Procesory

Microsoft pójdzie w ślady Apple? Producent pracuje nad autorskimi procesorami

przeczytasz w 1 min.

Microsoft pójdzie w ślady Apple? Bardzo możliwe! Według najnowszych przecieków, gigant z Redmond pracuje nad autorskimi procesorami, które miałyby napędzać laptopy i usługi chmurowe.

Firma Apple przetarła szlaki na rynku komputerów i pokazała jak uniezależnić się od Intela - wypuszczenie swojego procesora Apple M1 okazało się strzałem w dziesiątkę. Wygląda na to, że podobną drogą pójdzie także Microsoft.

Microsoft pracuje nad autorskimi procesorami

Według serwisu Bloomberg, który powołuje się na anonimowe źródła wśród pracowników, Microsoft pracuje nad nowymi procesorami opartymi o architekturę ARM. Co ważne, byłyby to całkowicie autorskie jednostki (w odróżnieniu od układów SQ1 i SQ2 z Surface Pro X, które tak naprawdę bazują na konstrukcji zaprojektowanej przez firmę Qualcomm).

Według ujawnionych informacji, procesory byłyby wykorzystywane tylko przez Microsoft - nowe układy miałyby napędzać nadchodzące laptopy z rodziny Microsoft Surface, a także serwery obsługujące platformę chmurową Microsoft Azure.

Redakcja The Verge skontaktowała się z firmą Microsoft w sprawie plotek, ale dostała dosyć wymijającą odpowiedź:

Ponieważ układy są podstawowym elementem składowym technologii, nadal inwestujemy we własne możliwości w takich obszarach, jak projektowanie, produkcja i narzędzia, jednocześnie wspierając i wzmacniając partnerstwa z szeroką gamą dostawców chipów.

Informacja o opracowywaniu autorskich procesorów jest interesująca, ale w gruncie rzeczy nie powinna nas dziwić. Firma Apple pokazała, że przejście na swoją konstrukcję pozwala uzyskać lepsze osiągi, a do tego daje możliwość uniezależnienia się od innych firm (głównie chodzi o Intela, który ma problemy z dostawami chipów). Potwierdza to też przykład Amazon AWS, głównego konkurenta Microsoft Azure, gdzie rok temu też wdrożono autorskie chipy oparte o architekturę ARM.

Źródło: Bloomberg, The Verge

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lyyar
  2
  Namiesza to czy nie namiesza ? :D
  • avatar
   Kapitan Nocz
   1
   co komu po super procesorze bez oprogramowania, niby dlaczego architektura x86 tak długo trwa jeśli jest taka beznadziejna? Aplle może i zrobiło swój procesor ale ile potrwa zanim coś oprócz przeglądarki i niedawno przepisanego Lightrooma będzie pod niego chodzić? Takie gadanie, że to był strzał w dziesiątkę to prawdziwe będzie dopiero za kilka lat jeśli ten projekt w ogóle przetrwa.
   • avatar
    Arek9182
    -1
    Maziarz popracuj nad autorskimi artykułami lepiej
    • avatar
     RAQ73
     0
     ".. wypuszczenie swojego procesora Apple M1 okazało się strzałem w dziesiątkę...." dla mnie nie, dzisiaj zmiana posiadanego sprzętu bazującego na procesorze Intala na rzecz takiego który jest oparty na M1 spowoduje brak możliwości korzystania z eGPU, jak sprzęt z M1 zacznie obsługiwać EGPU to będę myślał nad zmianą...
     • avatar
      pawluto
      0
      Będą się zawieszać tak samo jak ich systemy ???
      • avatar
       xxx.514
       0
       A procki od MS też będą pełne bloatware'u i niedorobione jak ich system?