Nauka

Intel stworzył system mowy dla Stephena Hawkinga oparty na SwiftKey

przeczytasz w 2 min.

Dzięki nowemu systemowi prof. Hawking może wprowadzać całe słowa zamiast pojedynczych znaków.

Stephen Hawking Intel

Profesor Stephen Hawking cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, które spowodowało paraliż większości ciała. Przez to do komunikowania się ze światem musi wykorzystywać komputer. Najnowsza wersja tego narzędzia, która została opracowana przez firmę Intel, najprawdopodobniej pozwoli mu pisać i mówić szybciej oraz znacznie bardziej komfortowo.

Nowy system komunikacyjny Stephena Hawkinga został opracowany przez Intel i wykorzystuje oprogramowanie SwiftKey. Jest to aplikacja znana z platform mobilnych, która uczy się stylu i słów używanych przez konkretną osobę, aby później jak najcelniej podpowiadać dalszą część wiadomości. Dzięki nowemu systemowi prof. Hawking może wprowadzać całe słowa zamiast pojedynczych znaków.

Współpraca pomiędzy Stephen Hawkingiem a firmami Intel i SwiftKey została ogłoszona podczas seminarium odbywającego się w Londynie.

„Medycyna nie jest w stanie mnie wyleczyć. Polegam więc na technologii, która pomaga mi komunikować się i żyć. Intel wspiera mnie od prawie 20 lat, co pozwala mi robić to, co kocham każdego dnia. Rozwój tego systemu może pozytywnie wpłynąć na jakość życia osób niepełnosprawnych na całym świecie. To kolejny krok na drodze pokonywania przeszkód komunikacyjnych” – powiedział prof. Hawking.

Inżynierowie firmy Intel pracowali z naukowcem przed trzy lata, aby opracować system ACAT (Assistive Context Aware Toolkit). Rozwiązanie to zostanie udostępnione w styczniu przyszłego roku i może być indywidualnie dostosowywane do osób cierpiących na stwardnienie zanikowe boczne oraz paraliż czterokończynowy.

„Nasza współpraca z prof. Hawkingiem i jego zespołem rozpoczęła się jakieś dwa lata temu. Szybko stało się jasne, że możemy dokonać usprawnień w jego systemie konwersji tekstu na mowę. Otrzymaliśmy dostęp do przykładowych tekstów wygenerowanych przez prof. Hawkinga, na podstawie których opracowaliśmy spersonalizowany model języka. Dzięki temu system przewiduje kolejne słowa na podstawie wcześniej wprowadzonych. Wraz z Intelem opracowaliśmy prototyp, a oni przeprowadzili wymagane testy” – powiedział Joe Osborne ze SwiftKey.

Według wstępnych pomiarów, prof. Hawking jest teraz w stanie pisać dwukrotnie szybciej niż dotychczas. Zauważono też 10-krotnią poprawę w wykonywaniu najczęstszych czynności, takich jak edytowanie, zarządzanie i przeglądanie stron internetowych, emaili oraz dokumentów. Aplikacja SwiftKey wyliczyła, że naukowiec musi teraz wpisywać o 20 proc. mniej znaków niż miało to miejsce do tej pory.

Źródło: TheNextWeb

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  Tak to jest jak geniusze nie czytają chociaż raz tego co napisali...
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   ... ja rozumiem, że pisanie o tak zacnej osobie porywa... ale żeby w samym tytule literówkę machnąć? "oparty na SwitKey" "f"?
   • avatar
    kamild1996
    1
    Wy naprawdę tak się gryziecie o głupią literówkę?