Nauka

Pierwszy lek z drukarki 3D dopuszczony w USA

przeczytasz w 1 min.

Miło jest widzieć pozytywny wpływ nowych technologii na ludzkie życie.

Spritam
foto: AP

Nieraz już pisaliśmy o sprzęcie medycznymdrukarek 3D – naukowcy nie zamierzają jednak na tym poprzestawać. Od jakiegoś czasu trwają już prace nad lekarstwami produkowanymi tą właśnie metodą. Co więcej, ich pojawienie się w aptekach jest już niemal pewne. Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych – tamtejsza FDA (U.S. Food and Drug Administration) dopuściła do sprzedaży pierwsze tabletki z drukarki 3D.

Pierwszym takim lekiem okazały się tworzone przez Aprecia tabletki Spritam. Są one przeznaczone dla dzieci i dorosłych cierpiących na różne typy padaczki. Tabletki wytwarzane są w procesie warstwowego drukowania 3D. Firma z Ohio twierdzi, że nowa metoda pozwala na spakowanie dużej dawki leku (nawet do 1000 mg) w pojedynczej pigułce. Jednocześnie pozostają one łatwe do połknięcia, jako że rozpuszczają się pod wpływem płynu.

Amerykańska FDA zatwierdzała już wcześniej wyroby medyczne wykonane przy użyciu drukarki 3D – głównie były to jednak protezy. Rzeczniczka agencji potwierdziła, że Spritam rzeczywiście jest pierwszą taką tabletką na receptę, która została oficjalnie dopuszczona do sprzedaży. Dystrybucja rozpocznie się jednak dopiero na początku przyszłego roku. Równocześnie firma Aprecia pracuje też już nad kolejnymi tabletkami, głównie dla osób z zaburzeniami neurologicznymi.

Lekarze i naukowcy z sektora medycznego w zdecydowanej większości są bardzo pozytywnie nastawieni do technologii druku 3D. Pozwoliła ona przecież na stworzenie nietypowych implantów i protez dla pacjentów z rzadkimi chorobami i urazami, włączając w to dzieci. Miło jest widzieć pozytywny wpływ nowych technologii na ludzkie życie, dlatego też zawsze trzymamy kciuki za tego typu projekty. Mamy też nadzieję, że wkrótce będziemy mogli napisać o wprowadzeniu podobnych leków w Polsce.

Źródło: Engadget, The Guardian

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  No i dobrze, już teraz na naszych oczach powoli powstaje coś, co jeszcze dwadzieścia lat temu nazwalibyśmy science-fiction, a za moment, 10, 15 może 20 lat jedzenie, odzież i wszystko inne będzie można samemu stworzyć w domu, gdy drukarki 3D staną się przystępne dla przeciętnego człowieka.
  • avatar
   toniek-94
   3
   Świetna sprawa z drukarkami 3D.
   • avatar
    scooby
    3
    Druk 3D ...spoko tylko w tym przypadku nie ma to sensu:
    - koszt o wiele wiekszy jako ze masowa produkcja bedzie zawsze o wiele tansza niz jednostkowa na drukarce 3D
    - substrat do drukarki to ta sama tabletka tyle ze w plynie badz proszku, pascie etc. dla klienta to zadna roznica, dla apteki problem, jedynie producent substratu przerzuca swoje koszty na apteke+klienta
    - moze to prowadzic do monopolizacji rynku na dany lek bo np drukarka przyjmuje substrat tylko jednego producenta

    • avatar
     Konto usunięte
     3
     z tymi tabletkami to jakiś chwyt marketingowy. wygląda to jak zwykla wypraska, która w produkcji tabletek wychodzi znacznie taniej od druku 3D.
     • avatar
      grzesiq
      0
      Teraz wszystkie produkty zaczną drukować, że niby pierwszy na świecie - co to za osiągnięcie? Stworzenie drukarki 3D to było coś, ale teraz każdy produkt to kwestia przystosowania. Czego to firma nie zrobi, żeby wybić się na rynku...