Telewizory

Samsung QLED - co to za technologia

przeczytasz w 1 min.

Samsung nie jest zainteresowany produkcją "zwykłych" telewizorów OLED. Zamiast tego postawi na QLED-y, czyli połączenie najlepszych cech LCD i kropek kwantowych. Jak to działa? Przedstawiamy co to jest QLED.

Choć w najbliższym czasie Samsung nie jest zainteresowany produkowaniem telewizorów z ekranami OLED, nie oznacza to, że zamierza stać w miejscu. Jak informuje Digitimes, koreański producent planuje wprowadzić do sprzedaży w 2019 roku swój pierwszy telewizor QLED.

Co to jest QLED TV?

Telewizor QLED to kolejny, nowy i dość rewolucyjny wariant technologii LCD. QLED, czyli Quantum Dot LED, to rodzaj wyświetlacza, który zachowuje wszystkie zalety LCD (znane choćby z obecnych telewizorów Samsung SUHD), a do tego ma warstwę „kropek kwantowych”, poprawiających przede wszystkim jakość kolorów.

W efekcie emisyjne panele QLED oferować mają wyższą jakość obrazu niż konwencjonalne ekrany LCD, a dzięki drukowaniu tych wyświetlaczy mają być one tańsze w produkcji niż na przykład wyświetlacze OLED od LG.

Telewizory QLED w 2019 roku?

Redakcja Digitimes opublikowała informację, z której wynika, że firma Samsung planuje wprowadzić do sprzedaży swoje pierwsze telewizory QLED już w 2019 roku. Doniesienia te pochodzą ponoć ze źródła będącego blisko całej sprawy.

Wiadomość ta na pewno nie jest zaskakująca. Samsung wielokrotnie już przyznawał, że bardzo interesują go „kropki kwantowe”. Telewizory QLED, czyli połączenie kropek kwantowych (Quantum dots) i technologii LED to naturalny postęp w tym sektorze.

Rok 2019 to jednak wstępna data. To samo źródło donosi bowiem, że Samsung ma obecnie problemy natury technologicznej. Wszystko zależy więc od tego, czy koreański producent zdoła się z nimi uporać.

Źródło: Digitimes, FlatPanelsHD

Komentarze

49
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Vatharian
  3
  Zaraz, zaraz, nie wymagają dodatkowego podświetlenia? Czyli same piksele świecą?
  • avatar
   AndreoKomp
   2
   Na reszcie coś nowego wartego zainteresowania pojawi się na rynku ekranów. Na to chyba czekał każdy ceniący jakość obrazu. W końcu podświetlenie krawędziowe lub tylne pójdzie do lamusa. Jeśli taką drogą zamierza pójść Samsung to moim zdaniem dla nas klientów bardzo fajnie, że zrezygnował z OLED. Będzie w czym wybierać, a w przypadku dwóch różnych technologii rywalizacja powinna być ciekawsza i ceny niższe. Oby tylko ekrany QLED nie skończyły jak Crystal LED Display od Sony, które były zaprezentowane w 2012 roku.
   • avatar
    vegasnight9
    2
    Raczej wątpliwe aby kropka kwantowa świeciła sama z siebie po przyłożeniu do niej napięcia... Według mnie ta cała technologia QLED polegać będzie na tym by zmniejszyć diodę LED do wielkości jednego piksela. W rezultacie matryca zyska możliwość wygaszania strefowego każdego piksela osobno. Problemy Samsunga polegają zapewne na miniaturyzacji diody LED do tak mikroskopijnej wielkości. Czy miałem rację okaże się za 3 lata :)
    • avatar
     Hello
     1
     Cóż jak nie mają linii produkcyjnej OLEDów i są lata do tyłu za konkurencją to muszą skakać w ciemno...

     Zobaczymy czy po cichu tak by nie podcinać swojej gałęzi ( podświetlanie LED ) nie przeskoczą na OLEDy jak już będą mieli własne fabryki.
     • avatar
      eninede
      1
      "...a równocześnie mają być tańsze w produkcji i oferować zdecydowanie większą żywotność niż wyświetlacze OLED." ... skoro każda nowa technologia powoduje że wszystko staje się "tańsze w produkcji" w chwili obecnej powinniśmy mieć już wszystko za darmo ... :? :) ;) :D
      • avatar
       Satanski
       0
       Czas pożegnać się z tą marką, chociaż mam szczęście do trwałości ich telewizorów i monitorów.
       • avatar
        endrju_pl
        0
        Zapowiada się ciekawie. No i ten rodzaj ekranu będzie miał sens w zastosowaniu jako monitor pc, w przeciwieństwie do OLED, gdzie wypalanie pixeli może być problemem.
        • avatar
         Czaszka
         0
         Co za bzdura... od kiedy w Samsungach SUHD piksele świecą same od siebie? Nawet najwyższe modele KS9500/KS9800 wciąż wymagają podświetlenia LED(w tym przypadku bardzo dobre, wielostrefowe direct LED). Samoświecące piksele to właśnie domena OLED, których głównym producentem jest LG. Nie dziwi więc mnie podejście Samsunga, musieli by albo kupować panele od swojego największego rywala, lub wydawać miliardy na rozwój własnej technologii OLED.

         PS. LG zapewnia żywotność paneli OLED na 100,000 godzin - mało?

         Żal czytać ten marketingowe dyrdymały. Wypadało by najpierw troszkę zainteresować się tematem zanim publikujecie takie kwiatki.
         Niestety widać Samsung dobrze płaci za takie "artykuły".
         • avatar
          mariano84
          0
          Ciekawe kiedy telewizory szajsunga będą wybuchać :)
          • avatar
           Konto usunięte
           -1
           Już się boję tych "problemów natury technicznej" Samsunga :) Może lepiej niech skończą współpracę technologiczną z kalifatem :D
           • avatar
            blebleblee
            -2
            Samsung lata za konkurencją? Jakiej technologi Samsung używa w swoim smartfonach która jest uznawana za najlepszą na rynku?

            Koszt produkcji do zysków w telewizorach jest zbyt duży i bardziej opłacalne jest zastosowanie kropek kwantowych niż OLED .
            LG OLED TV kosztuje 10 000zł a Samsung z kropkami 7000zł. Jakość obrazu bardzo podobna więc po co przepłacać?

            https://youtu.be/LUPo32wlmDA