Laptopy

Uwaga na wadliwe akumulatory w laptopach Lenovo ThinkPad

przeczytasz w 1 min.

Nawet kilkaset tysięcy akumulatorów może się przegrzewać i doprowadzić do pożaru. Producent rozpoczął program ich bezpłatnej wymiany.

Lenovo ThinkPad Edge laptop

Firma Lenovo rozpoczęła program wymiany wadliwych akumulatorów w laptopach z serii ThinkPad. Problem ma dotyczyć nawet kilkuset tysięcy urządzeń, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do przegrzania i pożaru.

Dokładnie chodzi tutaj o 3-, 4-, 6- i 9-komorowe akumulatory litowo-jonowe, które zostały wprowadzone do sprzedaży w okresie od października 2010 roku do kwietnia 2011 roku. Warto jednak zaznaczyć, że problem dotyczy nie tylko wersji fabrycznie montowanych w laptopach, ale także tych opcjonalnych i pojemniejszych zamienników (oryginalnych).

Narażone na awarię są akumulatory o następujących numerach P/N:

 • 43R9255, 51J0500, 57Y4186, 57Y4564, 57Y4565, 57Y4625, 57Y4559, 43R9254, 0A36277

Wiadomo, że były one montowane w modelach z następujących serii:

 • ThinkPad: T410, T420, T510, W510, X100E, X120E, X200, X201, X201s
 • ThinkPad Edge: Edge 11, Edge 13 i Edge 14

Według organizacji CPSC (Consumer Product Safety Commission) problem ma dotyczyć 37 400 laptopów sprzedanych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, natomiast chińska agencja Xinhua mówi nawet o 117 732 wadliwych urządzeniach. Nie wiadomo jak wygląda kwestia modeli sprzedawanych na rynku europejskim.

Co zrobić, gdy jesteśmy posiadaczami akumulatora narażonego na awarię lub po prostu chcemy upewnić się, że nic nam nie grozi? W tym celu producent przygotował aplikację „LenovoBattery”, która automatycznie sprawdzi akumulator, a następnie - w razie potrzeby - wyświetli wskazówki na temat jego demontażu i wymiany.

Posiadacze wadliwych akumulatorów mogą liczyć na ich bezpłatną wymianę, a ich nowe wersje zostały objęte 90-dniową gwarancją producenta i są wysyłane do klientów maksymalnie w 3 dni – do tego czasu zaleca się demontaż wadliwego ogniwa i korzystanie z zasilania sieciowego. Starego akumulatora nie trzeba zwracać, lecz warto zadbać o jego utylizację.

Źródło: Lenovo, CPSC, Xinhua

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  13
  Zdarza się najlepszym. Ważne by operacja wymiany była przeprowadzona profesjonalnie.
  • avatar
   Konto usunięte
   9
   Najważniejsze to umieć przyznać się do błędu.
   • avatar
    michal0120
    4
    Fanie że wszystko jest dobrze zorganizowane i dają za darmo dobry akumulator
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Czy wie ktoś jakie jest oznaczenie modelu widocznego na zdjęciu?
     • avatar
      freezoid
      0
      Słyszałem kiedyś o wprowadzonym "timerze" w bateriach laptopowych. Po upłynięciu okresu gwarancyjnego dochodziło do zwarcia w baterii. Niestety producent nie przewidział konsekwencji takiego działania. Baterie stały się zagrożeniem dla zdrowia.

      Jeżeli ktoś wie więcej na ten temat, chętnie o tym poczytam.
      • avatar
       3ndriu69
       0
       Niestety nie mogę powiedzieć nic dobrego na temat baterii Lenovo, posiadam Lenovo G550 bateria od nowości padła po roku i miesiącu chyba kupiłem drugą też oryginalną podobnie padła po ponad roku. Sam laptop w sobie działa bez zarzutu wszytko ok oprócz tej baterii.