Ciekawostki

Oto jak roboty pomogą pielęgniarkom

przeczytasz w 1 min.

W jednym z teksańskich szpitali trwa eksperyment, w którym pielęgniarki w codziennych obowiązkach wspiera robot imieniem Moxi. Najlepiej sprawdza się w zadaniach logistycznych.

Choć w mediach najczęściej porusza się temat lekarzy, pielęgniarki w szpitalach mają być może nawet trudniejszą sytuację. Między innymi ze względu na braki kadrowe, bywają przepracowane, a pełnią przecież niezwykle istotną i odpowiedzialną funkcję. Być może odciążyć mogłyby je roboty?

To, czy rzeczywiście roboty mogą okazać się cenną pomocą dla pielęgniarek, sprawdzane jest w szpitalu Texas Health Presbyterian Hospital. Tamtejsze władze zgodziły się na przeprowadzenie pilotażowego eksperymentu z pielęgniarką-robotem firmy Diligent Robotics imieniem Moxi. 

Moxi nie zastąpi pielęgniarek podczas wykonywania zastrzyków czy podawania leków, ale może uwolnić je od takich obowiązków, jak transport próbek czy właśnie lekarstw, a także uzupełnianie materiałów medycznych. 

Autorzy przekonują, że wyposażony w lidar robot porusza się bezkolizyjnie po korytarzach i rzeczywiście odciąża pielęgniarki, które dzięki temu mogą skoncentrować się w stu procentach na kontakcie i opiece nad chorymi.

I choć Moxi nie wchodzi w bezpośrednią interakcję z pacjentami, wykonuje sugestywne ruchy głowy i LED-owych oczu, dzięki czemu ludzie przy robocie mają czuć się swobodnie. Spójrzcie zresztą na poniższy film:

Podobny eksperyment – o czym pisaliśmy na początku roku – prowadzony jest w japońskim Nagoya University Hospital. Czy myślicie, że to się przyjmie?

Źródło: White Magick, Dilligent Robotics

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dariosata
  0
  No i pielegniarki beda kolejnym zawodem dla ktorych pracy juz nie bedzie!
  Dlatego wazne jest bardzo wysokie opodatkowanie robotow aby w przyszlosci bylo jak najwiecej pieniedzy na zasilki socjalne!
  • avatar
   Much_
   0
   ciesze się że coś się dzieje w tym kierunku ale w takim tępie jak ten robot to prędzej kopne w kalendarz :P