Gadżety

Policja zatrzymuje użytkowników Odsiebie

przeczytasz w 2 min.

Pamiętacie zeszłoroczne huczne zamknięcie portalu Odsiebie.com? Jeśli tak to zapewne przypominacie sobie zapewnienia funkcjonariuszy policji, że po zatrzymaniu właścicieli serwisu, policjanci rozpoczną akcję dalszego zatrzymywania lecz tym razem użytkowników!

Jak zapowiedzieli tak i zrobili - do tej pory wrocławska policja zatrzymała już 25 najaktywniejszych użytkowników serwisu. W piątek rano funkcjonariusze "zapukali" do domów użytkowników serwisu Odsiebie.com w aż 11 województwach. Jak podaje internetowy serwis policji, w sumie zabezpieczono 3 komputery stacjonarne, 7 laptopów, 32 dyski twarde oraz około 1000 płyt CD/DVD. Zdaniem funkcjonariuszy policji, zatrzymane osoby zamieszczały w serwisie pliki naruszające prawo autorskie.

Jak zapewniają mundurowi to nie koniec zatrzymań, lecz dopiero początek! Na celowniku policji znajdują się już kolejne osoby powiązane z tym społecznościowo-hostingowym serwisem. Policjanci zapowiedzieli, że dzięki zabezpieczonym komputerom oraz logom z serwisu uda im się dotrzeć do szerszej grupy osób zamieszanych w nielegalny proceder. Co prawda wszystkie dotychczas zatrzymane osoby nie otrzymały jeszcze żadnych zarzutów, a o tym kiedy i czy w ogóle to nastąpi zdecydują prokuratorzy.

Zdaniem funkcjonariuszy, serwis Odsiebie.com zanim został zamknięty odwiedziło ponad 4 mln internautów, generując przy tym 120 mln odwiedzin. Kto więc z tej liczby internautów może spodziewać się wizyty mundurowych? Sprawa wygląda prosto - ci, którzy udostępniali nielegalne pliki. Czy osoby jedynie pobierające muzykę, filmy lub inne pliki zamieszczone w serwisie mają się czego obawiać? Z pewnością nie! Internautom, którzy jedynie pobierali pliki, z punktu widzenia polskiego prawa, nie grozi odpowiedzialność karna.

Spore kontrowersje budzi podstawa prawna zastosowana do zatrzymania osób udostępniających pliki objęte prawem autorskim. Oczywiście w tym przypadku definiuje ją kodeks karny, lecz na jej podstawie ściganie z urzędu rozpoczyna się jedynie na wniosek pokrzywdzonego, o którym jednak policja milczy! Kontrowersje budzi również uzasadnienie zatrzymania właścicieli serwisu, którym postawiono zarzut paserstwa. Z uzasadnienia wynika, że serwis swoją działalnością umożliwiał pobranie np. utworu muzycznego bez wnoszenia jakichkolwiek opłat, co de facto paserstwem nie jest i nie może być za takie postrzegane.

Według opinii wielu osób serwis działałby do dzisiaj, gdyby umożliwiał zgłaszanie wgrania nielegalnych plików i odpowiednio na to reagował. Tutaj przykładem może być niemiecki RapidShare, w przypadku którego sąd wydał wyrok, że serwis nie może ponosić odpowiedzialności za wgrywane pliki przez użytkowników. Jednak prawnik Olgierd Rudak wyraźnie podkreśla, że policja powołuje się na coś, czego tak na prawdę nie ma. Chodzi oczywiście o spoczywający na pracownikach serwisu obowiązek weryfikacji plików wgrywanych przez użytkowników. Otóż takiego przepisu nie ma! 

Na sam koniec nasuwają mi się jednak spostrzeżenia - czyżby zamknięcie serwisu Odsiebie.com i spektakularne zatrzymania osób udostępniających pliki były jedynie działaniami mającymi "przestraszyć" internetowych piratów? Środowiska prawnicze stanowczo jednak twierdzą, że postanowienia sądów w tej sprawie mogą być zgoła inne od tych kreowanych przez policję.

