Ciekawostki

Uczniowie otrzymają laptopy za darmo. Morawiecki wspiera transformację cyfrową

przeczytasz w 2 min.

Rząd przygotował kolejny program wsparcia społeczeństwa. Znów będzie wiązało się to z rozdawnictwem, znów tylko dla wybranych.

Laptopy dla 4-klasistów szkół podstawowych

Mateusz Morawiecki mówił na dzisiejszej konferencji prasowej o szeroko pojętej transformacji cyfrowej i wyrównywaniu szans uczniów. W celu zapewnienia jednakowego dostępu do sprzętu komputerowego zdecydowano się przeznaczyć 760 milionów złotych na program, którego bezpośrednim skutkiem będą darmowe laptopy dla uczniów, ale nie wszystkich. Chodzi tu wyłącznie o uczniów 4 klas szkół podstawowych.

„Dzisiaj komputer jest już niezbędnym instrumentem, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw współczesnego systemu edukacji. Dzieci i młodzież muszą mieć kompetencje cyfrowe, aby się sprawnie poruszać we współczesnym świecie.” - Mateusz Morawiecki

Będzie to oznaczało około 370 tysięcy urządzeń, które mają trafić w ręce dzieci jesienią (a więc tych, które w 2023 roku rozpoczną przygodę z 4 klasą).

Jeśli plany rządzących uda się zrealizować także w dłuższej perspektywie, to będziemy mogli mówić o programie wieloletnim. Padłby bowiem deklaracje, iż wedle założeń każdego roku laptopy miałyby trafiać do kolejnych 4-klasistów. Młodsi (oraz ich rodzicie i opiekunowie) mogą mieć więc pewne nadzieje, starsi najwidoczniej już nie.

Dlaczego obdarowani mają być uczniowie klas 4?

Wśród pojawiających się pytań absolutnie nie dziwią te, dlaczego obdarowani mają być uczniowie klas 4? Odpowiedzi przedstawicieli koalicji rządzącej też nie zaskakują, takie zalecenia mieli wydać eksperci.

Podjęta decyzja argumentowana jest rozpoczynającą się nauką większej liczby przedmiotów, w tym zajęciami z informatyki, podstawą programową, w której komputery są potrzebne do osiągnięcia wymiernych efektów. Ma być to także ułatwienie dla nauczycieli, którzy będą mogli prowadzić zajęcia efektywniej wiedząc, że każdy z uczniów ma taki sam sprzęt. Jaki konkretnie? Specyfikacji laptopów nie ujawniono, poznamy ją gdy zostanie wyłoniony zwycięzca przetargu na dostarczenie sprzętu.

Co sądzicie o omawianym programie?

Źródło: Kancelaria Premiera, gov.pl

Komentarze

72
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  52
  Nie Pinokio tylko MY - z naszych podatków.

  Rząd a tym bardziej Pinokio nie mają własnych pieniędzy. Nie siejcie propagandy, że PiS dobry.
  • avatar
   Nawiedzony
   32
   Pytanie brzmi, którego znajomego firma na tym zarobi …
   • avatar
    tumoris
    26
    Nie trzeba dawać. Wystarczy nie zabierać
    • avatar
     Bazyliszek
     17
     Ej, przecież rodzice od lat dostają 500+. Mogą z tych pieniędzy kupić laptopa.
     • avatar
      que_pasa
      16
      Nie ma nic za darmo. Po prostu rodzice odzyskają część podatków a Ci którzy ich nie płacą dostaną fant do zamiany na alkohol i fajki. Przy okazji kolega Janusz od biznesu zarobi na przetargu.
      • avatar
       bankaigoku
       16
       Kolejne marnotrawienie naszych pieniędzy. Jak już mają tak dysponować kogoś podatkami, to niech lepiej zainwestują w prysznice w szkołach albo pomyślą nad budową przyszkolnych basenów, bo w naszym kraju poziom umiejętności pływackich wśród dzieci jest bardzo kiepska! A najlepiej niech się od nas odwalą i zajmą myśleniem nad obniżkami podatkowymi, a nie skubaniem rodaków.

