Technologie i Firma

Korpo-miasta - będzie ich coraz więcej

przeczytasz w 2 min.

Facebook to kolejny po Apple i Google gigant technologiczny, który planuje otworzenie „firmowego miasteczka”. Miejsce do pracy i ...życia?

Miejsce pracy, w którym się tylko pracuje? Technologiczni giganci zdają się przekonywać, że to już przeszłość. Coraz częściej siedziby firm będą samowystarczalnymi miasteczkami w miniaturce. Takimi, w których popracujemy, ale też spędzimy czas wolny. 

Firma Apple kończy już prace nad swoim „statkiem kosmicznym”, czyli siedzibą dla ponad 13 tysięcy pracowników, do których dyspozycji oddane zostają: centrum fitness i spa, pokoje gier, jadłodajnie, kino i inne pomieszczenia. To wszystko w towarzystwie drzew i ogólnie pojętej zieleni.

Apple Campus
To czekać ma na pracowników Apple.

Apple Campus statek
A tak siedziba Apple będzie wyglądać z daleka.

Z kolei w 2015 roku swoją futurystyczną wizją „miasteczka firmowego” pochwaliła się firma Google. Koncepcja jest bardzo podobna do tej, którą w życie wdraża Apple, a u jej podstaw leży stwierdzenie, że „kampus nie może być twierdzą, która zamyka swe bramy przed sąsiadami i naturą” (jak mówi Bjarke Ingels, jeden z architektów).

Google Campus
Korpo-miasto według Google.

Google Campis rekreacja
Sport i rekreacja w przerwie od pracy.

Teraz do firm zainteresowanych utworzeniem korpo-miasta dołączył Facebook. Zamierza on odświeżyć swój „kampus”, nie tylko poprzez zwiększenie powierzchni, ale też jej wypełnienie – budynkami i pomieszczeniami społecznościowymi i handlowymi, do których pracownicy będą mogli udać się w przerwie od pracy.

„Willow Campus” ma być gotowy do 2023 roku i otwarty dla wszystkich. Część biur będą mogły wykorzystać inne firmy, a tereny „zielone” – turyści i mieszkańcy Menlo Park. Facebook chce tym samym pokazać, jak bardzo jest otwarty.

Facebook Campus sklepy
Facebook chce utworzyć własne miasteczko – tak może wyglądać.

Facebook Campus zieleń
Miasteczko Facebooka to dużo zielenie dostępnej dla wszystkich.

Można się domyślać, że kolejni giganci pójdą w ślady Apple, Google i Facebooka. Co myślicie o takich projektach? Podobają wam się, przerażają was, a może są wam obojętne?

Źródło: TechSpot, Facebook Newsroom

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ElFi_
  14
  No tak, po co pracownik ma jechać do domu, niech odpocznie i znów do pracy:)
  • avatar
   Mighn
   12
   I tak powoli dochodzimy do świata podzielonego na bogate i ociekające luksusem miasta korpo, slumsy i wastelandy... czy tego gdzieś już nie mieliśmy w jakiś filmach, książkach... ;)
   • avatar
    deel77
    7
    Chore wizje korporacji. Im dalej od takich miejsc tym lepiej, ale jak ktoś chce lub lubi gdy ktoś kontroluje jego całe życie to takie "obozy" są właśnie dla nich.
    • avatar
     Konto usunięte
     7
     Terrarium dla ludzi... jak fajnie...
     • avatar
      cinoski
      4
      Taki komunizm w korporacji - rodzisz się, pracujesz i umierasz.
      • avatar
       wiktorn86
       2
       Apple na nowo odkrywa XIX wieczny pomysł tworzenia miast przyzakładowych. Przecież to już było wypróbowane, przy okazji rewolucji przemysłowej. Ta koncepcja to niewypał, jej główny problem polega na tym że są całkowicie uzależnione od jednego podmiotu. Którego losu nie sposób przewidzieć na dłużej niż dekadę wprzód. Tak jak PGRy Google może pewnego dnia zniknąć. Zaś problem żyjących w takim mieście ludzi pozostanie.
       • avatar
        Snack3rS7PL
        1
        Nie mam pojęcia co może być fajnego w pracy w korporacji za jakieś marne grosze w porównaniu do majątku jaki ona może zarabiać...
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Bardzo ciekawe projekty. Duża oszczędność czasu przy dojazdach do pracy. Oczywiście krzyki i lamenty jak zwykle, i zapewne jak to bywa najgłośniej krzyczą ci, którzy jeszcze nie pracują albo nie pracowali nigdy w korpo. Dużo młodych ludzi się na pewno ucieszy z tańszej możliwości znalezienia fajnego mieszkania blisko pracy, na okres kiedy się będzie tam pracować, zamiast szukać wynajmów i przechodzić przygody. Jakby ktoś na to nie wpadł, to warto zauważyć, że przy okazji cenny eksperyment na samodzielne społeczności dla przyszłych projektów wielkich statków kosmicznych z samowystarczalnymi osiedlami.
         • avatar
          Kłaczkov92
          1
          Hmm pierwsze co mi przyszło na myśl to niewolnictwo. W sumie np. Rzymianie też trzymali swoich niewolników w domach... :D
          • avatar
           wanakamura
           1
           Ale to już było :) w XIX wieku też budowano całe osiedla dla pracowników firm. Więc po prostu kolejny cykl.
           • avatar
            Snack3rS7PL
            -1
            Oni mają swoje kampusy, a ja mieszkam w bloku i to w klatce, dużo podobieństw widzę między obiektami. Ich więzienie jest bogatsze od mojej skromnej celi w której tylko pomieszkuję, gdy oni prowadzą tam swoje życie towarzyskie, ale przecież najważniejsze, że tam pracują...