Źródło: Inf.Własna  OSnews  Sfora  HotMoney  Olgierd.bblog

Komentarze

180
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Widać, że polskiej policji się nudzi i postanowiła nastraszyć internautów. Lepiej zabraliby się za coś ważniejszego.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   ewidentnie widać że zatrzymywanie ludzi i zamykanie wirtualnych HDD jest finansowane...
   o czym tu w ogóle mowa, helo!?!
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No cóż kradnie się to się potem się odsiaduje.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A mnie zastanawia jedna kwestia, tak jak jeden z użytkowników napisał na innym portalu.

     Jak to jest że zatrzymano 25 osób, a tylko 10 komputerów? oO Czyli że co, jeden komputer był na 2 osoby które nazwajem się wymieniały kiedy wgrywały pliki?

     Sprawa jest bardzo dziwna, ja jestem ciekaw kiedy będę mógł odzyskać te pliki PRYWATNE które tam wgrałem, oraz dlaczego oni mają mieć do nich wgląd bez mojej wiedzy, ja w regulaminie nie wyrażałem zgody na to żeby jakiś policjant je przeglądał ?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nie mówiąc nawet o tym że treść mojego hasła też będą mogli sobie zobaczyć czego może mógłbym n.p... niechceć ?
      • avatar
       Bany_krk
       0
       najlepsze pokazówki są u nas w Krakowie, raz na jakiś czas przyjeżdżają na giełdę, pojeżdżą walcem po płytach, skują kilku i wpakują do radiowozu na oczach kamer, po czym w połowie drogi na komisariat wypuszczą, ehh, ileż razy ja to widziałem...
       • avatar
        SoundsGreat
        0
        Szkoda mi tego serwisu, nie było zbytniego czekania, ani problemów, właściwie zamknęli go zaraz po tym jak go poznałem. A wystarczyło dodać link do zgłaszania nielegalnych treści...
        • avatar
         tomek13113
         0
         pożyjemy zobaczymy , sprawa potrwa jeszcze ze 2-3 lata i właściciele odsiebie wygrają , potem odszkodowanie ( niby tyle wynosi ich dochód z reklam ) 50 tys. razy 36 miesięcy to 1.800 000 , ładna sumka .
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          "..policja powołuje się na coś, czego tak na prawdę nie ma.."

          Przepraszam, po polsku poprawnie piszemy "NAPRAWDĘ" - łącznie.

          Patrz: http://zapytaj.com.pl/Category/006,017/2,2750348,Jak_sie_pisze__na_prawde_czy_naprawde__razem_czy_rozdzielnie.html
          • avatar
           pawelbial
           0
           Jeżeli naprawdę ich wypuszczą i nie skażą to będzie to porażka polskiego systemu sprawiedliwości i moim zdaniem powinni zmienić prawo, aby była możliwość skazywania ludzi za masowe wrzucanie nielegalnych plików do tego typu serwisów. Bo jest to tak naprawdę jedyny sposób na zmniejszenie skali piractwa, bo potem się dwa razy zastanowi jeden z drugim czy na pewno chcą ryzykować tak wiele, aby zyskać tak niewiele.
           Możecie się spierać o to czy gry, filmy, muzyka, oprogramowanie są drogie i to jest powód rozwoju piractwa, ale z drugiej strony nie można się godzić na tego typu zachowania. Więc uważam, że powinno się karać NAJBARDZIEJ aktywne osoby w tych serwisach.
           • avatar
            cinyrk
            0
            Oczywiście, za przeproszeniem (albo i bez) d*py wołowe zwiększają sobie statystyki i później rozdadzą sobie medale. Takie działania nie działają na niczyją korzyść oprócz wspomnianego policyjnego "półświatka". Na pewno nie działają na korzyść obywateli czy właścicieli praw autorskich. Już całkowicie pomijam fakt, że nie mają podstaw prawnych. Mam nadzieję, że prędzej czy później dostanie im się po d*pie.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Walka z wiatrakami. Teraz im zabiorą komputery i wypuszczą do domu, a za tydzień już na innym serwisie będą wrzucać nowe pliki z grami i filmami. Pomimo tego że piractwo to kradzież, to ci dystrybutorzy i producenci też nas klientów nieźle skubią z kaski, dlatego ja zawszę będę piratował ile tylko będę mógł :))

