Ciekawostki

Szef Androida: nasz system ma być otwarty, nie bezpieczny

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
33 komentarze Dyskutuj z nami

Sundar Pichai szczerze o priorytetach.

Android malware

Wygląda na to, że inżynierowie Google zdecydowanie lepiej radzą sobie z posuwaniem firmy do przodu niż odpowiadaniem na trudne pytania. A przynajmniej należy do nich szef Androida – Sundar Pichai. Podczas odbywających się w tym tygodniu targów Mobile World Congress 2014 zostało mu zadane często powtarzanie pytanie o bezpieczeństwo systemu. Odpowiedź jednak okazała się dość zaskakująca.

Podczas wywiadu redakcja FrAndroid zadała pytanie o to dlaczego rośnie częstotliwość pojawiania się złośliwego oprogramowania na urządzeniach z systemem Google Android. Pichai jest o to dość często pytany, przez co można się było spodziewać, że ma już kilka przygotowanych przez dział PR odpowiedzi. Usłyszeliśmy jednak coś zaskakującego, alei szczerego: Android nie został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie, tylko o otwartości.

W dalszej części wywiadu Pichai przyznał także, że należy po prostu kierować się rozsądkiem. – „Nie możemy zagwarantować, że Android jest bezpieczny. Został zaprojektowany, by dawać więcej swobody. Gdy ludzie mówią o 90 proc. szkodliwego oprogramowania na Androida muszą też brać pod uwagę fakt, że jest to najpopularniejszy system operacyjny na świecie. Gdybym zajmował się oprogramowaniem malware również kierowałbym swoje ataki na Androida”.

Sundar Pichai

Podczas gdy przytoczone statystyki są oczywiście prawdziwe, nie tłumaczą one do końca nieszczelności platformy Android. Biorąc jednak pod uwagę, że użytkownicy mogą także korzystać z aplikacji firm trzecich trzeba pamiętać, że Google nie może być zawsze pociągany do odpowiedzialności za to co się dzieje. Jednak nawet jeżeli bezpieczeństwo nigdy nie było dla właścicieli Androida priorytetem – mówienie o tym wprost na jednych z największych targów mobilnych na świecie to już zupełnie co innego.

Źródło: Redmond Pie, DigitalTrends

Komentarze

33
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Z drugiego końca sali słyszę, "A nasz jest zamknięty i też nie jest bezpieczny" - nikt nie podskoczy :D
  34
 • avatar
  "Sorry, ale taki mamy system"... nie mogłem sie powstrzymać :D
  31
 • avatar
  Nie rozumiem o co chodzi, koleś powiedział prawdę, że nie da się zagwarantować 100% bezpieczeństwa, bo Android jest otwarty i popularny.
  Lecz co Google robi w kwestiach poprawy bezpieczeństwa to inna para kaloszy.
  21
 • avatar
  W sumie ja bym się takiej odpowiedzi nie czepił. Powiedział prawdę. Co do kwestii zabezpieczeń, no sorry ciężko jest zrobić ochronę przed czymś czego jeszcze nie ma, bo skąd wiadomo co nowego wymyślą e-przestępcy i na jakiej zasadzie będzie to działać. Zawsze tak będzie że im popularniejsza platforma tym bardziej zainteresowani będą nią przestępcy bo większa jest szansa że uzyskają interesując ich środki.
  11
 • avatar
  Szok i niedowierzanie!
 • avatar
  Android to syf jakich malo.
  Az dziw bierze, ze wszyscy sie na to gowno rzucaja i pakuja to wszedzie gdzie sie da.
 • avatar
  Innymi słowy - "problem jest nam znany, pracujemy nad upchnięciem go w dupie głębiej, niż już teraz mamy".
 • avatar
  Prawdę powiedział i tyle. Jeśli jakiś inny system osiągnie popularność androida a jego twórcy będą mówili że jest bezpieczny to oznacza że najzwyczajniej kłamią.
 • avatar
  mam nadzieje, ze to pytanie, nie zadal mu jakis tam pracownik MSFT-u
 • avatar
  LOL
  No jak ma być bezpieczny, skoro tworzy go Google - jedna z największych korpo zbierających dane o wszystkim i kazdym...
  To, że najwiecej syfu jest na najpopularniejszych systemach mających najwiecej udziału na rynku, powinno wiedzieć nawet dziecko.

  Pomyśleć, że już niedługo będą lodówki, pralki, odkurzacze czy samochody z tym wspaniałym systemem... Ktoś chętny? ;)
 • avatar
  Hmmm czy to jakąś moda na okazywanie potencjalnym klientom ze mamy was w dupie bardziej niż zawsze? Od poczatku roku to juz któryś z rzędu szef jakiej firmy to oznajmil....
 • avatar
  Czy zamkniety, czy otwarty to nie ma znaczenia, zlosliwe wirusy/trojany/malware i inne sa wszedzie.

  Wazne jest za to, zeby niezalezni producenci oprogramowania, tworzyli dobre i skuteczne programy do ochrony takiego systemu.
  -3
 • avatar
  Zbyt rozgarniety ten koles nie jest.
  -10
 • avatar
  tylko że większość tych "wirusów" bierze sie z pirackich gier
  -17