• benchmark.pl
 • RTV
 • Prawie każdy Polak ma telewizor i ogląda telewizję, ale...
RTV

Prawie każdy Polak ma telewizor i ogląda telewizję, ale...

przeczytasz w 1 min.

Ale coraz częściej telewizja stanowi tylko tło przy wykonywaniu innych czynności.

TV IQS

Mamy obecnie wiele powodów, by narzekać na pogodę – ta jest naprawdę nieprzewidywalna. Takie nieprzyjemne dni sprzyjają jednak oglądaniu telewizji. Jak wygląda to u Polaków? Sprawdziła to grupa IQS.

Z badania IQS96 wynika, że wciąż aż 90 proc. Polaków posiada telewizor, a jeszcze więcej badanych (92 proc.) przyznaje się do oglądania telewizji. Codziennie programy „na szklanym ekranie” ogląda 65 proc. z nas i przede wszystkim są to kobiety (72 proc. vs 59 proc. – mężczyźni), osoby powyżej 35. roku życia (79 proc.), mieszkańcy wsi (77 proc.) i osoby bezrobotne (91 proc.). 

Kolejne 27 proc. respondentów przyznało, że ogląda telewizję kilka razy w miesiącu. Spośród 8 proc. Polaków, którzy nie oglądają TV w ogóle, większość to mężczyźni z przedziału wiekowego 25-34, z największych miast i z dochodem przekraczającym 3 tysiące złotych.

Kiedy najchętniej oglądamy telewizję? Aż 73 proc. badanych przyznało, że mały ekran włączany jest przede wszystkim wieczorami. 

Telewizja jednak coraz częściej stanowi tylko tło przy wykonywaniu innych czynności. 4 na 5 kobiet (i 2 na 5 mężczyzn) przyznało, że odbiornik pozostaje włączony podczas gotowania, sprzątania, prasowania i innych tego typu zadaniach. 

W trakcie „oglądania” telewizji mamy też czas na korzystanie z mediów społecznościowych (33 proc.), sprawdzanie poczty e-mail (29 proc.), smsowanie (28 proc.), przeglądanie serwisów informacyjnych (27 proc.) oraz  granie (17 proc.).

Badanie IQS96 wykazało też, że standardowe odbiorniki odchodzą powoli do lamusa. Ponad połowa respondentów twierdzi, że do oglądania telewizji wykorzystuje inne urządzenia. Przeważający jest tutaj laptop (43 proc.) i komputer stacjonarny (25 proc.). Smartfony i tablety też stają się w tym temacie coraz popularniejsze – odpowiednio 25 i 15 proc. 

Na koniec warto dodać również, że 43 proc. z nas przyznaje się do oglądania telewizji internetowej, a co trzeci Polak – do korzystania z serwisów wideo na życzenie (VOD).

Źródło: IQS

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  davidoff
  11
  sorry ale te programy co puszczają w telewizji mnie nie interesują pozatym najważniejszy jest dla mnie czas a obecna telewizja to strata czasu dla mnie R.I.P TV !

  Lubie jedynie telewizor bo ma 42 cale i oglądam na nim filmy z pendrive czy laptopa to wszystko przecież na 24 calach nie będe oglądał.

  Dla mnie obecnie telewizja nie istnieje wole internet.
  • avatar
   Konto usunięte
   3
   Podobnież ilość odbiorników w mieszkaniu świadczy o inteligencji i poziomie kultury domowników. Im mniej, tym lepiej. Ja generalnie wtyczkę mógłbym odpiąć, dziś wyjątkowo obejrzałem dokument u bankructwie Grecji (polecam). Dobrego kina w TV nie znajdziesz, starych filmów (np. przedwczoraj - Ćma z Wilhelmim) nie uświadczysz. Trzeba mieć deficyt w rozwoju, by oglądać wszystko jak leci (Wiadomości, seriale...). Otwórz książkę i czytaj!
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Lepsze streamy tematyczne niż TV, wybieram co chcę oglądać no i reklamy nie są tak kure*sko uciążliwe.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Prawdę mówiąc, tv odpuściłem sobie jakieś 7 lat temu. I nie żałuję. Po tym czasie jak czasami jestem u kogoś i akurat jest włączony telewizor, to mnie przerażenie ogarnia, że ktoś jest w stanie przyjąć sieczkę, którą szklany ekran nas raczy. Całkowite odrzucenie tv było jedną z lepszych decyzji w moim życiu.
     • avatar
      wii u troll
      1
      telewizor rządzi:D
      • avatar
       wii u troll
       1
       kocham reklamy i celebrity splash :D
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Ja jak wiekszosc posiadam TV ale nie pamietam kiedy ostatni raz usiadlem do jakiegos filmu w TV, z 10 lat temu ? Telewizor sluzy mi jako wyswietlacz do zawartosci przekazanej z komputera lub gry na konsoli. Jedyne co lubilem ogladac to programy o kosmosie. Te ogladam na tv ale z youtube. Wiekszosc ogladajacych telewizje to chyba emeryci
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Oglądam Dziennik Telewizyjny na konsoli Pegasus !
         • avatar
          R2rr0
          0
          Mój ulubiony autor w akcji. W styczniu byl news "Polacy nie lubią telewizji". Każda prasówka publikowana bez namysłu.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jak mam kaca
           • avatar
            michael85
            -1
            TV to szambo i nie ma na czym oka zawiesić. Kiedyś jeszcze oglądałem F1 ale obecnie nawet tego nie ma. TV podłączam do komputera i tylko p oto go mam.
            • avatar
             Konto usunięte
             -1
             W tym roku była podwyżka opłaty rtv.
             • avatar
              Akatzuky
              -2
              No nie pogram na konsoli bez telewizora
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               ja codziennie oglądam ale przez chwile
               • avatar
                Maxdamage
                0
                Telewizji nie oglądałem odkąd neostrada przekroczyła 2Mbps.
                • avatar
                 raffal81
                 0
                 Rany kiedy ja ostatni raz oglądałem telewizję ;)))) przychodzę z pracy, obiad na stół, a włączę sobie zobaczymy co ciekawego w świecie, a tam jakieś programy typu szpital czy cos jakieś same zdrady, dlaczego ja dlaczego on ;P normalnie udławić się człowiek może podczas obiadu ;)

                 Telewizja stara się ogłupić człowieka, kiedyś za gówniarza było dużo programów edukacyjnych, które uwielbiałem oglądać, człowiek przynajmniej czegoś ciekawego się mógł dowiedzieć a dzisiaj ??? oj nie nie, jak najdalej od telewizji ;)