Internet

Poczuj się, jakbyś znów był w latach 90.

przeczytasz w 1 min.

Internet Archive pozwala uruchomić ponad 1500 gier i aplikacji w środowisku Windows 3.1. Ktoś chętny na podróż w czasie?

Windows 3 archive

W latach 90., gdy komputery osobiste dopiero zaczynały raz na zawsze zmieniać świat, aplikacje wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. Jeśli na myśl o tamtych programach na waszych twarzach maluje się przyjemny uśmiech, mamy dla was coś, co pozwoli wam go zatrzymać jeszcze na moment. Dzięki Internet Archive możecie uruchomić ponad 1500 gier i aplikacji z epoki systemu Windows 3.1 – wystarczy przeglądarka internetowa i kilka kliknięć myszką.

Internet Archive od wielu już lat dba o to, by historia komputerów (i nie tylko) przetrwała – to prawdziwe „archiwum” całej cyfrowej kultury.  Dzięki przeglądarkowej wersji emulatora DOSBox strona już od jakiegoś czasu pozwala uruchamiać DOS-owe gry i aplikacje, ale okazuje się, że naprawdę nieźle radzi sobie także z oprogramowaniem tworzonym pod Windows 3.1. 

Windows 3.1 archive internet

W bibliotece poświęconej Windowsowi 3.1 w Internet Archive znajduje się obecnie ponad 1500 różnych pozycji, w tym najpopularniejsze aplikacje i gry, takie jak Chessnet, BizWiz Financial Calculator czy Minesweeper. Według oficjalnego opisu, kolekcja „ma na celu pokazać, co oferował system operacyjny z początków lat 90. ubiegłego wieku”. 

3.1 był systemem, który raz na zawsze ugruntował pozycję Windowsa na arenie systemów operacyjnych. I choć część naszych czytelników z pewnością doskonale go jeszcze pamięta (dla was może to być ciekawa podróż w przeszłość), wielu z pewnością wychowało się już w erze Windowsa 95 lub 98 (dla was z kolei może to być sposób na poznanie historii komputerowego oprogramowania). Tak czy inaczej więc jest to miejsce warte odwiedzenia. Chętnych zapraszamy:

Software Library: Windows 3.x w Internet Archive

Źródło: Digital Trends, Internet Archive

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  saser
  6
  Dobra zagadka dla młodego pokolenia - domorosłych "hakierów". Co to za numer: 0202122 i do czego służyło? :)
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Co ma wspólnego Atari 65XE ze zdjęcia z Windowsem 3.11 ?
   • avatar
    radzab7
    -17
    Ja nie muszę, wciąż mam komputer z Windowsem 3.11.
    Szczerze, niczego na nim nie brakuje, rozwój komputerów, aplikacji nie idzie tak szybko, jak kiedyś.
    • avatar
     loctor
     0
     Eee tam. Szkoda, że nie ma miejsca w którym można by się poczuć jak w latach 90-tych ale XXII wieku ;P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Mam. Ważną sprawę i liczę na pomoc, chociażby z sentymentu. Żywię ogromny sentyment do gry z przedszkola, lecz po długich poszukiwaniach nici. Ten artykuł mi o tym przypomniał i piszę. Była to gra chyba na ten system lub troszkę późniejszy (W przedszkolu byłem w latach 2000 - 2003). Gra polegała na tym że było się pingwinkiem i unikało się czegoś (chyba pomidorów jak mnie pamięć nie myli). Gra zdecydowanie platformowa, składająca się z licznych etapów. Tyle mogę powiedzieć. Proszę o pomoc.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Pamiętam czasy jak w gry grałem tylko z DOS-u (niebieski ekran), a jak wyszedł Windows 3.1 to nie wiedziałem co to ku... jest :D. Musiałem go zainstalować żeby pograć w Alladyna :). Genialna gra :).