       PS: Nawet pod względem sensu, jest to tragiczne, a nad takimi programami rządowymi, to mogli z 15 lat myśleć. W obecnych czasach uczniowie nie potrzebują ich pomocy, bo zdecydowana większość ludzi ma laptopy, komputery stacjonarne i smartfony. Skończy się tak, że zakupią jakieś badziewie, które będzie stare w momencie oddawania do użytku. Już nie mówiąc o tym, że laptopy trzeba dziesięciokrotnie bardziej serwisować, mają słabą kulturę pracy gdy się tego nie robi, są podatne na uszkodzenie i tak dalej.
       • avatar
        pawluto
        11
        Zadarmo ? A te ceny i wysoka inflacja ???
        Piszcie prawdę - dostaniecie laptopy z okradania nas Polaków !
        Wysoka inflacja a ten the-bilny rząd dalej uskutecznia rozdawnictwo...
        A kto za to zapłaci ??? Pan...pani...społeczeństwo...!
        • avatar
         brudney
         9
         Niech jeszcze pisiaki zamienią dwie godziny religii na dwie godziny informatyki i może będzie to miało JAKIŚ sens.
         • avatar
          develoop
          9
          Rozdawactwo poziom expert... Każdy z nas to będzie spłacać z potrójną wartością. Cały czas tak będzie, aż do jesieni...
          • avatar
           kola01
           8
           Kolejna kiełbasa wyborcza na koszt podatników czyli nasz. Już widzę te nagłówki w TVPis "PIS rozdaje dzieciom laptopy".
           Oczywiście ceny laptopów na wolnym rynku mocno skoczą do góry bo całe dostawy zarezerwowane będą na dostawy dla szkół.
           • avatar
            dzumms
            6
            Za darmo.....nie ma nic za darmo! Od czasu jak sprzedaliście się wp już siejecie propagandę tanimi nagłówkami dla głupich ludzi? Ciekawe ile takie ''za darmo'' będzie nas kosztować podatników, jak się to dalej odbije na inflacji, ile pieniędzy dodrukują i ilu urzędników zatrudnią. Ale pinokio z orłem finansów glapińskim i origarchem obajtkiem powiedzą, że za darmo to za darmo. Socjalizm w najlepsze i nowa komuna.
            • avatar
             pAwEx
             5
             Jak widziałem na jakim badziewiu pracują nauczyciele to od nich powinien zacząć.
             • avatar
              antytalent
              3
              Ciekawe jestem kiedy budżet się rozsypie. To co się dzieje, to rozdawnictwo i marnotrawstwo pieniędzy nie ma precedensu w historii. Żaden kraj tego wytrzymać nie może, dzień w którym to wszystko runie jest już blisko.
              • avatar
               Adrianwo
               1
               OBALIĆ RZĄD!
               • avatar
                Lanim282
                1
                Ciekawe jaka będzie specyfikacja sprzętów kupionych w tym programie (pomijam już kwestie polityczne, bo poprzednicy wystarczająco dużo o tym opowiedzieli). Osobiście to bym się nie zdziwił gdyby w środku znalazł się procesor o zatrważającej mocy i wydajności, mam na myśli oczywiście serię Celeron Nxxx… No ale zobaczymy.
                • avatar
                 Nibynóżka
                 0
                 8 mln (słownie OSIEM MILIONÓW) ukraińskich uchodźców, w większości kobiety i dzieci. Dlaczego ukraińscy uchodźcy wojenni mają darmowe (dla nich) nauczanie? To nie leży w zakresie pomocy humanitarnej. Do czego zmierzam: polscy uczniowie w większości mają laptopy, ale Ukraińcy raczej nie. To podarunek dla nich. Nie ma na to pieniędzy, dlatego rząd dobrej zmiany ciągle podwyższa podatki, i oddaje nas w niewolę przez KPO. Ktoś nas pytał czy chcemy utrzymywać drugi naród? Jakieś referendum było, czy ki ch..j?
                 • avatar
                  Qazzy
                  -5
                  "Uczciowie otrzymają laptopy"
                  Serio? UCZCIOWIE???
                  • avatar
                   FunkyKoval
                   -9
                   Co z wami ludzie nie tak ?!?!? Zasługujecie tylko na rządy PLATFUSÓW, które nie pozwolą wam mieć szans na programy społeczne, bedziecie "godnie" biedować zamiast wykształcić dzieci, mieć dla nich coś do jedzenia czy mieć możliwość wyjazdu w góry czy nad morze.

                   Nie wiem co jest nie tak z wami, oPOzycja promuje powszechną biedę i "wakacyjne wyjazdy na szparagi do Niemiec", zapowiadają wyprzedaż strategicznych gałęzi POLSKIEGO przemysłu a wycieszycie sie jak dzieci, że narysujecie osiem gwiazdek i im jeszcze klaszczecie.
                   Łykacie jak pelikany te bieda teksty o moherach, węglu, ruskim gazie ze plai się OK, o "rozdawnictwie" chciż pewnie żaden z was nie przeczytał dokładnie o co chodzi w tych proghramach społecznych itp.
                   Wychowujecie się na TikTok-u to pewnie wam obojętnie jakim językiem będziecie mówić i czy naplują na naszą historię a jak czytam te wyPOciny na tym forum B to faktycznie zastanawiam się czy nie przeszkadza wam POLSKOŚĆ ?
                   • avatar
                    stanczyk
                    -11
                    Nie panikujcie, przyjdzie Donald T. i nic nie da, a sprzeda wszystko co się da Niemcom za 1 euro. W myśl zasady Wasze ulice nasze kamienice. A i nie jestem sympatykiem PIS-u. Jestem wrednym cynikiem i realistą.
                    • avatar
                     Kasuja Wpisy Automatem
                     0
                     kiełbasa wyborcza i marnowanie kasy. a program nauczania jak był byle jaki, nadal jest byle jaki.
                     • avatar
                      Aranda
                      0
                      Widze że tzw dziennikarze z benchmarka też zaczynają uprawiać politykę na portalu. Tak jak te dziady z Antyweba. To źle wróży portalowi. Nie wchodzę tu żeby czytać te wasze przepychanki polityczne. A ten artykuł potwierdza tylko to co zawsze powtarzam: Wszelkie antagonizmy w społeczeństwie tworzą dziennikarze. To oni manipulują, podpuszczają jednych na drugich itp.
                      • avatar
                       Mrmbr
                       0
                       Pis PO jedno zło. To samo lewica rozporkowa, czy ekonomiczna.