Ciekawostki

Jak oszczędzać prąd? To może zrobić każdy

przeczytasz w 1 min.

Oszczędzanie energii elektrycznej przestaje być tylko modą. Taki zwyczaj na dobre zagościł w polskich domach. Jednak wciąż możemy zrobić więcej i korzystać z energii w bardziej przemyślany sposób.

Warto pamiętać na przykład, że podłączone do sieci urządzenia nieustannie zużywają prąd, nawet gdy jesteśmy poza domem, spotykamy się ze znajomymi, czy po prostu śpimy. E.ON Polska przypomina o paru prostych sposobach na ograniczenie wykorzystania energii elektrycznej w domu.

Oszczędzanie prądu w kilku prostych krokach

Badania przeprowadzone przez IBRiS wykazały, że aż 91 procent respondentów twierdzi, że zwraca uwagę na zużycie prądu. A mimo to niemal dwie trzecie respondentów nie odłącza swoich urządzeń od sieci nawet podczas kilkudniowych wyjazdów. Tym bardziej Polacy nie robią tego na czas krótszych nieobecności – gdy są w pracy lub spotykają się ze znajomymi. Tymczasem urządzenia pozostawione w trybie stand-by nadal pożerają prąd.

Prostą metodą ograniczenia zużycia energii jest też wymiana tradycyjnego oświetlenia na energooszczędne LED. Wie o tym każdy, a mimo to nie wszyscy się na to decydują.

Ponadto w chłodniejsze dni, które w końcu nadejdą, warto pamiętać o zamykaniu drzwi w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Ta prosta czynność pozwoli zaoszczędzić do 8 proc. energii potrzebnej do ogrzewania domu. Nie zapominajmy również o regularnej wymianie filtrów w piecu i pompy ciepła.

Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest również obniżanie temperatury na termostacie grzejnika, gdy śpimy lub jesteśmy poza domem. Dzięki temu można oszczędzić nawet 10 procent energii w skali roku.

źródło: materiały prasowe

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  tumoris
  20
  Muszę przyznać, że dawno nie było tak dennego i nic nie wnoszącego artykułu.
  • avatar
   Hrakiri
   10
   To nie jest oszczędzanie tylko obniżanie standardów życia typowe wpychanie bzdur jak z CO2
   • avatar
    Aquagen
    8
    Mnie kiedyś "kopnął" prąd, ale nic mi nie jest, nic mi nie jest, nic mi nie jest :-)
    • avatar
     pawluto
     4
     Namawianie kogoś na żarówki led powinno być karane...
     Nawet nie wiecie jak żarówki led psują wam wzrok !
     U mnie są starego typu żarówki które cieżko dostać - kupiłem zapas gdy zaczeli je wycofywać - nie dość że świecą bez awarii bardzo długo to i dają lepsze światło i są zdrowsze dla oczu...
     Rachunki za prąd nie są wcale tak wysokie jak się nas straszy...
     Walić ekologie i oszczędzanie - żyjcie swoim życiem a nie zajmujecie się eko bzdurami !
     • avatar
      marcadir
      4
      Posłuchałem się autorki tego gniota i jak dzisiaj wychodziłem do pracy to odłączyłem lodówkę od prądu, a obiad zamiast na indukcji będę gotował na balkonie skupiając wiązkę światła soczewką.
      • avatar
       Marek1981
       2
       Dziwne te porady, takie głupawe. U mnie inaczej rozwiązuje temat oszczedności w kilku wymiarach. Już zaczynając od domu z piwnica po własną żywność
       • avatar
        vacotivus
        1
        A dlaczego tylko jak śpimy/poza domem? Od razu obniżmy temperaturę 24/7 i siedźmy w kurtkach w domach! /s
        • avatar
         youkai20
         0
         Shut up and take my money!