Laptopy

Koniec z przymusowym Windowsem?

przeczytasz w 1 min.

Sytuacja panująca od kilku lat na rynku laptopów istotnie doprowadzała momentami do absurdu - użytkownicy byli zmuszani do kupowania komputerów z preistanlowanym systemem operacyjnym Windows (a to wiązało się z wyższą ceną urządzenia).

Wiele osób zastanawiało się, czy tego typu polityka prowadzona przez największych producentów, m.in. ASUS, Toshiba, HP nie godziła w polskie, a przede wszystkim europejskie standardy dotyczące uczciwej konkurencji. W tym celu wystartowała akcja "Uwolnij laptopa", której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa oraz UOKiKu na problematykę systemów operacyjnych na siłę "wciskanych" użytkownikom.

Motorem napędowym akcji są środowiska Linuksowe, choć i użytkownicy Windows dość niechęnie wypowiadają się na temat sytuacji panującej na rynku - wszak wielu z nich posiada już własny system operacyjny, a jeden komputer najczęściej po prostu wymieniają na nowy. To troszkę tak, jakby przy przeprowadzce z jednego mieszkania do drugiego pojawił się wymóg kupna nowych mebli - wliczonych w cenę apartamentu.

Organizatorzy akcji poza działalnością agitacyjną i informacyjną rozesłali listy do polskich oddziałów największych producentów laptopów z zapytaniem na temat uniknięcia sytuacji przymusowego systemu operacyjnego w zakupionym urządzeniu. Jak się okazuje - istnieje możliwość odmowy akceptacji licencji EULA przy pierwszym uruchomieniu komputera. W takim wypadku tylko ASUS i Acer przewidują zwrot pieniędzy.

 • Firma ASUS pozwala klientowi zrezygnować z systemu operacyjnego z  rodziny Windows. W przypadku zaistnienia takiej sytuacji, zwracamy klientowi pieniądze. Dotyczy to wszystkich produktów marki ASUS. Proszę tylko wyrazić pisemna, oficjalna prośbę dotyczącą rezygnacji z systemu operacyjnego. Może być w formie mailowej. (ASUS)
 • Przewidujemy za równo opcje zwrotu kosztów za system operacyjny, jak i  wersję z pre-instalowanymi systemami Linux. W przypadku pierwszej opcji użytkownik musi w przeciągu 7 dni roboczych od daty zakupu komputera się z nami skontaktować, w celu zgłoszenia chęci deinstalacji oprogramowania, oraz taki system nie może mieć zaakceptowanej wspomnianej licencji użytkownika. (Acer)

Źródło: Uwolnij Laptopa

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  No ,ale są przecież do kupienia laptopy bez systemu.Co prawda mały ich wybór,ąle jak się postara człowiek to taki znajdzie...
  • avatar
   Lukman
   0
   Może się coś ruszy ;] Tylko szkoda że użytkownicy będą brali laptopy bez systemu, aby zaoszczędzić, lecz sami będą instalować właśnie ten system nie legalnie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Przewidujemy za równo..." hehehe, ktoś w firmie Acer nie ma uruchomionego sprawdzania pisowni ;)
    • avatar
     Darxis
     0
     Zgadzam się z tym. Lepiej kupić oddzielnie Windows'a ponieważ:
     1. Wolność wyboru
     2. Masz płytkę
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dla tego kupiłem MSI bez systemu. Ale zdecydowanie popieram tą akcje.
      • avatar
       miedzianek
       0
       Z tego co kolega mi wspominal wiekszosc lapkow z Vista/Win7 jest tylko z nimi kompatybilna-brak sterow pod XP.Wziac moge-za 100zl Vista?A co mi tam,ale jesli nie chce z niej korzystac to czemu nie daja mi takiej mozliwosci?
       • avatar
        Rafal_0
        0
        Jak najbardziel popieram akcję Uwolnij laptopa, może inni producenci też zwrócą na to uwagę.
        • avatar
         melomonster
         0
         Dobrze jeżeli przy zakupie jest opcja z systemem pod warunkiem że jest to TYLKO OPCJA. Dla przeciętnego użytkownika (nie znającego się na instalowaniu systemu) kupującego laptop preinstalowany OS będzie koniecznością, ale generalnie przy zakupie każdego laptopa czy komputera powinna być możliwość rezygnacji z takiego systemu.
         • avatar
          Otheim
          0
          Sam będąc użytkownikiem Windowsa, stwierdzam że to odbiorca powinien decydować czy chce mieć system zainstalowany czy też czysty na swoim komputerze bądź laptopie, a nie wciskanie na siłę.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           No w końcu! Pierwszy poważniejszy krok do spadku cen :D
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Tylko że teraz trzeba będzie się bujać ze zwrotami pieniędzy i czekać i inne historie. Jak ide do sklepu to ma tam być czyste bez pierwszych instalacji.
            • avatar
             dnetsky
             0
             Windows wcisnakny na siłe ... a to dobre

             to może Bios AWARDu albo AMi albo Phenixa
             to też Ci wciskają na siłę

             buhahahah

             inteligencie to tylko narzędzie do obsługi HARDWARu
             co za różnica jaki jak sprzedawane jest urządzenie, im bardziej funkcjonalne tym sprzedawca ma się czym pochwalić

             pozatym Windows to jedyny słuszny system ;]
             • avatar
              dnetsky
              0
              ignorancja ludzka jest miarą Monopolu
              cóż poradzisz jak i tak ludzie kupują
              :)
              • avatar
               spavatch
               0
               Windows i katolicyzm mają jedną wspólną cechę - swą popularność zawdzięczają temu, że są preinstalowane na większości nowych systemów...
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                Jak rozumiem organizatorzy wystosuja rowniez podobna akcje przeciwko obowiazkowemu MacOSX na MacBookach?