Internet

Nadchodzi ChatGPT 5. Ma być tak potężny, że będzie go pilnować specjalna komisja

przeczytasz w 1 min.

OpenAI utworzyło Komitet ds. Bezpieczeństwa i Ochrony, którego zadaniem będzie monitorowanie projektów pod kątem - no właśnie - bezpieczeństwa. Tymczasem firma zapowiada kolejny "pionierski model" AI.

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji przekłada się nie tylko na nowe możliwości, ale i potencjalne ryzyka i wyzwania. Nieodpowiednie zarządzanie technologiami AI może mieć katastrofalne skutki, więc nie dziwi, że twórcy ChatGPT chcą temu zapowiedzieć. 

ChatGPT 5 ma być "pionierski". Przyjrzy mu się specjalna komisja

Firma OpenAI ujawniła, że niedawno rozpoczęło się szkolenie "kolejnego pionierskiego modelu". Nie został on wymieniony z nazwy, ale z kontekstu wynika, że mowa o następcy dużego modelu językowego GPT-4. Nowa technologia ma "wprowadzić nas na wyższy poziom możliwości na drodze do AGI". 

AGI (artificial general intelligence), czyli ogólna sztuczna inteligencja, to określenie modelu AI, którego możliwości pod żadnym względem nie ustępowałyby umysłowi ludzkiemu. Z komunikatu prasowego wynika, że GPT-5 jeszcze takim modelem nie będzie, ale ma być ważnym kamieniem milowym na drodze do tego celu. 

Firmie zależy ponoć na tym, by "w tym ważnym momencie" rozpocząć “intensywną debatę” na temat bezpieczeństwa AI. Pomóc w tym ma nowa komisja. 

Na czele Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony stanęli wysoko postawieni pracownicy OpenAI - Bret Taylor, Adam D'Angelo, Nicole Seligman i Sam Altman. Zespół ma być wspierany przez już obecnych w firmie oraz nowo zatrudnionych ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. 

Pierwsze zadanie komitetu to "ocena i dalszy rozwój procesów oraz zabezpieczeń OpenAI". W ciągu 90 dni zarząd firmy ma otrzymać stosowne rekomendacje, które - po dokonaniu pełnej oceny - zostaną ujawnione publicznie. 

Warto przypomnieć, że przed kilkoma dniami zrobiło się głośno o fali odejść z OpenAI, co miało ponoć związek z zaniedbaniami w kwestii bezpieczeństwa

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mcgrah
  11
  Czy ja dobrze czytam?

  Komisja pilnująca ChatGPT ma się składać z dyrektorów firmy robiącej ChataGPT?
  • avatar
   baertus11
   3
   Panie Mironie: może by tak artykuł o funkcji Recall w wersji Windowsa z Copilotem - w necie aż huczy "o poszanowaniu" prywatności przez M$ tylko na portalach w Polsce cichosza.....
   • avatar
    piomiq
    2
    Może lepiej by się przydała komisja niezależna, a nie składająca się pracowników firmy, która tworzy ów model. Trochę to nieobiektywne i robione na pokaz.
    • avatar
     antytalent
     1
     Jesli kopiujecie czyjeś teksty z zagranicy to przynajmniej sprawdźcie tłumaczenie żeby jakoś to wyglądało. Żałosne to jest. Tacy zawaleni robotą że nawet nie sprawdzają co napisali.
     • avatar
      KENJI512
      -2
      Komisja ds. tolerancji i cenzury.