             Powiedzmy sobie szczerze, ile filmów i gier bylibyśmy wstanie sobie kupić za polskie marne pensje u przeciętnego Polaka, trzy rocznie, może cztery, przecież żyć też trzeba za coś. Na zachodzie gdzie zarabiają średnio 5X więcej, stać ich na fundowanie sobie gierek co miesiąc i płacenie, co dziennie za oglądanie filmów.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Zapukali do drzwi najaktywniejszych bo i mogli się tam najbardziej obłowić. Wyszli pewnie z założenia że skoro ktoś udostępniał w dużych ilościach programy komputerowe itp. to tym samym też je posiada również w dużych ilościach. Tym samym policja nie potrzebowała żadnych wniosków od osób pokrzywdzonych i mogła działać z urzędu na podstawie art 278. par 2 kk. Jednocześnie też na tej samej podstawie można ścigać osoby które tylko ściągają programy komputerowe których to nie obejmuje dozwolony użytek osobisty jak w przypadku filmów czy muzyki.
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               No to tylko czekać jak ubiorą w prawo (i nacechują kradzieżą), sprzedawanie legalnie nabytych gier, programów, filmów itp. bo o tym już "się mówi" (producent przecież nic nie zarabia, czyli traci, a jak traci to się go okrada tak jak piraci).
               • avatar
                _nick_
                0
                Oby takich wizyt policji w domach piratów były coraz częstsze. Kary za wrzucanie takich plików powinny być odpowiednio surowe, to następnym razem zastanowiłby się taki deliwkent z 10 razy zanim by coś takiego zrobił.
                • avatar
                 pomidor
                 0
                 Policja postanowiła podbić sobie statystyki, poprzez wychwytywanie niegroźnych przestępców. Dzięki temu będą mieli wyższe dotacje i spokojną pracę, bez narażania życia. A potem szybka emeryturka, i tyle ich obchodzi bezpieczeństwo obywateli.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Pierd... mafia, mendy pierd...Niech się zajmą prawdziwymi złodziejami, którzy kradną miliony i z racji swojego statusu są ponad prawem.
                  • avatar
                   BariGT
                   0
                   http://www.youtube.com/watch?v=ZLsJyfN0ICU

                   popłakałem się:PP
                   • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Fajnie :]
                    • avatar
                     Konto usunięte
                     0
                     Procesy pokazowe z komuny także modne
                     • avatar
                      faro666
                      0
                      nie chcę być złośliwy ale ten typ (pirat) dziwnie się ślini jak patrzy na ta gorącą 12stke w różowych rajtuzach
                      • avatar
                       Konto usunięte
                       0
                       A kiedy wlot na użytkowników ThePirateBay? :)
                       • avatar
                        Trzelpy
                        0
                        Czy rzeczywiście ceny oprogramowania są tak wysokie? Jeśli mam zapłacić 100 zł za grę, przed którą spędzę 50h to co to za problem?

                        Przed komputerem spędzam więcej czasu niż na przykład w samochodzie.

                        Jeśli za samochód zapłaciłem no powiedzmy 20 tyś zł, to czy nie mogę kupić oryginalnego windowsa 7 za 450 zł?

