Nauka

Prześwietlanie i odtwarzanie przez drukarki 3D struktur obiektów przyszłością nauki?

przeczytasz w 1 min.

Replikacja zabawki ze smakołyku Kinder może wydawać się głupie i nieistotne. Koncepcja ta ma jednak wiele innych ciekawych zastosowań.

Project Surprise komiks 1
C.D.N.

Czy da się sprawdzić, co znajduje się w Jajku Niespodziance, nie otwierając smakołyku? Jak się okazuje… tak! Studiująca na Swansea University Laura North stworzyła projekt, dzięki któremu jest to możliwe. W swoim Project Surprise wykorzystała skaner X-Ray oraz drukarkę 3D

Project Surprise polegał na stworzeniu prototypowego narzędzia, umożliwiającego sprawdzenie co znajduje się w Jajku Niespodziance bez konieczności jego otwierania. Niewpływające na zawartość opakowania techniki szybkiego prototypowania umożliwiają łatwą replikację zabawki, kryjącej się pod czekoladą.

Dzieło Laury North to wprawdzie tylko zabawka. Pokazuje jednak, że w przyszłości możliwe będzie stworzenie innych narzędzi tego typu – do bardziej profesjonalnych, naukowych zastosowań. Na przykład prześwietlenia i odtworzenia pewnych struktur obiektów, dzięki czemu będzie można przygotować plan działania (chociażby wywiercenie otworu bez zniszczenia znajdujących się wewnątrz elementów).

„Replikacja zabawki ze smakołyku Kinder może wydawać się głupie i nieistotne. Koncepcja ta ma jednak wiele innych ciekawych zastosowań. Przy współpracy z działem egiptologii może służyć do identyfikacji i odtworzenia zmumifikowanych szczątków. W nowoczesnej medycynie natomiast, do stworzenia idealnie dopasowanych protez stawów” – mówi Laura North.

C.D.N.
Project Surprise komiks 2

Źródło: Stuff

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  d4w1dl
  15
  Jak byłem mały, to pamiętam, że chciałem mieć urządzenie prześwietlające chipsy, żeby za każdym razem wybierać paczki z tazosami, czy innymi pokemonami w środku :)
  • avatar
   Dragonik
   5
   dokładnie nie ty jeden:)
   • avatar
    Rebal
    2
    Pamiętam jak ludzie rozpakowywali oryginalne pudełka z Diablo 2 w TESCO i kradli grę bez wychodzenia z nią ze sklepu. Instalka była pobierana z jakiegoś shadera. Teraz gry są już opakowane dodatkowymi z zabezpieczeniem. Zawsze chciałem w taki sposób ukraść grę bez okradania sklepu z niej - haha :D.
    • avatar
     Rebal
     0
     Pieprzyć jajka niespodzianki i tazzosy, ludzieee...będzie można wiedzieć wszystko o wszystkim. Np. co jest w pudełku z oryginalną grą, przede wszystkim KEYE oraz co sąsiad pisze na klawiaturze. Mało tego gdy zginie jakiś przedmiot w domu to będzie go można tym skanerem znaleźć.
     • avatar
      rambosz
      0
      "W nowoczesnej medycynie natomiast, do stworzenia idealnie dopasowanych protez stawów” - to już się robi od kilku lat - tyle że nie w Polsce