Nauka

Jak przywrócić życie starym zdjęciom? Tak robi to sztuczna inteligencja

przeczytasz w 1 min.

Zespół Microsoft Research chce przywrócić do życia stare fotografie. Aby to zrobić, wykorzystuje sztuczną inteligencję. Pierwsze efekty mogą się podobać.

Stare zdjęcia jak nowe. Microsoft Research przywraca świetność retro-fotografiom

Dziś mamy setki albo i tysiące zdjęć swoich i swoich bliskich, ale po naszych przodkach nieraz pozostały nam tylko pojedyncze, a w dodatku poniszczone fotografie. Zespół naukowców działający pod skrzydłami Microsoft Research postanowił przywrócić im dawną świetność, a nawet sprawić, by wyglądały lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. W tym celu opracował algorytm oparty na sztucznej inteligencji, a konkretnie na tzw. głębokim uczeniu, czyli technice, w której program uczy się działania na podstawie dużych zbiorów danych źródłowych. 

Z odnawianiem starych zdjęć jest kilka problemów, z którymi zmierzyć musiał się zespół Microsoftu. Po pierwsze: są zniszczone w różny sposób (od zadrapań i zabrudzeń, po utratę kolorów). Po drugie: mają niską rozdzielczość, więc trudniej jest odzyskać szczegóły. Po trzecie: priorytetem jest to, by jak najbardziej zachować wierność względem oryginałów. Jak widać na poniższej grafice – efekty mogą się podobać:

Microsoft Research AI image

Naukowcy chwalą się, że dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji udało im się osiągnąć efekty lepsze niż w przypadku najnowocześniejszych metod odtwarzania starych fotografii (a przy tym ich rozwiązanie ma być tańsze i mniej czasochłonne). Niestety na razie musimy im wierzyć na słowo, ponieważ nie udostępnili żadnej strony demonstracyjnej, na której moglibyśmy się o tym przekonać. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości się to zmieni.

Sztuczna inteligencja i najlepsze filtry. Tak odnawia się zdjęcia

Sekret polega na połączeniu różnych technik odnawiania zdjęć, a także wykorzystaniu olbrzymiej bazy danych źródłowych, pozwalającej na przewidzenie czy też ustalenie jak powinny prezentować się fragmenty zatarte z biegiem lat. Jeśli chcecie poznać szczegóły techniczne, zerknijcie do publikacji Microsoft Research, a podsumowanie informacji znajdziecie na poniższym materiale wideo – obejrzyjcie: 

Źródło: Microsoft Research, MSPowerUser, informacja własna

Czytaj dalej o sztucznej inteligencji: 

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  blebIeble
  0
  A j tak robię w Photoshopie.
  • avatar
   JKfoto
   0
   Niedawno portal MyHeritage udostępnił taką możliwość. Subskrypcja nie jest tania, ale działa to całkiem dobrze.
   • avatar
    kkastr
    0
    Warto odróżnić dwie osobne sprawy: 1. przygotowanie algorytmu za pomocą metody sztucznej inteligencji, 2. zastosowanie przygotowanego algorytmu na zdjęciach. To pierwsze faktycznie robi się za pomocą SI, ale to drugie już nie. Jeśli powstanie program, albo strona na której te osiągnięcia będą dostępne dla wszystkich to nie będzie ona używać SI, tylko będzie używać algorytmu zbudowanego za pomocą SI. Podobnie jest np. w grach. Algorytmy odpowiadające za "inteligencję" NPC mogą być opracowywane przy pomocy SI, ale później w grach już żadnego SI nie ma, jest tylko algorytm opracowany za pomocą SI.