• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • Oglądasz na YouTube dla rozrywki, czy chcesz się czegoś nauczyć? Statystyki są zaskakujące...
Ciekawostki

Oglądasz na YouTube dla rozrywki, czy chcesz się czegoś nauczyć? Statystyki są zaskakujące...

przeczytasz w 2 min.

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez Internetu. Dla milionów użytkowników najważniejszym miejscem jest w nim YouTube. Wbrew pozorom nie jest to jedynie źródło rozrywki.

YouTube to nie tylko rozrywka, ale również cenna wiedza

Zasoby portalu YouTube są obecnie tak ogromne, że niemal każdy może znaleźć wśród nich coś dla siebie. Także osoby, które chcą nie tylko się pośmiać, ale też rozwijać swoje pasje, czegoś się dowiedzieć lub nauczyć. Doskonale potwierdzają to badania przeprowadzone w październiku 2019 przez Kantar. Aż 73% badanych zadeklarowało, że poszukuje filmów popularyzujących wiedzę. 69% z nich dodało, że to właśnie YouTube jest platformą pierwszego wyboru podczas poszukiwania tego typu treści. I raczej się to nie zmieni, ponieważ w zdecydowanej większości są one oceniane jako bardzo pomocne.

Dużą popularnością, także wśród Polaków, cieszą się poradniki z „how to” w tytule. W 2018 roku wygenerowały one ponad miliard godzin wyświetleń. 88% badanych ceni sobie filmy pokazujące konkrety, chociażby wskazówki dotyczące gotowania czy napraw. Dla 75% ankietowanych to właśnie YouTube jest pierwszym miejscem, w którym pada zagadnienie „jak coś zrobić”.

Dla 79% badanych YouTube to z kolei sposób na rozwijanie pasji i hobby. Największą popularnością cieszą się tu materiały dotyczące sportu i aktywności fizycznej, gotowania oraz motoryzacji.

YouTube

Jakie kanały najczęściej wybierają Polacy?

Wśród kanałów pomagających w nauce liderem okazuje się Historia bez cenzury, z już ponad 1 mln subskrybentów. Inne często odwiedzane kanały w tej kategorii to Polimaty, Nauka. To lubię, Uwaga! Naukowy Bełkot, Matemaks, Mówiąc Inaczej, Arlena Witt, Astrofaza oraz Emce.

W przypadku kanałów pokazujących instrukcje do wykonania określonych czynności największe wzięcie mają 5 sposobów na, Kocham Gotować oraz 5-minutowe Sztuczki.

A co interesuje Was? Czego szukacie na YouTube?

Wyniki badania są dla Was zaskakujące? Trzeba przyznać, że wyglądają dość optymistycznie, ponieważ sugerują, że stosunkowo niewiele osób skupia się na mało wartościowych treściach, a nie oszukujmy się, że i takie lądują na omawianym portalu. W badaniu brały udział osoby w wieku 14-49 lat, które korzystają z YouTube przynajmniej raz w tygodniu.

Jakie kanały na YouTube odwiedzacie najczęściej? Jest dla Was źródłem rozrywki czy wiedzy? Nie musimy chyba przypominać, że wiele ciekawych materiałów znajdziecie na kanale benchmarkpl. Staramy się tam nie tylko prezentować najważniejsze informacje, ale również „edukować” z delikatnym przymrożeniem oka ;)

Źródło: YouTube

 

Warto zobaczyć również:

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  9
  Lubię YT, ale uważam, że dzieci nie powinny mieć do niego dostępu. Za dużo treści bez żadnej kontroli. Choć na Tiktoku pewnie jest jeszcze gorzej...
  • avatar
   danieloslaw1
   4
   procenty procentami. ale te np 88% ludzi ogladajacych te tutoriale to tylko w 1-10% swojego spedzonego czasu na yt
   • avatar
    topiq
    2
    Ja również preferuję kanały poradnikowe, mechanikę, naprawy, odnowy starych sprzętów itp. Sporo się można poduczyć, ale też trzeba zwracać uwagę na jakość takich kanałów. Rozrywkowo, to może z 15% tego co oglądam. Może to też zależeć od wieku oglądającego. Dzieciaki oglądają pewnie głównie rozrywkę. Chociaż moja córa lat 5 uwielbia oglądać kanały, gdzie są poradniki jak rysować, malować w różnych technikach i widać postęp. Nawet się chciała już za origami brać, jednak to nie ten poziom jeszcze :). Ode mnie to się najwyżej rysunku technicznego może nauczyć ;)
    • avatar
     develoop
     2
     Pozostały procent zgłębia swoją wiedzę na pornhubie :D
     • avatar
      Warmonger
      2
      Mam podobne odczucia - kiedyś szukałem wiedzy w internecie, ale filmiki Youtube są po prostu łatwiej przyswajalne. Dobrze jest mieć też wszystkie materiały w jednym miejscu, zamiast szukać po starych stronach na końcu internetu.

      Sam zamierzam uruchomić taki kanał już na dniach :)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       ankieta jak zwykle z czapy. ja na YT włączam muzykę.