Nauka

Przenośne urządzenie do KTG - ważny wynalazek Polki

przeczytasz w 1 min.

Dr Patrycja Wizińska-Socha otrzymała za swój wynalazek nagrodę Innovator of the Year 2016 od MIT Technology Review.

Polska od lat słynie ze świetnych lekarzyutalentowanych inżynierów. Wynalazczyni, dr Patrycja Wizińska-Socha, dokonała w tym roku czegoś wielkiego. Opracowała mobilne (tj. telemedyczne) urządzenie do KTG, za co otrzymała nagrodę Innovator of the Year 2016 od MIT Technology Review – jednego z najbardziej cenionych magazynów naukowych na świecie.

Każdy, komu temat ciąży jest bliski, wie pewnie, co to takiego KTG. Kardiotokografia jest jednym z podstawowych badań przeprowadzanych w ostatnich etapach ciąży, którego celem jest monitorowanie pracy serca płodu oraz czynności skurczowej macicy. Do tej pory było tak, że badanie to mogło być przeprowadzane jedynie w szpitalach i innych ośrodkach medycznych. Dzięki wynalazkowi dr Wizińskiej-Sochy to się zmienia.

dr Patrycja Wizińska-Socha

Przenośne urządzenie do KTG umożliwia wykonanie badania kiedykolwiek i gdziekolwiek. Możliwe jest więc na przykład przeprowadzenie go w domu pacjentki. To ogromne udogodnienie i zmiana, która może mieć szczególnie duże znaczenie w przypadku ciąży o przebiegu odbiegającym od normy, kiedy kobieta nie powinna być narażana na dodatkowe niedogodności, związane z dojazdem na badanie oraz wieloma godzinami spędzonymi na oczekiwaniu (najpierw na badanie, później na wyniki).

Na czym polega wynalazek Polki? Otóż podczas badania kontrolnego kobieta otrzymuje przenośne urządzenie do KTG. To połączone jest z platformą telemedyczną, do której dostęp ma lekarz pacjentki. Następnie ciężarna kobieta może spokojnie i samodzielnie przeprowadzić badanie (które trwa około 30 minut) w domu, a lekarz analizuje wyniki, po czym przesyła jej informacje. 

Pregnabit, bo tak nazywa się wynalazek dr Patrycji Wizińskiej-Sochy, trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. 

Źródło: Newseria, InnovatorUnder35

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    naqerpl
    7
    Wow, gratulacje dla Pani :)