Karty graficzne

Nvidia szykuje nowy-stary G92

przeczytasz w 0 min.

Nvidia ma ciekawą odpowiedź na zbliżającą się premierę chipu graficznego ze stajni ATI/AMD - mowa oczywiście o RV770. Konkurent marki Radeon szykuje odświeżoną wersję procesora graficznego G92, którego produkcja planowana jest w procesie technologicznym 55 nm – aktualnie 65nm. Wszystko wskazuje na to, że układ pojawi się z końcem drugiego kwartału bieżącego roku.

Oprócz zmiany procesu wytwarzania, „nowy” G92 liczyć może na aktualizację w postaci obsługi DirectX 10.1. Dotychczas 65-nanometrowego chipu używano do konstrukcji kart GeForce z serii 8800 i 9800. Wraz z szykowanymi zmianami liczyć należy się ze zmianą nazewnictwa serii, która bazować będzie na G92/55nm. Jednak póki co nie wiadomo jakie oznakowanie wprowadzi producent. Nie należy się spodziewać hybryd na miarę "GF 10800".


Opinie na temat kroków podjętych przez Nvidię są wyraźnie podzielone. Producentowi zarzuca się, że odświeża on architekturę tylko w obliczu przetrzymania okresu po premierze RV770. Wiadomo, że już za kilka miesięcy firma zaprezentuje nowe układy graficzne oznaczone jako G100, które faktycznie mają wprowadzić coś świeżego do świata kart graficznych. Nie da się jednak ukryć, że dla producenta zmiana procesu technologicznego oznacza tańsze koszty wytwarzania scalaków.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login