Technologie i Firma

Milionowe kary za usuwanie plików podczas kontroli w firmie

przeczytasz w 2 min.

Przeniesienie jednego pliku do kosza może kosztować firmę przeszło 2 miliony złotych. Jeśli wyrok się uprawomocni – będzie tyle kosztować.

Trwa kontrola w firmie. Jeden z kierowników postanawia jednak, że to dobry czas na zrobienie porządków na dysku komputera. W ramach tych swoich działań usuwa jeden plik. Chwilę później do przedsiębiorstwa trafia informacja od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów – do zapłaty będzie kara w wysokości ponad 2 milionów złotych.

To prawdziwa historia. Wydarzyła się pod koniec 2011 roku i sprawa, która się w ten sposób zrodziła, trwa aż do teraz. Pewna spółka mianowicie została oskarżona o ustalanie cen z dystrybutorami swoich produktów (wyrobów chemii gospodarczej i nawozów ogrodniczych). Ze względu na liczne „okoliczności łagodzące” kara za „zmowę” wyniosła tylko 2 mln złotych. Spółka została jednak wezwana do zapłaty kolejnych 2 mln – za brak współpracy.

UOKiK nałożył karę w wysokości dokładnie 2 047 475,10 zł w 2011 roku. Spółka się odwołała i trzy lata później sąd uchylił tę decyzję. Jak tłumaczył później w uzasadnieniu, plik nie został jako tako usunięty, a jedynie przeniesiony do kosza, co umożliwiało jego odzyskanie. Ponadto, papierowa kopia tego dokumentu została przekazana podmiotowi prowadzącemu kontrolę w firmie.

Minęły jednak kolejne trzy lata i Sąd Najwyższy nie zgodził się z tym werdyktem. Uznał, że „niewinne” przeniesienie pliku do kosza było oznaką braku współpracy ze strony spółki, a utrudnienie dostępu do pliku było przeszkodą w porównaniu dokumentu na papierze z cyfrowym oryginałem (w celu ustalenia jego autentyczności). Wyrok brzmi: kara jest aktualna. Ale i ten wyrok nie jest prawomocny.

Jakiegokolwiek finału nie znajdzie ta sprawa, sam temat powinien pozostawać żywy. Według Sądu Najwyższego każda próba utrudniania dochodzenia, a usunięcie (czy też: przeniesienie do kosza) pliku należy tak rozpatrywać, powinna być karana. I to surowo. Jest to w prosty sposób wytłumaczalne – jeśli kara nie będzie dotkliwa, firmie bardziej będzie się opłacało kasowanie dowodów. 

Kara w wysokości 2 milionów złotych ma potwierdzać winę oraz być odstraszaczem zarówno dla tej, jak i innych firm. Sam prezes UOKiK w 2011 roku zwracał uwagę na to, że to i tak niewielka kara – stanowiła bowiem wówczas nieco ponad 500 tysięcy euro, a maksymalna przewidziana sankcja to 100 razy więcej – 50 milionów euro. 

Pomijając więc cały aspekt prawny (bo od tego są sądy), nie warto nawet próbować, bo zdecydowanie nie opłaca się przenosić plików do kosza podczas kontroli w firmie. 

Źródło: Rzeczpospolita, UOKiK, inf. własna

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  topiq
  7
  No to może bardziej opłaca się kasować z shiftem ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   myślę że taniej wyjdzie spalić cały komputer
   • avatar
    milanixxx
    1
    ... i z kilkoma imigrantami:)
    • avatar
     keeeper
     0
     "zdecydowanie nie opłaca się przenosić plików do kosza podczas kontroli w firmie."


     Z tej historii płynie również inny morał - w ogóle nie opłaca się prowadzić firmy w takim kraju, gdzie za byle pierdółkę można zbankrutować.

     Wy napisaliście artykuł i wiecie, że kasować plików nie wolno. My (czytelnicy) przeczytaliśmy i też to wiemy. A co ze standardową panią Halinką z księgowości, która się tym nie interesuje i zwyczajnie chciała usunąć z dysku zapis czasu z Gabryśką z HR, w której narzeka, że ta nowa Wiola ubiera się jak pinda z ulicy?

     Nic, tylko siedzieć na 500+ i płodzić dzieci, bo wszelka inicjatywa ma zawsze pod górkę.
     • avatar
      skalak23
      -2
      Szkoda że ktoś nie znał skrótu shift+del. Ciekawe czy można by się było bronić że nie wiadomo czy plik został umieszczony w koszu podczas kontroli czy przed. Ciekawe czy istnieje sposób aby to sprawdzić.
      • avatar
       Zwis88
       0
       Najlepiej mieć dysk SSD, i zrobić na prędkości format c:/q
       A potem palisz janine że komp był zepsuty i czeka na informatyka