Samochody elektryczne

Polski elektryk coraz bliżej! Wkrótce ma powstać fabryka Izery

przeczytasz w 2 min.

Spółka ElectroMobility Poland (EMP) zamierza produkować polski samochód elektryczny w Jaworznie. Na działce właśnie pojawili się geodeci. Czy to oznacza, że narodowy eko-samochód wkrótce wyjedzie na ulice?

Izera powstanie w Jaworznie. Fabryka zostanie oddana do użytku już w 2023 roku

Wiadomo, że fabryka Izery powstanie na gruncie należącym do miasta Jaworzno - i to właściwie jedyne informacje, którymi w ostatnim czasie muszą zadowolić się wszyscy oczekujący na Izerę.

Poprzednie wieści pochodzą z początku roku i wynika z nich, że inwestorem zastępczym wybrano przedsiębiorstwo Prochem, natomiast planerem zakładu produkcyjnego ogłoszono firmę podległą Dürr Group.

EMP utrzymuje, że produkcja Izery ruszy pod koniec 2024 roku i te plany pozostają ciągle aktualne.

Obszar, w którym powstanie fabryka Izery będzie obsługiwany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE). Prawo do dysponowania gruntem mieszczącym się w Jaworznie EMP otrzyma dopiero na początku 2023 roku. Do tego czasu terenem zajmą się geodeci, którzy przeprowadzą specjalistyczne badania dotyczące tego, w jaki sposób prowadzić budowę fabryki.

Izera hatchback Wnętrze Izera hatchback - tak ma wyglądać polski elektryk (Źródło: Izera)

Fabryka gotowa w 2023 roku, samochody w 2024, a najważniejszego nadal nie ma

Najważniejszy element, na którym opiera się samochód to nadal wielka niewiadoma w kontekście Izery. Dostawca płyty podłogowej, na której powstanie polski elektryk nadal nie został wybrany. Poza brakiem tak istotnego elementu, od kilku miesięcy brakuje także integratora technicznego - niemiecki EDAG Engineering postanowił wycofać się z polskiego projektu.

Pomijając jednak powyższe braki - EMP ma zapewnić pracę dla 15 tysięcy osób (razem z podwykonawcami), które przyczynią się do produkcji deklarowanych 150 tysięcy samochodów rocznie. Dla porównania - optymistyczny Elon Musk (posiadający jednocześnie większe zaplecze) planuje produkować 20 milionów samochodów rocznie do 2030 roku.

Do przewidywanej daty rozpoczęcia produkcji Izery pozostało jakieś 24 miesiące, a do tej pory na gruncie w Jaworznie nie powstał nawet najmniejszy element konstrukcyjny fabryki. Myślicie, że plany EMP są realne, czy czeka nas wielkie rozczarowanie? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: EMP, Izera

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  23
  CPK powstaje od siedmiu lat, wydane setki milionów a postępów brak. Fabryka Izery będzie na pewno budowana z podobnym zapałem, ważne że będą nowe stołki do obsadzenia :)
  • avatar
   Kerebron
   20
   Polski "elektryk"? To powinien się nazywać "Wałęsa". ;)
   • avatar
    lkozierowski
    20
    Kolejne miliardy wyjeb.ne i podpierdo.one z kasy państwa brawo
    • avatar
     mich64
     18
     Bo to kolejny miś na miarę naszych możliwości. Grunt, że posadki przy tym projekcie są dobrze opłacane.
     • avatar
      bench
      10
      Na działce właśnie pojawili się geodeci. Czy to oznacza, że narodowy eko-samochód wkrótce wyjedzie na ulice?

      Tak, za parę dni.
      • avatar
       tokacz
       10
       W przyszłym roku Pinokio obieca Izerę dla każdego Polaka ..
       • avatar
        michal_mat
        9
        Nie powstanie. W tak krótkim czasie może hale dałoby się postawić, magazynową. A nie zakład produkcyjny. No chyba że to ma być montownia jak z pierwszymi lanosami
        • avatar
         Konto usunięte
         8
         Tak jak budowali Polski Prom, tak samo się skończy Polski Samochód Elektryczny. Trzeba było ruszyć temat, bo zaczęła się kampania wyborcza.
         • avatar
          alterra3
          7
          Post spoko, ale tytuł to już standardy Wirtualnej Polski.
          Moim zdaniem żadna fabryka nie powstanie a projekt podzieli losy tej naszej Pro wyścigówki Husarya.
          • avatar
           Dragonik
           6
           Sasin wszystkim się zajmie :D
           • avatar
            pablo11
            5
            W Polsce produkuje się przecież samochody elektryczne od ponad 50 lat... Co prawda Melexy, ale to też mieści się w kategorii samochód.
            • avatar
             danieloslaw1
             4
             to bedzie gniot pokroju malucha czy poloneza XD
             • avatar
              pawluto
              3
              To będzie tak samo jak z powołaniem naszej agencji kosmicznej...
              Ile to lat temu już słyszałem o budowie fabryki a oni dopiero mierzą teren pod budowę...
              To żart czy prawda ??? Bo czytam i nie dowierzam...!
              • avatar
               piomiq
               3
               A co z Kutnowskim elektrykiem, który był podobno bardziej zaawansowany?
               • avatar
                Konto usunięte
                2
                co to za brednie na temat roku 2023 ? przecież tam nadal trawa rośnie. czy mają już wszelkie zezwolenia? przyłącza? czy mogą już wbijać łopatę i zacząć na ostro? a to wszystko trzeba jeszcze wyposażyć, zatrudnić kadrę ze stosownymi kwalifikacjami.