                        Czy ceny gier są za wysokie? O wszystkim możemy powiedzieć, że jest za drogie: paliwo za drogie, opłaty za prąd za drogie, jedzenie za drogie. Tak, jesteśmy Polakami, ponarzekajmy jeszcze, to nasz żywioł narodowy. Tyle, że za paliwo trzeba na stacji płacić a za grę nie.                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Wszystko fajnie, ściąganie nielegalnych plików to piractwo, ale czy wiecie rybeńki kochane co wg wydawnictw audio/wideo powoduje u niech te słynne "straty"? Nie nie jest to P2P, P2M, usługi typu Rapidshare. Nie jest to również rozprowadzanie nagranych płyt CD/DVD. Jak się bowiem okazuje, na największe "straty" narażamy te kochane wydawnictwa poprzez pożyczanie kupionego filmu/płyty CD rodzinie :) Przykład. Kupuję sobie Iron Man na DVDPo oglądnięciu kilka razy pożyczam wujkowi, potem kolejnemu, a to kuzyn poprosi o pożyczenie i nagle się okazuje, że biedne wydawnictwo straciło 20 potencjalnych klientów o ja im płytę pożyczyłem :)
                         Podejrzewam, że największe "straty" wydawnictw związanych z grami są dzięki kupowaniu używanych gier na allegro itp. Przecież taki EA Games nie zarabia na tym, że X sprzedaję grę Y :) Gdyby całkowicie zlikwidowano piractwo, to koncerny zaczęłyby lobować za zakazem sprzedawania gier/filmów na rynku wtórnym oraz pożyczaniem owych dóbr :)
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Czegoś tutaj nie rozumie...

                          Zatrzymuje się ludzi, przeszukuje domy, straszy się więzieniem a tak na prawde te działania są nielegalne bo nie maja podstawy prawnej tak przynajmniej wynika z tekstu...

                          No i jeszcze gorsze jest to, że nadal w Polsce można zamknąć komuś firmę i zniszczyć mu życie od tak sobie - normalnie to jest straszne...

                          Kto za to wszystko zapłaci jeśli rzeczywiście okaże się, że nie ma podstaw prawnych? My społeczeństwo? A dlaczego?

                          Polski obyczaj bardzo trudny jest...
                          • avatar
                           severian
                           0
                           Kolejna już pokazówka uskuteczniana przez polską policję od zarania internetu.Faktycznie nie ma za bardzo podstawy prawnej do takich działań.No ale co z tego?Policja robi wjazd na kwadrat,sprzet konfiskuje i jest co dopisać do statystyk.
                           W 1997 roku wisiałem na modemie i na grupach dyskusyjnych pisało się o identycznych akcjach.
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            Jeszcze taka mała refleksja dot. piractwa. Producenci gier/filmów nie zarabiają ale potężną kasę zgarniają dostawcy internetu (nie oszukujmy się, że posiadacze szybkiego łącza ciągną wszystko ze Steam'a) orz producenci dysków twardych - bo ciągle potrzeba więcej miejsca na obrazy gier. Kilka lat temu producenci nagrywarek i płyt CD/DVD również nieźle się obłowili na przegrywaniu gier/filmów/muzyki. Ba, śmiem twierdzić, że niskie ceny nagrywarek i płyt (a w konsekwencji niskie ceny napędów flash) to również zasługa piractwa.
                            Nie muszę też chyba wspominać o producentach odtwarzaczy MP3 i DVD z DivX...
                            • avatar
                             Konto usunięte
                             0
                             Crackowanie gry to jest kradzież klucza gry.
                             • avatar
                              Hakuren
                              0
                              Mozna powiedziec, ze odbywa sie to u nas w iscie stalinowskim stylu.

                              Dajcie nam towarzysze czlowieka a paragraf to juz sie sam znajdzie. A jak sie bedzie stawiac to do gulagu z nim.

