Serwery plików NAS

SleepWell: energooszczędne Wi-Fi w smartfonie

przeczytasz w 2 min.

Oprogramowanie SleepWell stworzone na Uniwersytecie Duke daje nadzieję na nawet dwa razy dłuższą pracę smartonów przy jednoczesnym korzystaniu z łącza Wi-Fi. I to bez stosowania nowego typu akumulatora. Wystarczy zdyscyplinować nadajnik Wi-Fi tak, by działał tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Ile to już było newsów o rewelacyjnych akumulatorach, które pozwolą naszym mobilnym gadżetom na wielokrotnie dłuższą pracę? Jednak wdrożenie nowych technologii zasilania nie jest takie proste ani szybkie.

A mobilne urządzenia nie mogą czekać latami na tę cudowny akumulator. Ich zapotrzebowanie na energię rośnie wraz ze wzrostem liczby zadań, którymi je obciążamy. Eksplozja usług zlokalizowanych w chmurze, które kierowane są nie tylko do użytkowników desktopów, ale często przede wszystkim do posiadaczy smartfonów, zmusza je do bycia w stałej gotowości. Tu nie wystarczą energooszczędne procesory i radia. Trzeba sięgnąć głębiej - do warstwy oprogramowania, które zarządza ich funkcjonowaniem.

Chcąc połączyć się Internetem często korzystamy z połączenia Wi-Fi. Otóż jak się okazuje Wi-Fi jest bardzo niegospodarne podczas pracy. W trakcie połączenia stale próbuje skontaktować się z siecią i przesłać dane, nawet jeśli w danej chwili sieć jest zajęta przesyłaniem plików do innego urządzenia. W efekcie wiele prób połączenia skazanych jest na niepowodzenie. A wskaźnik naładowania akumulatora szybko spada w dół. Problem jest dotkliwy zwłaszcza w  miejscach gdzie zagęszczenie urządzeń Wi-Fi jest duże.

Opracowane przez badacza z Uniwersytetu Duke, Justina Manweillera, oprogramowanie SleepWell pozwala zdyscyplinować połączenie Wi-Fi i znacząco zmniejszyć wykorzystanie akumulatora.
 

Justin Manweiller i jego oprogramowanie SleepWell
 

Oprogramowanie SleepWell należy zainstalować na każdym urządzeniu, które działa w obrębie danej sieci Wi-Fi. Dotyczy to również punktów dostępowych i routerów. SleepWell może pracować z każdym mobilnym urządzeniem niezależnie od platformy – może to być Android, ale również desktopowy system Windows czy Mac OS X.

SleepWell działa w następujący sposób. Gdy sieć Wi-Fi jest zajęta obsługą innych urządzeń w sieci, nasze grzecznie przełącza się w stan spoczynku i czeka na swoją kolejkę. Gdy nadejdzie pora, podejmuje połączenie i przesyła lub pobiera dane. I tak w kółko.

Tryb spoczynku wymuszany przez SleepWell różni się jednak od tego zaimplementowanego w standardowym oprogramowaniu. Przełączenie się pomiędzy trybem aktywności a spoczynku zachodzi w tym przypadku wielokrotnie w czasie sekundy i w sposób niezauważalny dla użytkownika. Jak twierdzi twórca oprogramowania, czas pracy na baterii może ulec nawet dwukrotnemu wydłużeniu. Testy potwierdzające teorię przeprowadzono na strumieniowanym wideo z YouTube, podczas słuchania muzyki na Last.FM, a także przy przesyłaniu dużych plików.

Przykład SleepWell pokazuje jak wiele jeszcze do zrobienia mają deweloperzy oprogramowania, które zarządza sprzętem, tak by nie pogrzebać korzyści, które czerpiemy z energooszczędnej elektroniki.
 

Więcej o Wi-Fi:


Źródło: Duke University

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Tu nie wystarczą energooszczędne procesory i radia. Trzeba sięgnąć głębiej - do warstwy oprogramowania, które zarządza ich funkcjonowaniem.

  A to nie jest czasem górna warstwa?
  • avatar
   wildthink
   0
   A wystarczyło od razu napisać porządnie sterownik, a nie teraz po latach łatać. Optymalizacja kuleje we wszystkich dziedzinach, nie tylko grach.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    A no właśnie, urządzenia idą mocno do przodu, a oprogramowanie już jest robione "żeby było". Producenci muszą przycisnąć programistów, żeby Ci przyłożyli się do tego co piszą.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     No to super, ale skąd można pobrać ten program?
     • avatar
      Kenjiro
      0
      Pisałem na innym portalu, że technicznie jest to bardzo trudne, bo trzeba zmienić sposób komunikacji na kolejkowany, a to zwiększa obciążenie na urządzeniu nadawczym.
      No i gość popłynął:
      "Oprogramowanie SleepWell należy zainstalować na każdym urządzeniu, które działa w obrębie danej sieci Wi-Fi. Dotyczy to również punktów dostępowych i routerów."
      Ciekawe jak on to widzi, życzę powodzenia. Przy *Wrt to jeszcze pół biedy, ale takich urządzeń jest znacząca mniejszość. Tym bardziej, że sam soft nie wystarczy na większości urządzeń, bo mają zbyt mało pamięci i zbyt słaby sprzęt na takie rozwiązanie.
      No, ale chłopak bawił się sprzętem wypasionym pod niebiosa, to skąd może wiedzieć, że istnieje AP za 10$ ;).