Motocykle BMW z systemem SOS

przeczytasz w 1 min.

Niemiecki producent chce zwiększyć bezpieczeństwo kierowców jednośladów. To zdecydowanie krok w dobrym kierunku.

W razie wypadku samochody są w stanie samodzielnie wezwać pomoc. Firma BMW postanowiła teraz podobne rozwiązanie wprowadzić do swoich motocykli. System IEC (Intelligent Emergency Call) pojawi się w jednośladach już w 2017 roku.

Jak to działa? Gdy dojdzie do wypadku, IEC automatycznie wyśle informację (wraz z lokalizacją) do centrum pomocy BMW, które to z kolei powiadomi służby ratownicze. Równocześnie pracownicy producenta spróbują dodzwonić się do kierowcy.

Co w przypadku, gdy faktycznie wystąpi jakieś zdarzenie, ale nie będzie konieczności wzywania pomocy? Motocyklista będzie miał 25 sekund na anulowanie wysyłania powiadomienia do centrum BMW.

BMW IEC działanie

Oczywiście pojawi się również możliwość samodzielnego wezwania pomocy. W tym celu kierowca będzie musiał wcisnąć odpowiedni przycisk – skontaktuje się wówczas z obsługą centrum pomocy, które przyjmie zgłoszenie i przekaże informacje służbom. Ta funkcja może okazać się szczególnie przydatna, gdy motocyklista jest tylko świadkiem wypadku.

Na BMW IEC złoży się GPS, mikrofon i głośnik oraz moduł komunikacyjny „SOS” zdolny do połączenia się z dowolna siecią komórkową. Aby zapobiec przypadkom, przycisk do wzywania pomocy jest ukryty pod klapką, a sam system potrafi rozróżnić prawdziwy wypadek od przewrócenia się motocykla na parkingu lub wybicia go na nierówności. 

BMW IEC SOS

System IEC początkowo dostępny będzie tylko w Niemczech, ale z czasem powinien trafić też do innych krajów.

Źródło: BMW, Engadget

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Stashqo
  2
  Fajnie, fajnie, oczywiście dane o prędkości, lokalizacji itp nie będą gromadzone ani przetwarzane, wszystko w imię bezpieczeństwa :)
  • avatar
   michael85
   1
   Tak a ja myślałem że z tabletem i tetrisem na pokładzie. Ostatnio BMW idzie w tę stronę np. produkując samochody 3 cylindrowe.
   • avatar
    danio1611
    -1
    RIP selekcja naturalna
    • avatar
     grzech7
     -2
     Szkoda tylko że w motocyklach bmw, trzeba poczekać parę lat aż Yamaha lub Kawasaki coś wypuszcza podobnego i w standardzie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mamy już taką apkę na androida i to napisaną przez Polaka:
      https://play.google.com/store/apps/details?id=com.motosave.motosave&hl=pl