                              To co wykancza polskich dystrybutorow to niski dochod narodowy/glowe. Im wiecej biedy tym wiecej piractwa. Proste i logiczne wytlumaczenie. Jesli ludzie (mowie tu tylko o nas standardowych szaraczkach) zarabialiby po 20000 PLN/miesiac (po opodatkowaniu) to nikt by zdezelowanymi Maluchami czy Trabantami nie jezdzil (z wyjatkiem rajdow :D). Tak samo z softem i filmami, muzyka i czym by nie jeszcze. To nie fizyka kwantowa. % piractwa maleje im bogatsi sa obywatele danego kraju. Birma, Libia, Kirgistan czy Iran nie osiagna takiego niskiego poziomu piractwa jak USA, UK czy Norwegia w przeciagu najblizszych 200 lat. Niestety bieda napedza piractwo i nic (swiatowi) dystrybutorzy na to nie poradza. Niestety sa to zbyt glupi i zachlanni ludzie, zeby to zrozumiec.
                              • avatar
                               LenyDj
                               0
                               Jestem ciekawy ilu z tych funkcjonarjuszy używa w 100% orginalego oprogramowania, plików audio czy wideo? Powinni zacząć sprawdzać swoje komputery, a potem zabrać się za obywateli. Żenada tyle można tylko napisać na to co dzieje się w Polsce i jakie mamy prawo...
                               • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                pawelbial ty niedorozwoju ...
                                • avatar
                                 Konto usunięte
                                 0
                                 Tak to prawda, odbywa się to w takim stylu bo nasze prawo jest stare z "tamtego" okresu a więc metody się nie zmieniły. Niestety ustawodawca ma inne ważniejsze rzeczy do roboty a nie zajmowanie się sprawami żywotnymi...

                                 A więc dochodzi do absurdów.
                                 • avatar
                                  bezlerg
                                  0
                                  Nie rozumiem tego do końca. Osoby które pobierały z tego serwisu i wysyłały, też będą poszukiwane?

                                  Czyli pobrałem pliczek, a oni mnie oskarżą o coś?
                                  • avatar
                                   pawluto
                                   0
                                   Rządy PO - sami je wybraliśćie !
                                   Ja nikogo nie usprawiedliwiam ale najpierw zlikwidujmy bezrobocie , wyłapmy prawdziwych bandytów i łapokarzy , dajmy ludziom zarobić prawdziwe godne pieniądze a dopiero potem łapmy tych co ściągają piraty !
                                   Przypominam że do dziś policja nie rozwiązała sprawy Papały czy Olewnika o innych aferach nie wspomnę. Może najpierw należałoby zamknąć tamte sprawy a nie brać się za coś tak łatwego jak kilku ludzi chcących ściągnąć film czy piracką grę ...niech nawet policja nie próbuje dopisać sobie tych wyłapanych do sukcesu bo to raczej kompromitacja a nie sukces...
                                   • avatar
                                    pawluto
                                    0
                                    A zapomniałem dodać że mimo tak dużego piractwa zwłaszcza związanego z filmami , zeszły rok był rekordowy pod względem widzów w kinach !!!
                                    Oznacza to że kto miał pójść to poszedł do kina a kto ściągnął to ściągnął i jakoś kina nie padły a nawet zanotowały rekord frekwencji więc całe te naloty na serwisy to jedna wielka lipa.
                                    Rząd powinien raczej się zająć zmniejszeniem bezrobocia bo te lawinowo wzrasta i tu będzie wielki problem !
                                    • avatar
                                     Konto usunięte
                                     0
                                     Byl taki user Dzidek1030. Ciekawe co z nim. :)
                                     • avatar
                                      UB-SB-USB
                                      0
                                      Ocho, będą kolejne złote blachy, no ale niestety to nie wyróżnienie od społeczeństwa, tylko od prywatnych firm...
                                      • avatar
                                       outie
                                       0
                                       Mam do was jedno pytanie, dlaczego uważacie że piratują biedni(tacy przeważnie nie mają komputera)... :).

                                       Druga sprawa, @_nick_...piwo możesz wypić, przy 0,1 promila nikt ci nic nie zrobi, chyba ze spowodujesz wypadek.

