Nauka

NASA: w kosmos na raty

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Wieloetapowy sposób NASA na wznoszenie satelitów w kosmos. Ma być tanio i wygodnie.

NASA TGALS

Agencja NASA ogłosiła projekt TGALS (Towed Glider Air-Launch System). To system wznoszenia satelitów w kosmos, którego podstawą miałby być dwukadłubowy szybowiec holowany przez konwencjonalny samolot. Projekt opracowywany jest przez inżynierów  NASA Armstrong Flight Research Center w kalifornijskim Edwards Air Force Base, a jego celem jest stworzenie ekonomicznego sposobu na wprowadzanie statków kosmicznych na niską orbitę okołoziemską.

Zadanie jest następujące: stworzyć system wznoszenia niewielkich satelitów w kosmos, który zastępowałby rakietę nośną pierwszego stopnia konwencjonalnym samolotem. To z kolei zapewniać ma niższe koszty całej operacji. NASA chce wykorzystać w TGALS bezzałogowe szybowce, które są tanie w produkcji i pozostawiają dużą elastyczność w kwestii gabarytów. Dodatkowo, jako że system wznoszony jest na wysokość 12 km przez konwencjonalny samolot, do startu wykorzystane może zostać nawet niewielkie lotnisko.

NASA TGALS linka

Po uzyskaniu wystarczającej wysokości i odłączeniu TGALS od samolotu holowniczego, uruchamiany jest silnik startowy, który pozwala na uzyskanie odpowiedniego przyspieszenia podczas stromego podejścia. Dzięki wykorzystaniu szybowca bezzałogowego potencjalnie możliwe jest uzyskanie bardziej stromego podejścia, jako że nie trzeba obawiać się o zbyt duże przeciążenie g. Po osiągnięciu szczytowej wysokości odpalany jest dodatkowy silnik, który wysyła odłączonego satelitę na orbitę. Szybowiec tymczasem powraca do bazy.

Według informacji przekazanych przez agencję NASA, wykonano już trzy pomyślnie zakończone loty testowe. Wciąż jednak pozostało wiele do zrobienia, jako że pomysł jest raczej nowy i kryje w sobie sporo niewiadomych. Poniżej możecie zobaczyć prezentację działania tego systemu:

I co myślicie o tym pomyśle? Dobrze, że NASA próbuje czegoś takiego czy może jednak ciekawsze i lepsze wydają wam się rozwiązania testowane przez SpaceX?

Źródło: Gizmag, NASA

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  papuas
  Ciekawe. Jeśli wypali, to wyniosą tyle śmieci na orbitę, że loty załogowe staną się zbyt niebezpieczne.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Najgorsze wlasnie sa te smieci ktorych tyle przez lata wyniesli na orbite :( i przez tyle lat nic w tym kierunku nie robili.
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  ,Polecam nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych : http://sprawny.pl/tanio Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :) Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 :)
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Co to Ku... ma być??? Oni sobie jaja robią??? Ciekawe jak długo nad tym myśleli i ile kasy zmarnowali???
  -10
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak to co? Upośledzony jesteś?
 • avatar
  Konto usunięte
  Dla arka banana za kłamstwo
 • avatar
  Konto usunięte
  Naukowcy z NASA nadrobili zaległości w kinematografii i obejrzeli "Moonraker'a"