• benchmark.pl
 • Netflix
 • Koniec wojny o prawa do Wiedźmina. CD Projekt i Andrzej Sapkowski podpisali ugodę
Wydarzenia

Koniec wojny o prawa do Wiedźmina. CD Projekt i Andrzej Sapkowski podpisali ugodę

przeczytasz w 1 min.

Po długiej batalii o prawa do Sagi Wiedźmińskiej, w końcu doczekaliśmy się podpisania porozumienia przez Andrzeja Sapkowskiego i CD Projekt. Ma ono teraz wzmacniać wzajemne relacje, dzięki którym zyskają wszyscy.

CD Projekt i Andrzej Sapkowski dogadali się

Dzięki zawarciu zadowalającej ugody, CD Projekt zachował posiadane prawa do Sagi. Otrzymał również nowe uprawnienia do wydawania uniwersum Wiedźmina w formie gier video jak i planszowych, komiksów oraz wszelkich gadżetów. Uzgodnienia zaspokajają potrzeby obu stron, przy poszanowaniu wcześniejszych umów oraz dają nadzieję na pomyślną współpracę w przyszłości.

W oficjalnej informacji prasowej Adam Kiciński, Prezes Zarządu CD Projekt powiedział: „Zawsze podziwialiśmy twórczość Pana Andrzeja Sapkowskiego, która była inspiracją dla zespołu Studia CD PROJEKT RED. Wierzę, że dziś rozpoczynamy nowy etap w naszej relacji”.

Andrzej Sapkowski

Wiedźmin i bijatyka o prawa 

Całe zamieszanie zaczęło się w październiku 2018 roku, kiedy pisarz zażądał dodatkowej zapłaty z tytułu praw autorskich w wysokości 60 milionów złotych. CD Projekt uznał roszczenia za bezpodstawne, następnie rozpoczął się proces sądowy oraz spory szum medialny. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie dla obu stron.

Szczegółowe ustalenia dotyczące zawartego porozumienia pozostają niejawne. Miejmy nadzieję, że nie będzie już więcej tak głośnych wojen prawnych o tę serię. Wszystko ładnie zbiegło się w czasie z premierą serialu o Wiedźminie wydanym przez Netflix.

Źródło: CD Projekt

Warto zobaczyć również:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Danketch
  11
  dostał tantiemy z netflixa i nagle przejrzał na oczy, że to dzięki CDProjekt zyskał taką sławę (i hajs) na arenie międzynarodowej. Szacun dla jego książek, szacun dla studia, które odkryło potencjał i odpowiednio go wykorzystało. Panie Andrzeju - dziękuję za pomysł, CDProjekt - WIELKIE dzięki za wykorzystanie pomysłu tego pana. Tyle w temacie
  • avatar
   Blackshmith
   3
   Nie jestem fanem Wiedźmina nie podoba mi się sposób w jaki pisze Sapkowski dla mnie to nudy on sam nie wie co za bardzo chce przekazać, ale to tylko moja opinia.

   CD Project musiał się dogadać straty na wartości akcji mogły by być wyższe niż kasa której zażądał Sapkowski, a przy okazji dopisali nowe zobowiązania- to tylko biznes
   Z drugiej strony Sapkowski dzięki CD Project zaczął zarabiać po ich promocjach w stanach tantiemy z książek a później Netflix - zobaczył że powinien zażądać więcej za oddane prawa.
   Myślę że od początku nie był zadowolony za ile sprzedał prawa do Wiedźmina- stąd jad na gry w jego wywiadach
   • avatar
    owatanka
    3
    Chodza ploty ze sapek dostal dwie skrzynki zubrowki i sprawa sama sie rozwiazala , czy to prawda? :)
    • avatar
     pablo11
     2
     O ile się nie mylę, ta ugoda została dogadana już dawno temu. Były już o tym artykuły przecież. Ogólnie ja to jestem ciekawy z czyjej to było inicjatywy. Bo w ramach utrzymania w tajemnicy produkcji, ten pozew miałby jeszcze większy sens. Ale to tylko takie gdybanie.
     Za granicą już jakieś przecieki (co powstaje) podobno były, u nas dziennikarze twardo trzymają się jednej wersji i w sumie pochwalam to. Nie wiadomo też, na ile te przecieki, to nie były przez kogoś wymyślone, co się czesto zdarza.
     • avatar
      Kuciem
      -3
      Pan Andrzej potrzebowal kase na leczenie syna wtedy. Teraz syn juz nie zyje, kasa nie jest mu wiecej potrzebna.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       no cóż, ja by to rzec. Sapkowski dostrzegł, że Redzi po prostu rezygnują z kontynuowania Wiedźmina, że skończyli na 3jce i się wzięli za CyberPunk 2077, i właśnie to będą ciągnęli dalej. Jednak porozumienie otwiera drogę do tego, aby świat ujrzał Wiedźmina4.

       Jednak wątpię, co mnie cieszy, że nie będzie wydawania kolejnego wieśka co roku lub co dwa, tak jak to ma miejsce z Assesin Creed .