                                       Trzecia sprawa -"W przenośni termin "pirat" stosowany jest również wobec szeregu innych osób, np. kopiujących i sprzedających nielegalnie nośniki z utworami artystycznymi, szczególnie z muzyką, w podobny sposób wzbogacających się na handlu nielegalnym oprogramowaniem komputerowym lub korzystających z takiego oprogramowania"

                                       Czwarta sprawa- "Według art. 278 § 2 polskiego Kodeksu karnego uzyskanie programu komputerowego bez zgody osoby uprawnionej, w celu uzyskania korzyści majątkowej, jest przestępstwem. Nie ma przy tym jasności, czy korzystanie z uzyskanego w ten sposób programu w celach osobistych jest równoznaczne z uzyskaniem korzyści majątkowej poprzez nie poniesienie opłaty licencyjnej, czy - jak twierdzą inni - nie można utożsamiać braku wydatku z korzyścią majątkową."

                                       -i ostatnia sprawa :) Nie jestem za żadną ze stron, ale przeczytajcie co piszecie bo żal d**e ściska czytając wypowiedzi niektórych postów.
                                       Nie żal mi 15-czy 17 PLN na to żeby sobie pójść do kina, czasami coś ściągnę, ale przeważnie są to seriale których nie ma u nas w TV, co do gier to coraz rzadziej wypuszczają coś dobrego, a gniotów nie będę kupował, czasami warto zassać, chociaż żeby przekonać się o jakości produktu, bo same recenzje i screny nie wystarczą. Pozdro.
                                       • avatar
                                        maroo
                                        0
                                        Hmmm, myślę Panowie że po pierwsze za ostro momentami tutaj dyskutujecie - w sensie obelg, wyzwisk i karmienia rolli.

                                        Ale do sedna - pogląd ogólnie, a w zasadzie kilka z ich oceną:

                                        1. mniejsze ceny = zanik piractwa - raczej mało prawdopdobne, owszem pewne zmniejszenie tak ale nie zanikowe, wynika to z tego że:
                                        * pirackie kopie są łatwo dostępne;
                                        * chcemy wciąż więcej a jak jest za darmo to jak nie jak wezmę; * zwykłe pazerstwo (troszkę ostrzejszy przypadek niż apostrof wcześniej;
                                        * trudność w dostępie droga legalną (brak dystrybucji w PL, brak w sieciach sprzedaży itp);

                                        2. brak piractwa = mniejsze ceny - raczej nie, wszak w pewnym mocnym uproszczeniu, można piractwo dostrzegać jako konkurencję - o czym niżej, której wtedy by bakowało;

                                        3. brak piractwa = większe ceny - nie napewno, nie zdecydowanie ale jest pewne ryzyko (to co powyżej i niżej) - otórz brak piractwa i w miarę dobra sprzedaż oznacza że społeczeństwo stać na dobro zatem jako że jest ono w sumie dosyć niepowtarzalne (wszak to artystyczna twórczość) to można dźwignąć ceny o 25% przy ostrożnym przyjęciu spadku sprzedaży np o 2% (takie przykładowe zmyślone kalkulacje;

                                        4. po piwie miałem już kilka razy w przeziale 025-06 promila - wszystko zależy czy na pusto, czy na jedzonko, jaki czas od spożycia i jaka kondycja danego dnia - wele czyników ale ryzyko że po jednym kufelku będzie powyżej 0,5 promila jednak jest zbyt wysokie;
                                        CDN - chyba
                                        • avatar
                                         maroo
                                         0
                                         Może uda się pod postem zamieścić kolejny... nie wiem bo pierwszy raz tutaj dłuższy tekst a i wogóle może mój 2-3 post.

