• benchmark.pl
 • Mobile
 • Farm51 plus gogle Gear VR: wirtualna wycieczka po Czarnobylu i nie tylko
Mobile

Farm51 plus gogle Gear VR: wirtualna wycieczka po Czarnobylu i nie tylko

przeczytasz w 2 min.

Rodacy z The Farm 51 wiążą z rzeczywistością wirtualną bardzo duże nadzieje. Ich pomysłom przyjrzeliśmy się z bliska.

The Farm 51

Rzeczywistość wirtualna rozwija się coraz dynamiczniej. Wykorzystujące ją projekty na ten moment nie rzucają jeszcze na kolana, ale kto wie czy wkrótce się to nie zmieni. Tym bardziej cieszyć może, że coraz śmielej poczynają sobie rodacy z The Farm 51.

Gliwicka ekipa znana jest głównie z produkcji gier. Ostatnio jednak bardzo dużą uwagę przykłada właśnie do rzeczywistości wirtualnej, którą rozwija pod zakrojonym na szeroką skalę projektem Reality 51. O tym, że ma się on naprawdę dobrze przekonaliśmy się osobiście. Skorzystaliśmy z zaproszenia The Farm 51 i z bliska przyjrzeć mogliśmy się temu, nad czym gliwickie studio obecnie pracuje.

Za swojego rodzaju centrum dowodzenia uznać można tzw. "RIG" składający się z 115 aparatów Canon EOS 1200D. Wszystkimi jednocześnie wykonywane są fotografie, a następnie z powstałego pliku składany jest fotorealistyczny model 3D.

The Farm 51

The Farm 51 prace

Szczegółowość tekstur robi spore wrażenie, a efekt wykorzystać można nie tylko w grach, ale także medycynie czy rozwiązaniach wojskowych. Przy pracach często wykorzystywane są też drony, dzięki którym dużo łatwiej zeskanować całe budynki.


Tyle w teorii, o której najbardziej zainteresowani tematem mogli słyszeć nieco już wcześniej. Nam ona absolutnie nie wystarczała, dzięki czemu zdecydowano się pokazać więcej. Do tej pory udało się stworzyć już między innymi interaktywną wycieczkę Chernobyl VR Project, z której korzystaliśmy na goglach Samsung Gear VR.

Gear VR

„Reality 51 to autorska technologia firmy The Farm 51, w pełni przystosowana do rodzącego się rynku Virtual Reality. Chernobyl VR Project tworzony jest właśnie na tej technologii i wykorzystuje najnowsze rozwiązania graficzne, m.in. zaawansowane skanowanie 3D, zdjęcia sferyczne, filmy stereoskopowe, rozwiązania augmented reality (rozszerzona rzeczywistość) oraz modele tworzone ręcznie. A to wszystko w pełni przystosowane do nowoczesnych okularów VR, m.in. Samsung Gear VR, HTC Vive, Oculus lub Sony Morpheus. Zespół The Farm 51 już kilkukrotnie odwiedził miejsce katastrofy przygotowując projekt i zbierając materiały wizualne. Chernobyl VR Project to niepowtarzalne połączenie rozrywki rodem z gry komputerowej oraz interaktywnego filmu dokumentalnego opisującego wydarzenia i miejsca historyczne skażonej strefy.”

Premiera Chernobyl VR Project planowana jest na 30. rocznicę katastrofy, a wiec kwiecień 2016 roku.

Chernobyl VR Project

Jeszcze większe wrażenie robi jednak gra Get Even, w którą chwilę udało nam się pograć. Podczas prac fotografowano wnętrza bunkrów, opuszczonego zakładu psychiatrycznego w Owińskach koło Poznania i wielu innych realnie istniejących miejsc w Polsce, a następnie przenoszono to w świat cyfrowy i musimy przyznać, że gra wygląda naprawdę fotorealistycznie. Z racji tego, że do premiery jeszcze sporo czasu można szykować się na coś naprawdę ciekawego.


Żałujemy, że nie możemy pokazać wam wszystkiego. Możemy jednak zdradzić, że prócz gier studio ma w planach aplikacje na Gear VR i tworzenie interaktywnych, dookólnych wirtualnych wycieczek po różnych miejscach na Ziemi. Mają być to przestrzenie, po których będzie można się częściowo swobodnie poruszać (np. za pomocą pada). Jeśli tylko wyglądać ma to tak jak w przypadku Chernobyl VR Project to zapewniamy, że będzie naprawdę ciekawie.

Źródło: reality51, The Farm 51, foto - Tomasz Duda

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  leeszaj
  7
  Oby sie znalazł jakiś dobry sponsor dla nich ,bo z tego co wiem ,to z kasą u nich nie za dobrze ,a dobre studio i robią bardziej ambitnie niż wielkie molochy pod małolatów.
  • avatar
   Dudi4Fr
   0
   Jeśli to wyjdzie na Gear VR to samsung na pewno dostanie moja kasę!