Karty graficzne

Kto prowadzi na rynku kart graficznych? Jeden producent wyraźnie zyskuje

przeczytasz w 1 min.

Ostatnie miesiące były wyjątkowo udane jeżeli chodzi o premiery kart graficznych – producenci coraz mocniej ze sobą konkurują, a my doczekaliśmy się kilku udanych konstrukcji. Dobrą kondycję branży potwierdzają też raporty analityków.

Kto prowadzi na rynku układów graficznych?

Analitycy z Jon Peddie Research opublikowali raport dotyczący rynku kart graficznych w komputerach PC (również układów zintegrowanych w procesorach).

JPD - udziały na rynku kart graficznych Q4 2019

W ostatnich miesiącach zyskała firma AMD, która powiększyła swoje udziały do 19% i tym samym nieco wyprzedziła firmę Nvidia z wynikiem 18%. Dominującą pozycję nadal obejmuje Intel, ale jego udziały z kwartału na kwartał są coraz mniejsze (obecnie są to 63%).

Nvidia vs AMD – kto lepszy na rynku kart graficznych?

Inaczej to wygląda jeżeli weźmiemy pod uwagę tylko samodzielne karty graficzne.

ProducentUdziały Q4 2019Udziały Q3 2019Udziały Q4 2018
Nvidia68,92%72,92%81,23%
AMD31,08%27,08%18,77%

Prowadzi Nvidia z wynikiem 68,92%, a pozostałe 31,02% obejmuje AMD. „Czerwoni” w ostatnich miesiącach powiększyli swoje udziały o 4 punkty procentowe. Wzrost jest jeszcze większy, gdy porównamy udziały do analogicznego okresu w 2018 roku – tutaj udziały podskoczyły o ponad 12 punktów procentowych.

Wiemy, że producenci odnotowali też wzrost sprzedaży układów graficznych - o 12,2% w porównaniu do 3. kwartału 2019 i o 33,4% w porównaniu do 4. kwartału 2018 roku. Analitycy sugerują, że taka sytuacja nie utrzyma się w obecnym kwartale, również ze względu na epidemię koronawirusa.

Nie da się ukryć, że walka na rynku kart graficznych jest coraz bardziej zażarta. Najwięcej zyskuje AMD – dobre wyniki producenta to zasługa kart Navi, które stanowią udaną konkurencję dla modeli Nvidia Turing. Wkrótce może się to zmienić, bo coraz większymi krokami nadchodzą nowsze modele Nvidia Ampere. Strata Intela może wynikać ze słabnącego zainteresowania procesorami. Wiemy jednak, że w tym roku producent ma ponownie wejść na rynek samodzielnych kart graficznych. Czy to coś zmieni? Przekonamy się…

Źródło: ComputerBase, Jon Peddie Research

Warto zobaczyć również:

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Eryk333
  11
  Każda konkurencja mile widziana im więcej producentów tym lepiej dla nas.
  • avatar
   leon-san
   6
   Naprawdę nie dało się tych słupków, zrobić w bardziej różniących się kolorach? A nie tylko różne odcienie niebieskiego?
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    jak widać redakcja uwielbia nieczytelne wykresy. po pierwsze nędzny kontrast który dobrze widać na jasno ustawionym monitorze, co dla osób które musza wiele godzin siedzieć przy monitorze oznacza wypalenie oczu. po drugie w ogóle fatalna prezentacja danych, np. drugi wykres, idąc po strzałce w prawo, czas się 'cofa'. mało kiedy widuję takie partactwo.

    to naprawdę taki problem wziąć excela lub calc (z libre office) wbić tych dosłownie kilka cyferek i poprawić wykres? to zajmuje góra 15minut z dopieszczeniem na wykres. byle jak aby było schludnie i czytelnie, wystarczy 15min na obydwa.

    a może redaktorzy nie umieją ????