                                         Temat rozszerzmy o piractwie jako czynniku hmmm z gatunku ekonomicznym:

                                         Piractwo, w pewien sposób o czym wyżej napisałem jest 'konkurentem' na rzeczonym rynku. Fakt że mocno nie fer bo z forami. Ale, popatrzmy na to tak - jeśli policja, organy ścigania i sadownictwa wyplenią całkowicie piratów w kraju to co nastąpi:

                                         myślę że różne reakcje i tak - dla softu który nie ma jako takiej innej konkurencji - ceny mogą lecieć w górę bo ten kto potrzebuje i tak kupi, ten co po prostu chce też kupi (w przypadku piractwa ten drugi typ już raczej nie); co z grami? - może nie podrożeja bo od strony dystrybutorów zacznie się walka o klienta którego jest i tak mało, więc będzie w pewnym sensie walka cenowa ale też, może być dokładnie odwrotnie - dystrybutor hiciora wywala cenę z kosmosu bo i tak większość pragnie tego dzieła, zatem nie kupi 3 innych tylko to jedno. Jak widać (a to w totalnie uproszczonym obrazie tutaj) sprawa jest bardzo trudna.

                                         I sedno mojejo posta bo bym prawie zapomniał :)
                                         Jak przekonać do siebie więcej klientów tak?
                                         Jest sposób który łączy kilka aspektów:
                                         1. Jednak lekko obniżyć ceny dystrybucji - miły gest na zachętę klientów.
                                         2. Dać coś więcej niż produkt nabywcy oryginału - jakieś specjały, poczucie że jest ważny.
                                         3. zrozumieć że więcej tańszych to lepiej niż za mało drogich.
                                         • avatar
                                          maroo
                                          0
                                          4. Wydawać dopracowane produkty, a w sytuacji spełnienia powyższych warunków zrezygnować z uciążliwych zabezpieczeń antypirackich które dotykają 'legalnych' nabywców.
                                          5. Zachęcić oryginałem za pomoca promocji na zakup następnego produktu w lepszej cenie, zachęcać lojalnych klientów i dawać im faktycznie więcej niż otrzyma 'nielegalny' w spiraconym produkcie.
                                          6. Uprościć warunki licencji, dać odrobinę więcej dowolności w instalowaniu po awarii (reinstale), w instalowaniu dla jednego usera ale na jego kilku urządzeniach

                                          Można te sprawy jeszcze sporo rozwinąć - są od ego ludzie specjaliści. I naprawdę nie rozumię dlaczego tak nie można - przecież fakt, więkzym wysiłkiem ale zyski znacznie większe niż nakład pracy i koszty w to włożone. Szkoda że czasem tak krótkowzroczna jest polityka dystrybutorów.

                                          A Policja która zajmuje się ściganiem bez powództwa, na rzecz rywatnych firm w dodatku często soza kraju - tylko ich utwierdza w przekonaniu że user to coś złego i trza go tępić i szkolić by dobrze płacił na każdym kroku - takie to nosi znamiona. Nasze organy robią robotę dla kogoś kto niespecjalnie pewnie nawet się tym interesuje akurat.

                                          • avatar
                                           maroo
                                           0
                                           I tak już z lekka nutką czy to sarkazmu, czy groteski, albo lekkiej głowy po piwku rzeczonym:

                                           Choć hmm, może dla piratów i dobrze - bo gdyby tak bezkarnie piracili aż do poruszenia właściciela praw - mogło by być kiepsko w sprawie wytoczonej przez właściciela. Tak w zarodku i przy małych stosunkowo karach Policja nieswiadomie ratuje niektórych jeszcze niezbyt ogarniętych przed zrujnowaniem sobie życia...


                                           Pozdrawiam
                                           M

                                           ps) i Panowie - spokojnie, koleżeńsko a nie skakać sobie do oczu.
                                           • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Widział ktoś kiedyś siedzibe CD-Projektu ?? Wie z Was któryś ile Ci ludzie zarabiają ??

                                            Jak to możliwe ...

                                            Nic, specjalnie żeby wkurzyć niektóre dzieciaki których jeszcze na świecie nie było kiedy zaczęto w Polsce wprowadzać prawo autorskie, co by mogły Mnie nazwać złodziejem, nagram odcinek M Jak Miłość na DVD na Mojej stacjonarnej nagrywarce. Okradne TVP bo abonamentu już nie płace bo Tusk mi tak powiedział.