Karty graficzne

NVIDIA: mobilne układy graficzne Fermi

przeczytasz w 1 min.

NVIDIA przedstawiła na swojej stronie aż siedem nowych mobilnych procesorów graficznych z serii GeForce 400M. Należałoby powiedzieć: Nareszcie!

NVIDIA ma w końcu w ofercie jednostki graficzne dla wszystkich segmentów urządzeń przenośnych. "Zieloni" zapowiedzieli następujące karty graficzne: GTX 470M, GTX 460M, GT 445M, GT 435M, GT 425M, GT 420M oraz GT 415M, które dołączą do już obecnego na rynku układu GTX 480M. Każda z nich będzie obsługiwać technologię DirectX 11, 3D Vision, CUDA, a także PhysX. Ponadto zostało w nich zaimplementowane rozwiązanie NVIDIA Optimus, które daje możliwość przełączania między zintegrowanym a dedykowanym procesorem graficznym, co przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii.

Wbrew niektórym plotkom, wszystkie wymienione karty opierają się na architekturze Fermi. NVIDIA nie ujawniła jakie konkretnie rdzenie kryją się za kolejnymi jednostkami GPU. Niestety cześć modeli otrzymało pamięć DDR3. Wiemy, że pierwsze produkty mają się pojawić już niebawem w asortymencie sześciu największych producentów notebooków - firm Acer, Asus, Dell, Lenovo, Samsung i Toshiba. Między innymi będą to laptopy Acer Aspire 5745DG oraz należące do serii Republic of Gamers Asus G53Jw i Asus G73Jw. Poniżej prezentujemy tabelkę porównawczą nowych kart graficznych.

Źródło: NVIDIA

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marcin1ja1
  0
  Jest błąd w tabelce. GTX 470M ma mniejszą przepustować pamięci od GTX 460M mimo, że ma większą szynę pamięci a jednocześnie taką samą częstotliwość.
  • avatar
   kopczenko
   0
   co jes namieszne w tabelce
   powinno byc chyba 460M 40Gb/s
   a 445 57,6gb/s - dziwne ze nizszy model ma wieksza szyne i przepustowosc - chyba powinno byc na odrwot
   • avatar
    XeonX
    0
    więc sprostowanie GTX 460M będzie posiadać pamięć 192bit i przepustowość 60 GB/s
    • avatar
     Lightning
     0
     Jeżeli wyjdą te karty w miarę szybo to może jeszcze kupię laptopa z kartą GTX 460M ;) Na razie mam na oku Radeony 5650 i 5730 (mimo, że bardziej jestem fan boyem NVIDII)
     • avatar
      NextGen1987
      0
      lepiej niech dopracują stery do fermi, bo narazie to jest z nimi średnio
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ja wolę nie wiedzieć co się stanie z przedmiotem na którym będzie postawiony laptop z takim FERMI...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        a czy przypadkiem Clevo X7200 nie posiada już od jakiegoś czasu 480M?
        • avatar
         NextGen1987
         0
         GreQonE & Lightning, poczytajcie różne recki (lub problemy userów na forach), a zobaczycie co jest nie tak z obecnymi sterami dla kart serii GTX4xx, w skrócie: błędne zarządzanie energią, wysokie obciążenie CPU, problemy w niektórych grach, i niema się o co kłócić, gdyż sama nVidia WIE o tych problemach i dlatego tak długo nie wydaję nowych sterowników WHQL, ale jestem w miarę cierpliwy więc jeszcze trochę zaczekam.