Oprogramowanie

Rosja już odczuwa skutki sankcji, dlatego zamierza zalegalizować pirackie oprogramowanie

przeczytasz w 2 min.

Dotkliwe sankcje nałożone na Rosję i wykluczanie tegoż państwa przez wiele globalnych przedsiębiorstw stają się coraz bardziej odczuwalne. Z tego właśnie powodu rosyjski rząd zamierza zalegalizować korzystanie z pirackiego oprogramowania z krajów sprzeciwiających się Rosji.

Rosja bez dostępu do wielu programów i usług

Każdego dnia, co najmniej kilka razy świat obiega informacja o wycofaniu się kolejnego giganta (nie tylko ze świata technologicznego) z Rosji.

Takie działania głównie dotyczą wstrzymania sprzedaży sprzętu (jak w przypadku Apple lub wielu producentów samochodów etc.), ale i usług - co też zrobił ostatnio Microsoft odcinając tym samym Rosję od systemów operacyjnych, czy pakietu Office.

Jakoś trzeba sobie radzić

W związku z coraz liczniejszymi sankcjami - rząd Rosji rozpoczął dyskusję na temat zniesienia odpowiedzialności karnej i administracyjnej za korzystanie pirackiego oprogramowania.

Wicepremier Rosji, Jurij Borysow twierdzi, że Rosja może przeżywać kryzys nawet przez kolejne 5 miesięcy. Jednoznacznie sugeruje też, że zachodnie sankcje są ogromnym utrudnieniem dla gospodarki.

Legalizacja tego typu programów ma dotyczyć wyłącznie tych, które pochodzą z krajów popierających sankcje wobec Rosji.

Jak się okazuje - zezwolenie na korzystanie z pirackich programów jest dla Rosji jednym z kluczowych punktów, który wpłynie na stabilny rozwój gospodarki. Dlaczego? Otóż zmiany, o których mowa są jednym z elementów „Planu działań priorytetowych dla zapewnienia rozwoju gospodarki rosyjskiej w obliczu presji sankcji zewnętrznych”.

Tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji Rosji twierdzi, że tu nie chodzi o wszystkie programy

Rząd Rosji uspokoił media, twierdząc że zmiana nie dotyczy wszystkich programów. Zniesienie odpowiedzialności karnej jest skierowane wyłącznie w te oprogramowania, które nie mają swoich rosyjskich odpowiedników.

Jeśli zatem nie istnieje rosyjski Windows 11 - Rosjanie mogą korzystać z jego pirackiej wersji bez ryzyka poniesienia stosownej odpowiedzialności. To tylko przykład - ale obrazuje o co właściwie chodzi.

Jak w praktyce będzie wyglądać weryfikacja użycia oprogramowania z nielegalnych źródeł? Tego nie wiadomo, ale osobiście wydaje mi się, że będzie można ją porównać do opadów śniegu w centrum Warszawy w środku lipca. Pewnie jakiś-tam promil szans, że one wystąpią jest, a w praktyce…

To jak, jakie znacie rosyjskie odpowiedniki popularnych programów i usług, które wycofały się z Rosji? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: lenta.ru