                rok 2023 to kit. taką fabrykę uruchamia się co najmniej 2 lata, i to pod warunkiem że ma się już inną już produkującą.

                zresztą o czym tu mowa skoro prąd pioruńsko drogi, za to fotowoltanikę się niszczy, i w ogóle się nie myśli o magazynach energii? jaką ostatnio wybydowano elektrownię pompowo szczytową? jakoś nie słyszałem. za to głośno było o grubym marnotrawstwie kasy jak rozebrali blok elektrowni w budowie.
                • avatar
                 mun66
                 1
                 Dlaczego wciąż rozpowszechniacie te brednie? Nie będzie żadnej Izery.
                 • avatar
                  pawllaq
                  1
                  Nawet jeśli cokolwiek wyjedzie z tej fabryki to będę mocno zdziwiony, jeśli będzie w jakimkolwiek stopniu konkurencyjny w stosunku do istniejących na rynku marek.
                  Nie mam wątpliwości, że jedynym celem całego przedsięwzięcia jest dojenie polskiego podatnika.
                  • avatar
                   kkastr
                   -1
                   Niezależnie od kraju i innych często wygłaszanych "przyczyn", wszędzie na Ziemi na każdy sukces przypada wiele porażek. W Polsce nie produkuje się samochodów? To przede wszystkim dlatego, że było zbyt mało prób. Wystarczy spojrzeć na np. producentów gier komputerowych. Mamy w kraju kilka sensownych firm, ale są też dziesiątki nikomu nie znanych. Dopiero jak powstanie co najmniej kilkanaście przedsiębiorstw w danej branży, to jedno może dwa mogą odnieść jakiś tam sukces. Tylko sporadycznie udaje się zbudować sukces od pierwszego strzału. A jak jest tylko jedna próba na lata, to sukces jest zawsze mało prawdopodobny. Dodatkowo rynek motoryzacyjny (i wiele innych branż) są bardziej wymagające przez wpływy polityków, lobbystów i ideologów. Ale to oznacza tylko, że trzeba więcej próbować. Dzisiejsi giganci to efekt m. in. tysięcy bankructw i nieudanych przedsięwzięć z wcześniejszych lat. Dlatego każdy malkontent w każdym kraju zawsze z łatwością znajduje setki przykładów na to jak jest źle, a przykłady pozytywne są wszędzie nieliczne.
                   • avatar
                    FunkyKoval
                    -3
                    Czytam i widzę, że same "mundrale tutaj komentują, to mam propozycje - aplikujcie do tego projektu, z pewnością przyspieszycie i postawicie projekt na nogi.
                    Przyjmijcie do wiadomości, że polski przemysł samochodowy praktycznie nie istnieje, "Izera" to taki rodzynek i próby startu od zera, ktoś w takich projektach "from scratch" brał udział to wie ile to pracy kosztuje i czasu ( o pieniądzach nie wspomnę) .
                    Jak budować Polskę i rozwijać kraj z takimi malkontentami ?
                    • avatar
                     oreonoreon
                     -6
                     To byłaby szansa dla samochodzistów na tańsze wersje elektrycznych samochodów. Szansa również na szybsze "odkopcenie" miast.
                     • avatar
                      HelmuD
                      -12
                      Jak ja "lubię" czytać komentarze malkontentów. Zamiast cieszyć się z tego, że w Polsce powstanie Polska fabryka polskich samochodów, to jedni będą narzekać tylko dlatego że przy władzy nie są ich ulubieńcy ( oczywiście jakby byli ich, to piali by z zachwytów), drudzy z pozycji "ekspertów" od inwestycji i motoryzacji od razu wiedzą że: "pieniądze wyrzucone w błoto ( rozkradzione )" , " to będzie gniot" przy tym nie mając żadnej wiedzy w temacie... Dla chcących trochę się dowiedzieć na ten temat : https://www.youtube.com/watch?v=J30NTaTOQlY