Nauka

Niszczycielski huragan Harvey z Kosmosu

przeczytasz w 1 min.

Kamery zamontowane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i satelicie pogodowym GOES-16 uchwyciły niszczycielski huragan Harvey.

Huragan ochrzczony imieniem Harvey jest najpotężniejszym w Stanach Zjednoczonych od ponad dekady. Co najmniej kilka osób nie żyje, tysiące rodzin nie mają dachu nad głową, a kilkaset tysięcy zostało odciętych od prądu. Nowe technologie pozwoliły na szybką reakcję, dzięki czemu skutki są dużo łagodniejsze niż mogłyby być. Również dzięki nowym technologiom i naukowcom, którzy je wykorzystują, kolejny huragan może być jeszcze mniejszym zagrożeniem.

Potężny huragan jest obserwowany przez kamery reporterów na terenie Stanów Zjednoczonych, ale też te w Kosmosie. W sieci pojawiły się materiały, przedstawiające szalejącego Harveya z perspektywy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy też uruchomionego w ubiegłym roku satelity pogodowego GOES-16. To ten drugi właśnie pozwala naukowcom przyjrzeć się huraganowi dokładniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ im lepiej zrozumiemy zagrożenie, tym skuteczniej będziemy mogli walczyć z nim w przyszłości. Lepsze zrozumienie oznacza zaś znajomość sposobu w jaki tworzy, porusza i rozwija się huragan taki jak ten. Podstawy tej wiedzy już mamy, ale im więcej szczegółów znamy, tym większa jest szansa na opracowanie najlepszego sposobu przewidywania, będącego podstawą reagowania.

Film poniżej pozwala zobaczyć jak dramatyczny jest widok huraganu z Kosmosu, a także poznać kilka szczegółów na temat badania tego zjawiska:

Więcej:

Źródło: Quartz, Space Videos na YouTube

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  Ichni prezydent powinien wystąpić, że przecież wcale huraganu nie było, że to tylko efekty filmowe - przecież nie ma zmian klimatycznych, co ci Amerykanie narzekają...
  • avatar
   Yamaraj6
   1
   Nikogo nie powinno dziwić to, że takie rzeczy występują w tej chwili dosyć często, a w przyszłości pewnie będą występować jeszcze częściej. Ponieważ jest to jeden z wielu skutków globalnego ocieplenia, które jest spowodowane nadmiernym spalaniem paliw kopalnych oraz hodowlą bydła.
   • avatar
    Konto usunięte
    -5
    HAARP
    • avatar
     dolph
     -7
     Niech więcej się bawią z pogodą i geoinżynierią i takie rzeczy będą rok w rok...