Ciekawostki

Superżołnierz w polskim kombinezonie

przeczytasz w 1 min.

Sensor nawodnienia, czujniki temperatury i gazu, żyroskopy, kamera 3D - to tylko część elektroniki, którą naszpikowany jest kombinezon M.A.R.S.

M.A.R.S. to całkowicie uzasadniona nazwa dla wynalazku łódzkiego start-upu Heimdall Combat System. Projekt rzeczywiście jest bowiem iście kosmiczny. Polscy inżynierowie chcieliby stworzyć superżołnierzy przyszłości, których kombinezon monitorowałby ich funkcje życiowe, mapował otoczenie i… przy okazji robił też wiele innych rzeczy.

Kombinezon bojowy M.A.R.S. został już doceniony podczas ubiegłorocznych targów innowacyjności w Paryżu. Jeśli zaś wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze przed końcem tego roku utworzony zostanie w pełni działający prototyp, którego następcą będzie wersja produkcyjna. Pojawienie się jej jest datowane na późny rok 2018 lub 2019.

Co czyni go tak wyjątkowym? Przede wszystkim to, że nie jest to tylko kawałek materiału, lecz swego rodzaju ubieralne laboratorium. Kombinezon jest wyposażony w monitoring funkcji witalnych, sensor nawodnienia czy żyroskop, ale też czujniki temperatury i gazu czy akceleracji. Całości dopełniają zaś kamera 3D i technologia mapowania pomieszczeń.

Żołnierz M.A.R.S.

Tak skonstruowany kombinezon pozwala monitorować stan zdrowia żołnierza podczas misji. To może okazać się szczególnie istotne w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek kontuzji. Prawdopodobieństwo jej wystąpienia będzie można zresztą obliczyć na podstawie informacji zebranych podczas treningu (takich jak granice możliwości organizmu).

Bo właśnie – M.A.R.S. ma się sprawdzić nie tylko podczas misji, ale też w treningach. Gromadzone na bieżąco dane będą mogły, zdaniem twórców, pomóc w utrzymaniu doskonałej formy żołnierza, a jednocześnie niedoprowadzaniu do przetrenowania. Sam trening będzie mógł być lepiej dostosowany indywidualnie do konkretnego człowieka (na podstawie jego możliwości i charakterystyki organizmu).

Inżynierowie z Heimdall Combat System celują jednak nie tylko w żołnierzy, ale też w sportowców czy strażaków. Oczywiście liczba i rodzaj elementów elektronicznych będzie się wówczas nieco różnić. Dokładny przegląd możecie zobaczyć na filmiku poniżej:

Źródło: Heimdall Combat System

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  5
  Po obejrzeniu tego filmiku skojarzyła mi się jedna gra, syndicate z AMIGI :D
  • avatar
   Mighn
   3
   Fajna sprawa i przyszłość nie tylko wojska, ale też medycyny, możliwość długotrwałego monitorowania wielu aspektów zdrowia bardzo pomogłoby w diagnozowaniu części chorób, choć po wojsku pewnie pierwsi dorwą się do tego sportowcy :P

   ...ale sensor gazu, to troszkę bardziej z tyłu chyba powinni dać - okolice kości ogonowej, lub ciut niżej ponoć są dla niego najlepsze;)
   • avatar
    prime27pl
    1
    lepiej niech popracują nad ochrona żołnierza
    • avatar
     bimbrownik03
     1
     Nie zdziwię się, jeżeli okaże się, że życie żołnierza nie jest warte tyle co taki kombinezon. Może chociaż jakieś amerykańskie oddziały specjalne się tym zainteresują, bo ich na to stać.
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      Panowie star-upowcy. Pamiętajcie, żeby koniecznie zarejestrować każdy kombinezon do końca miesiąca. Polecam pocztę. Bardzo miła obsługa. Można nawet podejść do okienka na raz z pięcioma kombinezonami...
      • avatar
       wiktorn86
       -5
       Ktoś powinien podłożyć bombę w siedzibie tej firmy. By miały chłopaki pojęcie w czym biorą udział.

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login