Internet

5G w Polsce coraz bliżej - pierwsze testy terenowe za nami

przeczytasz w 1 min.

Firmy Orange Polska i Huawei przeprowadziły pierwsze testy terenowe technologii 5G. Odbyły się one w Gliwicach, a ich wyniki okazały się lepsze niż można by przypuszczać na tym etapie.

Testy sieci 5G w Europie już trwają, a jak wygląda sytuacja w Polsce? Okazuje się, że są pierwsze sukcesy. Operator Orange zapowiadał, że zacznie próbować w przyszłym roku, ale zdecydował się jednak na wrzucenie kolejnego biegu nieco wcześniej.

Orange i Huawei wspólnie rozpoczęły pierwsze testy terenowe sieci 5G w Polsce. Po udanych próbach laboratoryjnych firmy zdecydowały się na uruchomienie stacji bazowej (z anteną Huawei obsługującą „massive MIMO”) w Gliwicach na Górnym Śląsku, by sprawdzić jak technologia ta poradzi sobie w konfrontacji z gęstą zabudową miejską i rozmaitymi warunkami atmosferycznymi. 

Wyniki testów okazały się więcej niż zadowalające. Z wykorzystaniem kanału 100 MHz udało się uzyskać prędkość przesyłu danych na poziomie 1,5 Gb/s. To wolniej niż w warunkach laboratoryjnych (1,8 Gb/s), ale dwa razy szybciej niż przy aktualnej technologii (4G), jak podaje Orange. Co więcej, to bezprzewodowe połączenie okazało się szybsze niż światłowodowe.

„Wdrożenie 5G przyniesie jakościową zmianę. Skorzystają na tym nie tylko indywidualni użytkownicy, ale też przemysł, czy szerzej – cała gospodarka. Aby uruchomić mobilną sieć nowej generacji sprawnie i efektywnie, potrzebujemy jasnych reguł gry, porządkujących sprawy takie jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy gotowi na dialog z rządem i regulatorem rynku, dotyczący uregulowania tych kwestii” – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Tonny Bao, Dyrektor Zarządzający Huawei Polska dodał: „Aktualnie prowadzone są wdrożenia sieci 5G w wielu miejscach na całym świecie. Mobilny Internet wkroczy dzięki temu w nową erę, w której komunikacja wszystkich urządzeń będzie motorem napędowym cyfrowej transformacji przemysłu. Na początku 2019 roku firma przewiduje wprowadzenie na rynek smartfonów 5G w celu zapewnienia użytkownikom wielu możliwości w korzystaniu z sieci nowej generacji”.

Plan firmy Orange Polska jest taki, by pierwsze komercyjne punkty dostępu 5G zostały uruchomione już w 2020 roku.

Źródło: Biuro Prasowe Orange Polska. Foto: PhotoMIX-Company/Pixabay (CC0)

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pawluto
  8
  Są rejony w których nie działa nawet LTE a Orangę testuje już 5G...To kpina z abonentów.
  jeśli już reklamujecie 5 G to napiszcie jak to ma się do zdrowia mieszkających w pobliżu masztów GSM ludzi i jakie są normy na to. Polacy mają prawo poznać i sprawdzić czy normy są dotrzymane czy przekroczone.
  • avatar
   jeomax.co.uk
   4
   "Mapa pokrycia terenu" to zwyczajne pole napromieniowywania ludzi. Wincyj 5G, WiFi, BT, kanalow w pasmie sat i jeszcze przed 2050 bedziemy swiecic nocami.
   • avatar
    xxx.514
    2
    Zabawne... W jaki sposób zmierzono, iż połączenie radiowe okazało się szybsze niż światłowód, szczególnie, że maszt i nadajnik są potem podpięte pod światłowód? Jeśli to był światłowód Orange, to spoko, wszystko jasne. Tylko jak te 5G ma działać jak obecne LTE A+, to mogą sobie już odpuścić.
    • avatar
     steelek
     2
     Taaa i jak to w przypadku sieci mobilnych bedzie 1,5Gbps i... 30GB pakietu po przekroczeniu 64kbps

     Juz widze te bilboardy reklamowe:

     "Już teraz z technologią 5G wyśmigasz swój maleńki pakiet nawet 4 razy szybciej niż dotychczas"
     • avatar
      sebger
      -1
      Wszyscy, którzy sieją fałszywa propagandę o szkodliwości fal radiowych nie powinni opuścić szkoły podstawowej przez pałę z fizyki. Ale jak się nauczyciele zlitowali nad głupotą, to teraz mamy.
      • avatar
       Adrianwo
       -2
       Technologia Huawei szpieguje dla chińskich brutalnych komunistów!!! Dajmy szansę lepiej Nokii i Ericssonowi którzy też mają w ofercie nadajniki 5G.
       • avatar
        levusek1992
        -3
        Boże jakie bzdury z tym promieniowaniem xd, co wy ludzie w głowach macie. Za dużo chorych ludzi w internecie czytacie. Co nie zmienia faktu, że orange i tak ma najgorszy zasięg
        • avatar
         bleblebleble
         -6
         TECHNOLOGIA 5G – NAUKOWCY I LEKARZE ŻĄDAJĄ JEJ BEZWZGLĘDNEGO ZAKAZU!

         https://www.odkrywamyzakryte.com/technologia-5g/
         • avatar
          darioz007
          0
          I po po co to potrzebne! Realny problem w Polsce to sa niskie zasilki socjalne!!!
          Dajcie ludziom wiecej pieniedzy aby zylo sie nam po prostu lepiej a pozniej zajmujcie sie pierdolami takimi jak 5-10-15G!!
          • avatar
           buz888
           0
           uwaga na 5g:

           https://www.youtube.com/watch?v=5rrk6s6lnsQ