Karty graficzne

PowerColor: HD 6850 idealny do kwartetu

przeczytasz w 2 min.

PowerColor wprowadził do swojej oferty jednoslotowego Radeona HD 6850, który dzięki dwóm złączom CrossFire umożliwia połączenie w jednym komputerze czterech takich kart graficznych. 

Radeon HD 6850 za sprawą autorskich wersji, wydanych przez różnych producentów jest dosyć ciekawą kartą. W ofercie firmy XFXAfox pojawiły modele wyposażone w jednoslotowy układ chłodzenia. Co prawda opisywaliśmy już wersję z dwoma złączami CrossFire od firmy ColorFire, która teoretycznie pozwalała na połączenie czterech takich kart w jednym komputerze. Niestety w praktyce, ze względu na trzyslotowy układ chłodzenia w komputerze można było zainstalować bez jego zdejmowania tylko trzy takie karty - i to w dodatku na kilku płytach głównych z odpowiednio rozłożonymi na płytce drukowanej portami PCI-Express. PowerColor postanowił połączyć oba pomysły i wprowadził do swojej oferty jednoslotowego Radeona HD 6850 z dwoma złączami CrossFire.

Warto przeczytać:
MSI: GTS 450 i HD 6850 w wersji HAWK
 ColorFire: odmieniony Radeon HD 6850 Xstorm

PowerColor HD 6850 Single Slot pracuje ze standardowym taktowaniem, które wynosi 775 MHz dla rdzenia i 4000 MHz dla 1 GB pamięci GDDR5 (256 bit). Nie należy się temu jednak dziwić, gdyż kartę chłodzi jednoslotowy układ o ograniczonej wydajności. Składa się na niego płaski, aluminiowy radiator z trzema 8 mm ciepłowodami oraz wentylator.

Na laminacie karty umieszczono podzespoły elektroniczne zgodne z technologią Platinum PowerColor Power Kit, a więc kondensatory typu Poscap i Proadilizer oraz układy zasilające firmy Volterra.

Na śledziu karty umieszczono wyjście DVI, HDMI i dwa mini DisplayPort, natomiast do poprawnego działania karty wymagane jest podłączenie jednej 6-pinowej wtyczki zasilającej. Na górnej krawędzi laminatu znalazły się dwa złącza CrossFire, pozwalające na połączenie w jednym komputerze do czterech takich kart graficznych w technologi CrossFireX. Warto jednak zaznaczyć, że w odróżnieniu od prezentowanej karty ColorFire, ta dzięki jednoslotowemu układowi chłodzenia pozwoli na to bezproblemowo.

 

Źródło: techpowerup.com, powercolor.com
 

Polecamy artykuły:  
Obudowy komputerowe - poradnik jak wybrać
Connectify - stwórz sieć bez routera
TOP-10 Monitory

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  ciekawe jaką wydajność to zapewnia
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   To musi być tyle mocy, że ja pier****! :D spokojnie starczy na pare lat. Oczywiście zaraz ktoś napisze, że wszystkie dostępne na rynku procesory będą ograniczały taki zestaw! ahh jak !
   • avatar
    Lightning
    0
    Szkoda tylko, że w 90% gier 4 way SLI/CF powoduje spadki w wydajności.
    Poza tym czy 2 takie karty to za mało?
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Piekarnik w obudowie gratis. Chłodzenie jednoslotowe do 4way CF jest extra, ale chłodzenie tych kart to już nie do końca. Jedna dmucha na drugą a żadna nie wyrzuca ciepła na zewnątrz. Będzie się to grzało i przez to nieźle szumiało.
     • avatar
      WolffWeber
      0
      Wydajność OK. Hałas bezcenny. Ogrzewanie zimą w promocji. Rachunek za prąd już bez promocji. W sumie to dobry pomysł - 4 karty i mamy niezły host do BOINC, choć prościej i ciszej jest włożyć 2x2GPU.