SSD

Silicon Motion szykuje kontroler SSD pod PCIe 4.0

przeczytasz w 1 min.

Plany producenta wskazują, że na przełomie 2018 i 2019 powinniśmy się spodziewać rozwoju nośników SSD. Czy w ślad za nim pójdą inne firmy?

Ostatnio rozwój dysków SSD mocno spowolnił ze względu na granice technologiczne. Najwydajniejsze, konsumenckie modele korzystają z interfejsu PCI-Express 3.0 x4, dzięki czemu oferują transfery sięgające nawet 3500 MB/s. Firma Silicon Motion zapowiedziała jednak, że pracuje nad nowym kontrolerem, który będzie korzystać z magistrali PCI-Express 4.0.

Plany producenta zostały przedstawione na prezentacji z końca 2016 roku (też się zastanawiamy dlaczego zauważono je w sieci dopiero teraz). Ze slajdów wynika, że jeszcze w tym roku mają zadebiutować dwa układy zgodne z PCI-Express 3.0 x4: 8-kanałowy SM2262 i 4-kanałowy SM2263. W czwartym kwartale pojawi się również wersja SM2263XT, która znajdzie zastosowanie w nośnikach bez pamięci DRAM.

Silicon Motion - plany wydawnicze kontrolerów SSD

W czwartym kwartale 2018 roku planowane jest wypuszczenie high-endowego, 8-kanałowego układu SM2264, który ma korzystać już z interfejsu PCI-Express 4.0 x4 – teoretycznie mógłby on zapewnić przepustowość nawet 8000 MB/s, niemniej jednak oferowane transfery na pewno będą trochę niższe. Można podejrzewać, że na przełomie 2018 i 2019 roku producenci przygotują nośniki z takim chipem.

Silicon Motion - plany wydawnicze kontrolerów SSD

Tak, na horyzoncie już widać kolejną rewolucję w rozwoju nośników półprzewodnikowych. Perspektywa ta jest jednak bardzo odległa, bo wcześniej na rynku muszą się pojawić platformy zgodne ze standardem PCI-Express 4.0 – konstrukcje serwerowe podobno będą dostępne jeszcze w tym roku, natomiast użytkownicy domowi pewnie będą musieli poczekać co najmniej do przyszłego roku.

Źródło: ComputerBase, Tien-Chang, AnandTech (foto)

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gatts-25
  0
  Przez to PCI EX 4.0 będzie celowe wymuszenie zmian platformy zwłaszcza ,że skok będzie bardziej widoczny od tego co dawało przejście z PCI EX 2.0 na 3.0.
  Najbardziej skorzysta na tym procesor ZEN przez co zwiększy przepustowość INFINITY FABRIC o 100%.
  • avatar
   Pogromca blacharni Pro
   -11
   Wow. Jeszcze moze niedlugo wypuszcza model - ultra gaming, szybszy od swiatla, ktory bedzie wymagal dodatkowego zasialania 8 pin jak w kartach graficznych.

   Szkoda tylko, ze tak skacza pomiedzy standardami zlacz. Widac, ze biedne, stare sata juz nie wyrabia.
   • avatar
    mleczan
    0
    Nie jest to żadna rewolucja. PCI-E nie jest tak ograniczone jak sata i dzisiaj można bez problemu zrobić dysk SSD na PCI-E 3.0 x8 zamiast PCIE 4.0 x4. Takich dysków narazie nie ma, bo nie ma tak szybkich pamięci. Jedynie samsung ze swoim 960 EVO zbliża się do możliwości PCI-E 3.0 a reszta producentów jest daleko w lesie (transfery po 1500/2000 MB/s). Tak więc zanim powstaną pamięci na tyle szybkie to PCI-E już będzie standardem.
    • avatar
     PITUCH1
     0
     tylko po co jak bariera PCIE 3.0 nie została przekroczona, i co na dzień dobry chłam 300/300 iops po 5k ? za 1000$