Ciekawostki

Poczta Polska wprowadza nową usługę. Każdy może z niej skorzystać

przeczytasz w 1 min.

Q-Doręczenie jest nową usługą, którą Poczta Polska wprowadza dla wszystkich klientów. Wcześniej jej funkcjonowanie było zarezerwowane dla wybranych instytucji, a teraz bezpiecze Q-Doręczenie trafi do wszystkich.

Q-Doręczenie Poczty Polskiej - co to jest?

W dużym skrócie, Q-Doręczenie można porównać do klasycznych wiadomości e-mail, choć odpowiednie jest też określenie owej usługi jako elektronicznego listu poleconego. Q-Doręczenie funkcjonowało już wcześniej w Poczcie Polskiej, ale było dostępne wyłącznie dla instytucji władzy publicznej.

Od teraz jednak, z bezpiecznych doręczeń cyfrowych będzie mógł skorzystać każdy. Na uwagę zasługuje to, że w Q-Doręczenie gwarantuje większe bezpieczeństwo korespondencji w porównaniu z konwencjonalnymi mailami. Jak zatem skorzystać z nowości i ile trzeba zapłacić za jedną wiadomość?

Jak korzystać z Q-Doręczenia? Instrukcja nie jest skomplikowana

Jak w przypadku wielu instytucji państwowych, również aktywowanie Q-Doręczeń wymaga odwiedzenia strony gov.pl. To za jej pośrednictwem chętni powinni założyć Adres Doręczeń Elektronicznych (ADE), a następnie aktywować Skrzynkę Doręczeń (SD). Jest to o tyle wygodne, że system właściwie prowadzi użytkownika krok po kroku w procesie rejestracji.

Q-Doręczenia Poczta Polska

Obowiązkowe oczywiście jest uwierzytelnienie się podczas logowania do SD, aby następnie wybrać menu Usług Dodatkowych na ekranie głównym. Po wyborze usługi Q-Doręczenia wystarczy potwierdzić aktywację funkcji. To tyle, w tym momencie twoja skrzynka jest aktywowana i możesz nadawać oraz odbierać elektroniczne listy polecone.

Nadawanie, odbieranie Q-Doręczeń i koszty usługi

Proces nadawania bezpiecznych Q-Doręczeń oraz odbierania wiadomości odbywa się za pośrednictwem Skrzynki Doręczeń. Podobnie jak podczas aktywowania usługi - należy wybrać usługę Q-Doręczenia z menu Usług Dodatkowych, a następnie zaznaczyć Nowa przesyłka lub Odebrane - w zależności od tego, co zamierzasz zrobić.

Q-Doręczenia Poczta Polska

Powiadomienie o nowej przesyłce trafi na twój adres e-mail, a zatem o każdorazowym pojawieniu się nowego Q-Doręczenia zostaniesz poinformowany.

Koszt jednego rejestrowanego doręczenia w systemie Q-Doręczenia wynosi 2,20 zł brutto, czyli mniej od klasycznych, papierowych form przesyłek listowych.

Źródło: Poczta Polska

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Malesuadus
  10
  Płacić za wiadomości do których rząd będzie miał jeszcze łatwiejszy wgląd? Niedoczekanie...
  • avatar
   KENJI512
   9
   Hehehe...

   1) Poczta wynalazła e-mail, ba dum.

   2) Nie dzięki, żadnych przelewów i wiadomości przez instytucje rządowe. Nie oddawajmy kontroli nad swoim życiem Jarkowi i Pinokiu.
   • avatar
    piterk2006
    7
    Maile przez portal rządowy i do tego płatne. Woooow. Jak chcecie bezpieczeństwa to załóżcie protona albo tutanotę, a nie płaćcie inwigilatorom myto...
    Może być tak, że urzędy będą wymagać takiej gówno-skrzynki, ewentualnie firmy będą jakąś dokumentację przesyłać tak, a nie kurierem pocztex.
    • avatar
     zack24
     2
     Wolny kraj?!?
     • avatar
      gicmo
      1
      Dostaniesz takie ku-doręczenie od jakiegoś kruka dotyczące opłaty karnej za książkę, której podobno nie oddałeś do biblioteki 27 lat temu... pomyślisz, że to wałek, olejesz to, a za tydzień komornik zablokuje konto, bo kwota, to 20 tys. zł, których nie masz na koncie.