Komentarze

54
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  figer
  32
  Niech legalizują piracenie, nacjonalizują firmy i lizingowane samoloty. Kiedyś ta wojna się skończy, a wtedy żadna firma już u nich się nie otworzy, bo w razie kolejnego konfliktu będzie wiedziała, że to jest naród nieobliczalny i bandycki
  • avatar
   Warmonger
   24
   A to Rosja nie była dotąd źródłem pirackich wersji wszystkiego, co tylko da się spiracić? Wygląda na to, że nowa ustawa niewiele zmieni :P
   • avatar
    figer
    20
    Jakiś proruski troll minusuje tu wszystkie antyruskie wpisy...
    • avatar
     gicmo
     5
     Tak "legalizacja" nie spowoduje chyba, że na pirackich kopiach ruszy np. tryb multiplayer w jakichś strzelankach...
     nie mówiąc o wsparciu/aktualizacjach itp. śmieszne to
     • avatar
      Eryk333
      5
      Dobry ruski to martwy ruski dobrze im życzę im jak najgorzej bo to bydlaki są bez Honoru.
      • avatar
       Obiektor
       2
       a ktos moze cos pwiedziec na temat kasperskiego? mam odinstalowac w obawie przed szpiegostwem czy utrata danych? tak sie sklada ze mam na 6 urzadzeniach i nie wiem co robic? w grudniu wydalem 500zl na to
       • avatar
        Maryja
        1
        Rosja to tępy Narodek, lepiej żebym nie musiał otwierać rozporek
        • avatar
         Adrianwo
         1
         Zabić Putina!!!
         • avatar
          studionti
          1
          Wystarczy nie dodawać rosyjskiej lokalizacji i nawet jak ukradną to nie użyją.
          Kacapy nie ogarną.
          • avatar
           biuro74
           1
           Anonymous lubi to.
           No to teraz czekamy, aż te "betonowe" umysły zaczną kwiczeć na backdoory i inne syfy przyniesione z piratami. Może jeszcze anonimowe kopalnie krypto zarobią, a za rachunki za prąd zapłaci Kreml ;-)
           • avatar
            silvver
            1
            A nie może MS po prostu zdalnie tych pirackich W11 zablokować? Albo chociaż wyłączyć im aktualizacje.
            • avatar
             BariGT
             0
             Dla większości gimnazjalistów tutaj komentujących to będzie szokiem ale taki ruch spowoduje wzrost rentowności wszytskich rosyjskich firm IT. Teraz zamiast pakietu fotoszopa za 10tys$ bedą mogli robić legalne zamówienia na piratach
             • avatar
              Ciekawski_
              -16
              Ludzie przestańcie się kierować emocjami. Te sankcje to propaganda i nic więcej.
              Sprawdźcie sobie sami jak nie wierzycie w to co piszę. To są informacje powszechnie dostępne:
              UE i USA nadal kupują od Rosji gaz i ropę. Finansują w ten sposób rosyjską inwazję. Oczywiście nie mają wyboru, bo ich gospodarki by nie wytrzymały bez dostaw z Rosji. Putin dobrze o tym wiedział i dlatego zaatakował, nie przejmując się kompletnie zachodem.
              Polska od lat alarmowała zachód. Ale zwłaszcza Niemcy wolały robić biznes z Rosją, bo dzięki temu mieli tańsze surowce, a ich gospodarka była bardziej konkurencyjna. My jeszcze przed końcem tego roku będziemy niezależni od dostaw z Rosji.
              Dzisiaj rano słuchałem kanału biznesowego i podali tam, że zapasy gazu w Niemczech starczyły by na ~18 dni. Odcięcie dostaw z Rosji spowodowały by zapaść gospodarczą w najdalej miesiąc. Trzeba by zamykać fabryki i zwalniać pracowników, bo nie dało by się je w sposób ciągły zaopatrzyć w surowce i energię elektryczną.Oczywiście usługi padły by tak samo. 30% bezrobocia to by był optymistyczny scenariusz, a inflacja bardzo szybko by rosła, przez gwałtowny wzrost cen paliw.
              Polska ma zdecydowanie większe zapasy (podobno na co najmniej 90 dni), ale nasza gospodarka jest silnie powiązana z Niemiecką. Wiec oberwalibyśmy tak samo jak Niemcy, tylko nieco później.
              Jednocześnie podali, że na realny wpływ sankcji nałożonych na Rosję trzeba poczekać co najmniej 6-9 miesięcy. Ale nawet po tym czasie to będzie powolna degradacja, a nie nagłe załamanie.
              To dlatego zachód dużo mówi ale mało robi. Bo to zachód, przez uzależnienie od surowców z Rosji, jest od niej o wiele bardziej zależny, niż Rosja od zachodu.
              • avatar
               Ciekawski_
               -18
               Pisałem już o tym wcześniej. Wszelkie "sankcje" dotyczące oprogramowania spowodują straty tylko u jego twórców. Ci którzy do tej pory kupowali w Rosji legalne kopie przerzucą się na piraty. Rząd tylko sankcjonuje ten proces. Dla Rosyjskiej gospodarki to wyjdzie na plus. Koszty funkcjonowania przedsiębiorstw, spadną, a rentowność wzrośnie.
               Takie "sankcje" to propaganda, głupota i działanie na własną skodę.
               • avatar
                Kawabonga
                0
                Od razu jak usłyszałem ze fimy blokuja swoja sprzedaz gier na rosje pomyślałem ze zwiekszy sie piractwo i tak naprawde straca producenci nie rosjanie. Taki np CP2077 juz dano jest do sciagniecia w najnowszej wersji jako pirat
                • avatar
                 Gadon
                 0
                 yyy eee Windows 11 ma swoje rosyjskie DARMOWE odpowiedniki tzn. Linux on tam zbanowany nie będzie bo jak?
                 • avatar
                  Rafs0n
                  0
                  Tak samo napisałem, że radzieccy obywatele będą używać VPN albo poprostu będą piracić a tylko straci na tym twórca. Nie lubię bliskiego wschodu a tym bardziej rusków i tymi pod nimi. Zachodu też nie lubię a tylko Azjaci są najbardziej ogarnięci (piszę o cywilizowanych żeby nie było)