Internet

Najszybszy mobilny internet już w Polsce

przeczytasz w 2 min.

Nowa generacja internetu mobilnego bazuje na technologii LTE, która gwarantuje prędkości przesyłu na poziomie 150 Mb/s. Pierwsi klienci będą mogli skorzystać z sieci prawdopodobnie już pod koniec roku.

Logo LTE

Projekt wdrażania sieci LTE realizuje firma Mobyland we współpracy z CenterNet. Aktualnie trwają rozmowy z naszymi największymi operatorami telefonii komórkowych, którzy zaoferują usługę detalicznie użytkownikom końcowym. Sieci LTE często nazywa się sieciami 4G, jednak nie spełniają one jeszcze w pełni założeń standardu 4G. Dlatego często wspomina się o nich jako o sieci 3.5G.

Technologia LTE (Long Term Evolution) jest następcą takich rozwiązań jak GSM, UMTS i HSPA+. Największą różnicą między tymi rozwiązaniami jest głównie szybkość pobierania i wysyłania danych. Sieć UMTS pozwala pobierać pliki z prędkością do 7,2 Mb/s. Nowocześniejsza HSPA+ to już prędkość 21 Mb/s. Najnowocześniejsza obecnie LTE pozwoli nam pobierać pliki z prędkością 153 Mb/s, a wysyłać z prędkością 48 Mb/s. Są to parametry porównywalne z najszybszymi obecnie sieciami kablowymi.

Ściąganie pełnometrażowego filmu HD (wysokiej rozdzielczości) z sieci w technologii UMTS zajmuje prawie tyle, ile trwa ów film, poprzez łącze HSPA+ pobierzemy film w 38 minut, a dzięki LTE - w niecałe 6 minut. Docelowo przewidywane jest zwiększenie przepustowości sieci korzystającej z LTE do poziomu 326Mb/s dla pobierania oraz 86Mb/s dla wysyłania plików.

Szybki bezprzewodowy Internet czwartej generacji ma być dostępny na obszarze całej Polski, zarówno w dużych aglomeracjach, jak i mniejszych miejscowościach. Sieć działa na razie na trzech masztach, ale do końca roku ich liczba wzrośnie do 700. Tym samym w zasięgu sieci znajdzie się 7 milionów Polaków. Pod koniec 2011 roku liczba ta wzrośnie do 20 milionów.

Polską jest czwartym krajem, w którym uruchomiono sieć bazującą na technologii 4G.
 

Źródło: networld.pl i wyborcza.pl

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Coś się powoli rusza w tym segmencie. Oby tak dalej.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Wszystko fajnie, tylko ciekawe ile to bedzie kosztowalo, bo autostrady tez mialy byc dla milionow Polakow ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Z takim tempem jak oni rozwijają te nadajniki to umnie będzie w 2013 roku a cena tej przyjemnosci zapewne bedzie niezle biła po kieszeni , ale jak zwykle co nowe to drogie tak jest i będzie :)
    • avatar
     mateo308
     0
     jak nie będzie limitów to warto ale jak ktoś napisał jak wprowadzą limity to będzie klapa co do ceny jeżeli będzie szybki bez limitów no i bezprzewodowy za to będzie nam zapłacić na pewno nie niską cenę przy 3G są ceny wysokie i limity małe 4G aby tak dalej
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      lte jest dobra technologia i na pewno przyszloscia, ale poki nie wprowadza jej nasi operatorzy, to dalej jestesmy skazani na 3g w miastach i edge poza miastami. chyba ze ktos orange free ma, to wtedy jeszcze cdma wchodzi w rachube.