Samochody elektryczne

Produkcja elektryków przestaje się opłacać. Powodem ceny prądu

przeczytasz w 2 min.

Samochody elektryczne miały być zbawieniem dla ekologii, ale też oszczędnością w kontekście cen paliw płynnych. Okazuje się jednak, że rosnąca cena energii sprawia, że produkcja akumulatorów do elektryków przestaje się opłacać.

Elektryczna rewolucja w Europie już za 13 lat

Niewiele ponad dekada dzieli Europę od prawdziwej elektrycznej rewolucji motoryzacji. Już od 2035 roku w Unii Europejskiej z salonu wyjedziemy tylko samochodem elektrycznym, a spalinówki będą skutecznie znikać z rynku.

Czasu pozostało niewiele, a branża motoryzacyjna wkracza właśnie w etap kryzysu związanego z opłacalnością produkcji akumulatorów dla elektryków.

Europa potrzebuje więcej energii, ale nie ma skąd jej pozyskać

Nałożenie sankcji na Rosję, w wyniku których na rynek europejski nie sprowadza się m.in. paliw niesie ze sobą poważne skutki, które odczuwają producenci baterii do samochodów elektrycznych.

Thomas Schafer, dyrektor generalny Volkswagen widzi zagrożenie przede wszystkim we wzroście cen energii elektrycznej, która jest niezbędna do ładowania e-samochodów, ale też obawia się ograniczenia produkcji ogniw potrzebnych w samochodach na prąd.

Skoro ich wytworzenie będzie droższe lub nakład zostanie zmniejszony - elektryków na rynku będzie przybywać w zbyt niskim tempie, aby dostarczyć je do klientów. Ci natomiast mogą w tym czasie znów zainteresować się spalinówkami.

Jeśli nie uda nam się szybko i skutecznie obniżyć cen energii w Niemczech i Europie (...), fabryki ogniw akumulatorowych będą praktycznie nieopłacalne - ostrzega Schafer.

Nie pomagają Stany Zjednoczone, które stawiają na amerykańskie samochody

Na elektryfikację motoryzacji mocno naciskają władze USA, gdzie aby zwiększyć produkcję elektryków przyjęto właśnie specjalną ustawę. Poza tym szeroki zakres ulg na zakup ekologicznych samochodów ma wpłynąć na mieszkańców USA, którzy z kopcących diesli i wielo-litrowych benzynówek przesiądą się do aut na prąd.

Problem z rozwojem elektromobilności w USA jest jednak taki, że wszelkie ulgi dotyczą wyłącznie samochodów wyprodukowanych w USA. Oznacza to, że europejskie koncerny muszą rozwijać się wyłącznie na Starym Kontynencie, gdzie - jak na złość - najpopularniejszym elektrykiem jest… amerykańska Tesla Model Y.

Jak myślicie, sytuacja w Europie w związku z produkcją elektryków ulegnie poprawie? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Automotive News Europe

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yamaraj6
  8
  Niemcy niech przestaną płakać i odpalą 20 reaktorów, które bez mózgu przez ostatnie 10 lat zamykali, otwierając jednocześnie trujące wszystkich elektrownie węglowe wspierające ruską gospodarkę.
  Przez spalania paliw kopalnych umiera 8,7 miliona ludzi rocznie, to tak jakbyśmy mieli 5,8 Czarnobyli... DZIENNIE.
  • avatar
   kalkulatorek
   6
   A może w Polsce sobie darować osobowe auta elektryczne i pójść w autobusy wodorowe. ???
   A elektryki (osobówki) to póki ślepa uliczka z 1000 powodów.
   • avatar
    zack24
    1
    No i patrząc na taki radosny trend liczę, że zanim pod izerę zaczną wydawać bez sensu pieniądze, to przeznaczą je na ratowanie polskiej energetyki jako całości.
    • avatar
     Michał Starzyk
     -3
     No to podziękować za współprace UE i działać na własną rękę. Mamy swój węgiel i do czasu uruchomienia atomu w to inwestować.
     • avatar
      Warmonger
      -4
      Wiadomo, że to się nie opłaca... opłaca się spalać paliwa kopalne tu i teraz, żeby truć ludzi gdzieś daleko i podgrzewać atmosferę wspólną dla wszystkich - trwale i na stulecia.

      Dlatego obecna cywilizacja upadnie, zresztą już leci na pysk.
      • avatar
       Goro85
       0
       Dawno temu, pewien mądry polonista powiedział mi na lekcji polskiego, że nie można ulec poprawie.
       • avatar
        Dragonik
        0
        Ha ha ha ha
        • avatar
         Kasuja Wpisy Automatem
         0
         najpierw to należy rozpocząć produkcję paliw z powietrza i energii z fotowoltaiki. bez tego nie ruszy się dalej.