Internet

Pierwsza strona internetowa ma 25 lat

przeczytasz w 1 min.

20 grudnia 1990 roku pierwsza strona internetowa wylądowała na serwerze w CERN-ie.

WWW Web

25 lat temu, 20 grudnia 1990 roku, Europejska Organizacja Badań Jądrowych CERN uruchomiła pierwszą stronę internetową – World Wide Web stworzoną przez Tima Bernersa-Lee. I choć jej zawartość kończyła się na krótkim wyjaśnieniu na czym polega oparty na hipertekście projekt, to śmiało można stwierdzić, że jej publikacja była jak wylanie fundamentów pod cały Internet jaki dziś znamy.

Trzeba jednak wiedzieć, że strona WWW została uruchomiona 20 grudnia 1990 roku, ale działała tylko w obrębie CERN-u. Dopiero w sierpniu 1991 roku witryna została udostępniona publicznie w sieci. Znajdowała się pod adresem http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html i znajduje się tam aż do dziś – kliknijcie w link i sami się przekonajcie.

WWW CERN
Tak wygląda pierwsza strona WWW.

Gdzie znajdują się twórcy tej strony dzisiaj? Tim Berners-Lee nadal jest mocno zaangażowany w rozwój Internetu – stoi bowiem na czele Konsorcjum W3C, które swoją drogą pomógł stworzyć. Jak przyznaje, jego priorytetem jest ochrona sieci przed rządową cenzurą i próbami zaatakowania jej neutralności. Rola samego CERN-u natomiast się zmieniła. Choć badania Organizacji wciąż poniekąd są związane z Internetem, to jednak jej oczkiem w głowie jest teraz zdecydowanie Wielki Zderzacz Hadronów.

WWW BMK
10 lat później, a 15 lat temu tak wyglądał Benchmark.pl.

Sam Internet także poważnie się zmienił. To już bardziej platforma niż baza złożona z dokumentów. W dodatku platforma dostępna z każdego miejsca na Ziemi i niemal na każdym urządzeniu: od komputerów, przez smartfony, aż po gadżety ubieralne. Zmieniły się również strony, które są już teraz znacznie bardziej skomplikowane i rozbudowane – umożliwił to przede wszystkim postęp w temacie infrastruktury sieciowej. 

Jak myślicie – jak Internet będzie wyglądał za kolejne ćwierć wieku?

Źródło: Engadget, CERN

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  I teraz pomyślcie że robicie to co kochacie przez 15lat :) I ilu ludzi przez to poznaliście i ile dobrego zrobiliście dla nas.
  • avatar
   Detrioux
   2
   Gladiac 64MB. To były czasy :)
   • avatar
    jeomax.co.uk
    1
    Moja pierwsza strone napisalem i opublikowalem w 1996 ;-)
    • avatar
     combo24
     1
     reklamy reklamami ale każdy musi jakoś ciągnąc do przodu i z czegoś się utrzymywać. Serwery nie jadą na powietrzu a ludzie też nie żywią się tylko dobrym słowem, czyż nie?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Stary benchmark był seksowny
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jak widzę testy podzespołów na benchmark.pl w ostaniach latach, to zastanawiam się kiedy odpiąć stronę z zakładek. 10 lat temu to były konkretne testy, teraz to są reklamy produktów nie testy.
       • avatar
        stworzycstrone
        0
        Ciekawe co odnośnie stron internetowych zmieniło się najmniej od 25 lat...
        • avatar
         arturkos
         0
         Kawał czasu ;) Dziś strony wyglądają trochę inaczej, np. https://arturkosinski.pl