Komputery

Nanokomputer z nanodrutów przedłuży czas obowiązywania prawa Moore’a

z dnia
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
22 komentarze Dyskutuj z nami

Naukowcy uniwersytetu Harwarda we współpracy z MITRE skonstruowali programowalny komputer z nanodrucików. Jest mniejszy niż ludzka komórka nerwowa.

nanoFSM

Prawo Moore’a, dotyczące zwiększania stopnia skomplikowania urządzeń elektronicznych, towarzyszy nam od lat. Rozwój technologii procesorów w dużym przybliżeniu jest zgodny z tym prawem, choć powoli zaczynają pojawiać się schody. Coraz mniejszy proces technologiczny nakłada coraz to nowe ograniczenia. Naukowcy poszukują sposobów na dalsze zachowanie tego prawa, albo ewentualne jego obejście. Receptą, przynajmniej w niektórych zastosowaniach, może być nanoelektronika. W tym przypadku nie mówimy o ewolucji dotychczasowych procesów ku skalom pojedynczych nanometrów, ale o wykorzystaniu kompletnie nowych rozwiązań. Jedną z koncepcji, w pełni programowalny nanokomputer zbudowany z nanodrutów, przedstawili pracownicy Uniwersytetu Harvarda i ośrodka badawczego MITRE.

Nanokomputer jest mniejszy niż ludzka komórka nerwowa. Jest to najbardziej upakowana struktura, jaką udało się dotychczas skonstruować z nanodrutów, struktura, która pozwoli zachować słuszność prawa Moore’a. Jej powstanie umożliwił postęp w technologiach wytwarzania upakowanych struktur z nanoelementów (proces bottom-up). Stanowią one alternatywę dla obecnie stosowanych procesów litograficznych, które polegają z kolei na wytwarzaniu małych elementów z dużych struktur (proces top-down). Pierwsze układy logiczne wykonane z nanodrutów zespół Harvard-MITRE zaprezentował w 2011 roku.

Dzięki zastosowaniu nanodrutowych tranzystorów, które pozwalają na nieulotne przechowanie informacji (bez podtrzymywania zasilaniem), nanokomputer jest również ultraenergooszczędny. Urządzenie określono terminem nanoFSM (nanoelektroniczny automat skończony, ang: nanoelectronic finite-state-machine). Kilkaset nanotranzystorów o rozmiarach rzędu kilku nanometrów, zostało połączonych w wielowarstwowy programowalny układ zdolny realizować 2-bitową logikę.

Technologia zastosowana w nanoFSM może znaleźć zastosowanie między innymi w miniaturowej elektronice medycznej, sensorach lub robotach o rozmiarach owada.

Źródło: MITRE, physorg

Komentarze

22
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wejdzie grafen to pozamiata, a ostateczna granica... jak w Star Treku to kosmos!
  11
 • avatar
  bottom up i top down.I koszmar egzaminu z nanobiotechnologii powraca.
 • avatar
  Niestety ale zanim wejdzie grafen na dobre do masowej produkcji to jeszcze bardzo daleka droga.

  Dolina Krzemowa to oczko w głowie rządu USA i panowie kongresmani nie pozwolą aby jakaś tam kompletnie nie licząca się w świecie Polska, zaczęła produkować grafenowe układy obliczeniowe które już na starcie zmiotłyby układy krzemowe. Z drugiej strony Polacy tak łatwo nie oddadzą patentu na grafen amerykańcom, chyba że w grę pójdą miliardy dolarów - a dla takiego monopolisty jakim jest f... Intel nie stanowi to żadnego problemu.

  Niestety potwierdza się teza, że pieniądz hamuje rozwój tego świata. Dla potwierdzenia tej tezy polecam obejrzeć film - Zeitgeist.
 • avatar
  Słowa uznania za rzetelnego newsa, tłumaczenie z sensem i zrozumieniem.
  Gratulacje.
 • avatar
  Nie piszę się "2-bitową logikę", bo co to oznacza? 00, a może 11, tudzież 01??? "01-logikę" powinno być, więc poprawcie, bo nieznajomość tak podstawowej rzeczy jest porażająca.

  Druga sprawa... Nanokomputer?? Chyba powinno być "nano-bramka-logiczna", bo sam fakt, iż ten układ potrafi realizować 0/1-logikę nie czyni od razu z niego komputera. Najpierw wróćcie do definicji samego komputera, a potem z tej perspektywy odnoście się do tego rodzaju wynalazków. Przypomnę tylko, że w przeszłości nie było komputerów, tylko maszyny liczące, bazujące na ALU i (de)multiplekserach. Zanim powstał pierwszy komputer, upłynęło wiele wody w rzekach.
  -1
 • avatar
  2 bitowy nano-CPU - Pójdzie na Crysis? :)
  -3
 • avatar
  Zanim intel w swoich procesorach dojdzie to bariery technologicznej, pewnie jest to gdzieś 5 nm i gdy utrzyma aktualne szaleńcze tępo to będzie gdzieś rok 230 ;D
  AMD 10 lat później...
  -8
 • avatar
  Nanotechnologia.
  Przypominam, macie jeszcze 3 lata :D Nanokombinezon v1.0
 • avatar
  Sky is the limit.