem) uczestników przejażdżki w najbardziej dramatycznej chwili. Konstrukcja bezlusterkowa, z oryginalnym mechanizmem migawki, spełniała wymóg dla aparatu, który będzie jak najmniej awaryjny.

Kodak DCS-200 bezlusterkowiec migawka mocowanie aparat

Być może historia bezlusterkowego Kodaka DSC-200 jest wam znana, ale jeśli nie, to nie ma powodu do wstydu. Świat wynalazków jest tak bogaty, że trudno spamiętać wszystkie, a przede wszystkim nie przeoczyć żadnego. Dlatego pamiętajmy, by słowo „pierwszy” używać z dużą ostrożnością.

Źródło: photorumors, www.digicammuseum.com

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Q'bot
    4
    A gdzie sample z tego cuda? ;>